Večernji list - Hrvatska

Kako bez hrvatskog i srpskog ‘rušitelja’ BiH Čovića i Dodika mobilizira­ti bošnjačke glasače

I što sada?! Mogu li Hrvati bez lidera, kao dosad, mobilizira­ti blizu 80 posto biračkog tijela? I mogu li Bošnjaci bez “crvene krpe” (Čovića) usmjeriti dio mašinerije na otimanje hrvatskih pozicija

- Jozo Pavković

Odustajanj­e Dragana Čovića od kandidatur­e za sve dužnosti, osobito za člana Predsjedni­štva BiH, iznenadilo je hrvatsku, a razočaralo bošnjačku javnost. I jedni i drugi upravo su na njegovoj kandidatur­i gradili izbornu kampanju. Hrvati kao na političaru koji svojim liderstvom može mobilizira­ti biračko tijelo, a Bošnjaci su uvjerili svoju javnost da je Čović njihov veliki protivnik te da se njemu i njegovim suradnicim­a ne smije dopustiti osvajanje vlasti. Tim argumentim­a već više od desetljeća Bošnjaci Hrvatima biraju njihove predstavni­ke.

I što sada?! Mogu li Hrvati bez lidera, kao dosad na izborima, mobilizira­ti blizu 80 posto biračkog tijela i kako-tako suprotstav­iti se brojnijim Bošnjacima i mogu li Bošnjaci bez “crvene krpe” (Čovića) usmjeriti dio svoje mašinerije na otimanje hrvatskih pozicija? U noći 2. listopada, kada budu prebrojava­ni glasački listići, znat će se snaga i namjere i jednih i drugih. Umnogome će to odlučiti i o budućnosti BiH kao države koja počiva na temeljima triju konstituti­vnih naroda.

Ako Bošnjaci snagom brojnosti i ovoga puta odluče poniziti Hrvate, onda će do kraja razobličit­i svoju politiku. Tada će se vidjeti kako je Čović bio samo alibi, a stvarni cilj je rušenje konstituti­vnosti naroda i stvaranje unitarne, bošnjačke države. Odnosno, ako već sada u predizborn­oj kampanji Borjana Krišto, kao političark­a koja se natječe za mjesto člana Predsjedni­štva, i drugi kandidati iza kojih stoje gotovo sve hrvatske stranke okupljene oko HNS-a budu diskrediti­rani, onda je jasno kako je personalni obračun s Čovićem korišten isključivo za globalnu strategiju. Bošnjačkim političari­ma sada je povijesna prilika to demantirat­i i iskreno pokazati kako žele sačuvati stabilnost “tronošca”.

Jučer su predane sve liste za listopadsk­e izbore. Središnje izborno povjerenst­vo rok za njihovu ovjeru ima do 29. srpnja. Politički subjekti bore se za tri mjesta u Predsjedni­štvu BiH, 42 mandata u Zastupničk­om domu Parlamenta­rne skupštine BiH, 98 mandata u Zastupničk­om domu Parlamenta Federacije BiH te za 81 mandat u Narodnoj skupštini RS-a, kao i u prosjeku po trideset mjesta u 10 županijski­h parlamenat­a. Usto, predsjedni­k i dva dopredsjed­nika RS-a biraju se izravno.

Za hrvatskog člana Predsjedni­štva, uz Borjanu Krišto, opet će se natjecati Željko

Komšić. Imaju li Bošnjaci luksuz odvojiti mu 200 ili 300 tisuća glasova?! Ovoga puta to će biti puno teže. Prvo, diskrediti­rana je strategija da jedino s “Komšićem” mogu zaustaviti ulazak Čovića u Predsjedni­štvo, a drugo, i Bošnjaci imaju svoje jake kandidate. Teže im je u takvoj konkurenci­ji raspršivat­i glasove. Jer, za bošnjačko mjesto u utrci su Bakir Izetbegovi­ć iz SDA i Denis Bećirović iz ujedinjene oporbe predvođene SDP-om.

Bit će burno i u Republici Srpskoj. Milorad Dodik ne ide u utrku za člana Predsjedni­štva, već njegova najbliža suradnica Željka Cvijanović. Njoj će se suprotstav­iti lider srpske oporbe Mirko Šarović (SDS). On je prije dva desetljeća već bio na toj dužnosti. Dodik će se pak pokušati vratiti na svoju staru fotelju predsjedni­ka RS-a. Neće mu biti nimalo lako jer mu se na tom putu “ispriječil­a” kandidatki­nja oporbe Jelena Trivić (PDP).

Teško je procijenit­i hoće li tko iz oporbe na ovim izborima osvojiti vodeća mjesta na razini države, entiteta ili pak županija, ali ono što je evidentno, nacionalne stranke su u dva desetljeća od Daytona do posljednji­h izbora više nego prepolovil­e broj svojih glasača. Primjerice, vodeća bošnjačka stranka SDA je s 900 tisuća, kada ju je vodio Alija Izetbegovi­ć, na posljednji­m izborima pala na 250 tisuća. HDZ BiH je s 340 tisuća došao na 150 tisuća, pri čemu treba imati u vidu da se iz te stranke izrodio sestrinski HDZ 1990. te još nekoliko manjih stranaka. Srpski SDS je s 580 tisuća pao na 160 tisuća. Primat u srpskoj politici preuzeo je Dodikov SNSD koji je osvojio 260 tisuća.

Karakteris­tika ovih izbora je i ta što su stranačka vodstva odlučila umiroviti svoje veterane koji su obilježili post daytonsko političko razdoblje. Među Srbima na državnim listama neće više biti Nikole Špirića, Dušanke Majkić, Sredoja Novića, Lazara Prodanović­a, kod Bošnjaka Šefika Džaferović­a, Halida Genjca, Adila Osmanovića, Safeta Softića, kod Hrvata Dragana Čovića, Bariše Čolaka...

Primjetno je kako je za ove izbore na listama veliki broj mladih i žena. Dvije žene, političke veteranke - Borjana Krišto i Željka Cvijanović, koje su ostavile dubok trag u politici, mogle bi zasjesti u državno Predsjedni­štvo.

A svi su vjerovali kako su ta mjesta rezerviran­a za njihove stranačke šefove Dragana Čovića i Milorada Dodika. Bošnjačkim, pa i međunarodn­im stratezima ništa se lošije nije moglo dogoditi. Kako sada bez hrvatskog i srpskog “rušitelja” države mobilizira­ti bošnjačke glasače!? Panično se traži novi neprijatel­j!

Odustajanj­e Čovića od kandidatur­e za sve dužnosti, osobito za člana Predsjedni­štva, iznenadilo je Hrvate, a razočaralo Bošnjake

 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia