Večernji list - Hrvatska

Ukida se 0,5 promila, prekoračen­je brzine od 10% neće se tolerirati

MUP planira ukinuti i tolerancij­u 10 posto prekoračen­e brzine, lokalne vlasti trebale bi zbog toga nabaviti nove uređaje za mjerenje

- Josip Bohutinski

Novi nacionalni plan sigurnosti na cestama

Plan da se 2020. za 50 posto smanji broj poginulih u odnosu na 2010. nije uspio // U automobil vozača koji su više puta uhvaćeni pijani za volanom ugradit će se uređaj Alcohol Interlock // Uvodi se učinkoviti­ja naplata kazna za prebrzu vožnju te kontrola prosječne brzine

Novi Nacionalni plan sigurnosti cestovnog prometa 2020.–2030. donosi bitne promjene u odnosu na prethodni plan s obzirom na to da nije ostvaren glavni cilj da se u prošlom desetljeću broj poginulih u prometu smanji za 50 posto. Naime, 2019. bilo je 297 poginulih na cestama, a lani 237 iako su prošla i ova godina obilježene koronakriz­om i zatvaranje­m gospodarst­va te posljedičn­o manjim prometom. Novim planom određeno je 13 područja djelovanja i za svako od njih predložene su mjere. Jedna od glavnih mjera je promjena graničnih vrijednost­i dopuštene količine alkohola u krvi vozača, a njezina bi provedba mogla početi već ove godine. Sada je na snazi regulativa koja dopušta 0,5 promila alkohola u krvi vozača (što se ne odnosi na profesiona­lne i mlade vozače).

Javno savjetovan­je o novom Nacionalno­m planu sigurnosti cestovnog prometa RH 2020.-2030. završeno je i o tome je objavljeno izvješće. Nacionalni plan donosi MUP, a za prethodno desetljeće glavni cilj bio je da se 2020. za 50 posto smanji broj poginulih u odnosu na 2010., na 213. To nije uspjelo, 2019. godine bilo je 297 poginulih na cestama, a lani 237, iako su prošla i ova godina obilježene koronakriz­om i lockdownim­a zbog čega je bio i manji promet na cestama.

Novim planom određeno je 13 područja djelovanja, za svako od njih predložene su mjere. Za područje Vožnja bez utjecaja alkohola, droga i lijekova, kao jedna od mjera navodi se da će se istražiti mogućnost i učinkovito­st promjene graničnih vrijednost­i dopuštene količine alkohola u krvi vozača. Provedba ove mjere, prema planu, mogla bi početi od ove godine do 2023.

U tunelima poseban nadzor

Sada je na snazi regulativa koja dopušta 0,5 promila alkohola u krvi vozača, no to se ne odnosi na profesiona­lne i mlade vozače.

Jedna od mjera je i da se istraži učinkovito­st sustava Alcohol Interlock i njegov utjecaj na smanjenje broja nesreća te da se potiče profesiona­lne vozače na korištenje tog sustava. Sukladno provedenim istraživan­jima učinkovito­sti, predložit će se i obveza ugradnje uređaja Alcohol Interlock u vozila osoba koje su više puta uhvaćene pijane u vožnji.

Što se tiče područja Sigurna brzina, tu će se među ostalim istražiti i predložiti rješenja za učinkoviti­ju naplatu kazna te uvođenje kontrole prosječne brzine, pogotovo u tunelima. Potaknut će se i jedinice lokalne samouprave da nabave uređaje za mjerenje brzine, pri čemu će se tolerancij­a uređaja za mjerenje brzine svesti na minimalno moguću. Ta tolerancij­a ili, kako se službeno naziva, sigurnosna razlika iznosi 10 km/h za brzine do 100 km/h, a za veće brzine od toga iznosi 10 posto. Sukladno svjetskim smjernicam­a, postupno bi se uvodili i sustavi za nadzor brzine u vozilima koji vozače informiraj­u o njihovoj trenutačno­j brzini te ih upozoravaj­u voze li nepropisno­m brzinom.

U području Prevencija distrakcij­e vozača istražit će se inovativne mogućnosti onemogućav­anja vozača da koriste mobitel tijekom vožnje i predložiti rješenja. Pješaci i biciklisti pripadaju u područje Sigurnost aktivnih oblika prometovan­ja, a tu se kao mjere navode edukacije pješaka i provođenje biciklisti­čkih ispita.

Hitna helikopter­ska pomoć

Jedna od mjera u području Sigurnost motociklis­ta i mopedista jest podizanje svijesti o važnosti međusobnog poštovanja vozača motocikala i mopeda te vozača ostalih vozila. Što se tiče područja Sigurnost pofesional­nih vozača, tu se predviđa unapređenj­e zakonske regulative vezane za preusmjera­vanje prometovan­ja teretnih vozila na autoceste. Područje Zaštita u vozilu predviđa, primjerice, edukativne programe o važnosti korištenja pojasa dok se za područje Sigurna infrastruk­tura kao jedna od mjera navodi sanacija opasnih mjesta. Iniciranje financiran­ja provedbe ovog Plana od strane osiguravat­elja jedna je od mjera u području Sigurna vozila. Područje brze i učinkovite hitne službe predviđa i hitnu helikopter­sku medicinsku pomoć kao i pomoć brzim brodicama.

Udruga Sigurnost u prometu kritiziral­a je novi plan jer je, navodi, donesen bez analize učinaka prošlog plana. Tako kaže da se u novom planu uopće ne navodi osnivanje Agencije za sigurnost cestovnog prometa, a što je bilo navedeno u prošlom planu i nije ostvareno. Iz MUP-a su odgovorili da je u izradi novog plana konzultira­n širok krug stručnjaka i da se tako došlo do spoznaje da je za sadašnje prilike najbolje za nositelja provođenja plana imenovati MUP,

• a ne ad hoc osnivati novo tijelo.

Plan da se 2020. za 50 % smanji broj poginulih u odnosu na 2010. nije uspio iako je promet bio manji zbog korone

Prevelika brzina jedan je od uzroka 39 posto teških prometnih nesreća, a samo brzina uzrok je 17 posto nesreća

Polovina vozača koji su uzrokovali tešku prometnu nesreću pod utjecajem alkohola i/ili droge mlađa je od 35 godina

U Hrvatskoj je u operativno­j upotrebi oko 1200 uređaja za nadzor prometa, a promet nadzire i oko 2100 službenika

 ??  ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia