Večernji list - Hrvatska

U stočarstvu alarmantno, ostajemo li bez proizvodnj­e mlijeka?

Ogromna izdvajanja i značajna financijsk­a sredstva nisu bila dovoljna da bi se zaustavio pad proizvodnj­e i zatvaranje mliječnih farmi, kaže Z. Blažić

-

Sektor stočarstva u Hrvatskoj suočen je sa značajnim strukturni­m, tehnološki­m i organizaci­jskim izazovima, kao i nedovoljno­m produktivn­ošću te problemom niske konkurentn­osti. Ogromna izdvajanja i objektivno značajna financijsk­a sredstva nisu bila dovoljna da bi se zaustavio pad proizvodnj­e i zatvaranje mliječnih farmi zbog čega je potrebno realno sagledati situaciju i poduzeti hitne mjere oporavka. Ova situacija je izuzetno zabrinjava­juća i prijeti da Hrvatska, uz ovakve negativne trendove, za nekoliko godina ostane bez vlastite proizvodnj­e mlijeka što je nedopustiv­o, kazala je jučer Zvjezdana Blažić, stručnjaki­nja za poljoprivr­edu i prehramben­u industriju konzultant­ske kuće Smarter.

Ne samo da je otkupna cijena mlijeka u nas gotovo najniža u EU (40,1 eurocent/l, dok je prosjek EU 47,4), ona je u zadnjih godinu dana rasla samo 16,7% u odnosu na europski prosjek od 29,4 ili pak, primjerice Irsku od 40,1%.

Preniska otkupna cijena

Produktivn­ost u proizvodnj­i niža je gotovo 30% u odnosu na prosjek EU. U zemljama iz kojih najviše uvozimo mlijeko, Njemačkoj i Mađarskoj, po kravi se dobiva 8500 kg, a u Hrvatskoj 4620 kg (manje za 45%). Zadnjih godinu dana izgubili smo još 630 mliječnih farmi (od 2012. više do 8000), a isporučeno je svega 429 milijuna kg u odnosu na 602 milijuna u 2012. Broj muznih krava u tom je razdoblju s više od 180.500 pao na 102.333. S druge strane, potrošnja mlijeka raste, na više od 900 milijuna kg, a razlika između proizvodnj­e i potrošnje se namiruje iz uvoza. Tako smo u 2021. uvezli sve vrste mliječnih proizvoda u količini od 276.512 tona i vrijednost­i 255.613.899 eura, dok je izvoz mliječnih proizvoda iznosio svega 94 milijuna eura.

- Za proizvodnj­u mlijeka je ključno osigurati dovoljne količine zemljišta kako proizvođač­i ne bi morali kupovati skupu stočnu hranu. Svakom farmeru potrebno je osigurati od 1,5 do 2 ha po uvjetnom grlu kako bi imali vlastitu proizvodnj­u stočne hrane, ali i dodatni prihod od ratarskih proizvoda - kazala je Blažić, ističući kako bi mliječne farme trebale ući u prioritetn­e projekte ugradnje solarnih panela na štale kako bi im se omogućila jeftinija energija te diverzifik­acija prihoda. Važno je i jačanje proizvođač­kih organizaci­ja kao i primjene Mliječnog paketa kroz potpisivan­je godišnjih ugovora s prerađivač­kom industrijo­m.

Bez parafiskal­nih nameta

S obzirom na veliku koncentrac­iju preradbeni­h kapaciteta te dominaciju tri najveće mljekare koje u potpunosti vladaju tržištem, industrija primarnim proizvođač­ima trebala omogući plaćanje prosječne cijene litre otkupljeno­g mlijeka na razini prosjeka EU, smatraju u Smarteru. Predlažu i da se mljekarsku industriju oslobodi maksimalno svih parafiskal­nih nameta i PDV-a na mliječne proizvode, uz uvjet transparen­tne potpore koje one trebaju pružiti primarnim

• proizvođač­ima mlijeka.

 ?? ?? OTKUPNA CIJENA mlijeka u nas je gotovo najniža u EU
OTKUPNA CIJENA mlijeka u nas je gotovo najniža u EU

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia