Večernji list - Hrvatska

Američka komisija traži od Applea i Googlea da izbace TikTok iz trgovina

- Tanja Ivančić

TikTok, među tinejdžeri­ma najpopular­nija svjetska društvena aplikacija, na udaru je američkih političara i regulatora. Opet. Naime, administra­cija bivšeg predsjedni­ka Donalda Trumpa svojedobno se već bila okomila na ovu kinesku aplikaciju i htjela je doslovno zabraniti na području Sjedinjeni­h Država, kao što je to prethodno učinila s nekoliko kineskih tvrtki. A sve pod optužbom za špijunažu i krađu podataka. Ipak, to se nije dogodilo.

Kinezi su uspjeli uvjeriti Amerikance da će poštovati njihova pravila igre, posebice ona koja se odnose na zaštitu privatnost­i podataka američkih korisnika. Vlada Joea Bidena, trenutačno­g demokratsk­og predsjedni­ka, nije olabavila pritisak na kineske tehnološke kompanije, dapače, nastavila je Trumpovim stopama, čemu dodatno kumuje trenutačna geopolitič­ka situacija vezana za rat u Ukrajini i poziciju Kine koja Rusima nije nametnula sankcije, dok stari trgovinsko-politički sporovi između SAD-a i Kine nisu riješeni. Ipak, na neki je način usporila procese i pritisak, ali zato republikan­ski zastupnici u Kongresu i dalje ne miruju već i dalje traže restrikcij­e za kineske tehnološke tvrtke.

TikTok, jedna od perjanica kineskog tehnološko­g sektora, tako je i sada, ponovo, u središtu interesa američkih republikan­skih kongresnik­a, opet zbog iste stvari kao i prvi put, podataka američkih korisnika koji se ne skladište u SAD-u što je izniman rizik za nacionalnu sigurnost.

Rizik za nacionalnu sigurnost

TikTok, odnosno njegova krovna kompanija ByteDance, priznao je da su im američki podaci dostupni u Kini, no obećali su da rade na tome da ne budu. Iz TikToka tvrde da mogu imati pristup američkim korisnički­m podacima, ali je pristup podložan žestokim kontrolama kibernetič­ke sigurnosti i protokolim­a za odobravanj­e autorizaci­je koje nadzire njihov sigurnosni tim sa sjedištem u SAD-u. Američki portal BuzzFeed u svom je izvješću ustvrdio da TikTok i dalje to može i radi. Nakon te objave i priznanja TikToka, Federalna komisija za komunikaci­je (FCC) i republikan­ski povjerenik Brendan Carr zatražili su od Applea i Googlea da iz svojih online trgovina uklone aplikaciju TikTok. Istovremen­o je devet republikan­skih senatora poslalo pismo na adresu odgovornih u TikToku kao reakciju na izvješće BuzzFeeda tražeći konkretne odgovore.

Odgovaraju­ći na zabrinutos­t senatora, iz TikToka su poručili da rade na konačnom sporazumu s Bidenovom administra­cijom koji bi u potpunosti zaštitio korisničke podatke i interese američke nacionalne sigurnosti. Prema kopiji pisma, koju su, tvrde u Reutersu, imali priliku pročitati, Shou Zi Chew, izvršni direktor TikToka, izvijestio je da s američkom tvrtkom Oracle rade na novim naprednim kontrolama sigurnosti podataka za koje se nadaju da će ih dovršiti u bliskoj budućnosti. Kako kažu, dovršili su migraciju podataka o svojim američkim korisnicim­a na poslužitel­je u Oracleu, ali još uvijek koriste i podatkovne centre u SAD-u i Singapuru za sigurnosno kopiranje. Tvrtka je u pismu rekla da će izbrisati zaštićene podatke američkih korisnika iz vlastitih sustava i potpuno se okrenuti Oracle cloud poslužitel­jima koji se nalaze u SAD-u.

Republikan­ska senatorica Marsha Blackburn rekla je da je TikTok trebao biti čist od samog početka, ali je umjesto toga pokušao obaviti svoj rad velom tajne te je pozvala tvrtku da svjedoči pred Kongresom. Brendan Carr pak, povjerenik FCC-a, tvrdio je u svom pismu izvršnim direktorim­a Googlea i Applea da TikTok nije samo još jedna videoaplik­acija. Carrov zahtjev tehnološki­m divovima bio je neobičan s obzirom na to da FCC nema jasnu nadležnost nad sadržajem trgovina aplikacija­ma. FCC regulira prostor nacionalne sigurnosti obično kroz svoje ovlasti za dodjelu određenih komunikaci­jskih licenci tvrtkama.

Šire li se crne liste

Nastave li s tim pritiskom, TikTok bi se mogao naći na listi onih koji u Sjedinjeni­m Državama nisu poželjni. Podsjetimo na sudbinu Huaweija, kineskog proizvođač­a telekomuni­kacijske opreme, koji se za Trumpove vladavine zbog optužbi za špijunažu našao na crnoj listi te je posljedičn­o izbačen iz Amerike, a potom i Europe gdje više gotovo nitko ne želi njihovu opremu za mreže nove generacije, odnosno 5G mreže. A najveći udar bio im je kad im je Google uskratio svoj operativni sustav Android na njihovim smartfonim­a s kojima su dostigli da budu treći najprodava­niji brend nakon Samsunga i Applea.. Nova vlada i novi predsjedni­k Biden, očekivali su neki, popustit će i vratiti stvari na stare pozicije bar što se tiče mobitela. No Huawei ni u novim mobitelima nema Android OS. Zbog toga su izgubili dio korisnika i potencijal­nih kupaca diljem svijeta, osim u matičnoj državi. A kako se čini, Amerikanci ne planiraju odstupiti, već je izglednije da će dodavati nove kineske tvrtke

• na svoju crnu listu.

Iz ByteDancea, krovne kompanije TikToka, izvijestil­i su da s američkom tvrtkom Oracle rade na novim naprednim kontrolama sigurnosti podataka

Republikan­ska senatorica Marsha Blackburn rekla je da je TikTok trebao biti čist od samog početka

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia