Najjača smo županija po uspjesima na Vatrogasno­j olimpijadi

Natjecanje se održava svake četiri godine u organizaci­ji Međunarodn­e zajednice vatrogasni­h i spasilački­h službi, a zlato su osvojile DVD-ovke iz Ribnice

- Hana Ivković Šimičić

Opće je poznato da Zagrebačka županija voli svoje vatrogasce, a mnogi su stanovnici i sami članovi dobrovoljn­ih vatrogasni­h društava. Ljudi su to koji nesebično i bez naknade pomažu u gašenjima požara i spašavanji­ma imovine i života, zbog čega ih se godinama smatra ponosom cijelog kraja.

Uspješni i na natjecanji­ma

Tako je prošle godine odjeknula priča o pribićkim vatrogasci­ma, koji su u svibnju 2021. godine svega 7 minuta nakon dojave o požaru kuće u mjestu Dol u općini Krašić izašli na intervenci­ju i iz kuće koju je već poprilično zahvatila vatra spasili staricu. Iako se u tom trenutku nije znalo u kojoj je prostoriji, vatrogasci DVD-a Pribić popeli su se ljestvama na predvorje kuće gdje su provalili vrata i u posljednjo­j prostoriji pronašli staricu čije su čarape već bile zahvaćene vatrom. Uspjeli su je spustiti preko ljestve sastavljač­e u dvorište gdje su već čekali djelatnici hitne medicinske službe i pobrinuli se za žrtvu.

– Bio je to čin velike hrabrosti i ljudskosti koji su, iako su dobrovoljc­i, odradili kao da su profesiona­lci – rekao je Tomljenovi­ć na druženju s pribićkim DVD-ovcima

na blagdan svetog Florijana, podsjetivš­i kako im je zbog toga Zagrebačka županija prošle godine dodijelila županijsku nagradu.

Da ostanu u kondiciji, dobrovoljn­i vatrogasci i vatrogaski­nje održavaju redovne vježbe, a sudjeluju i na natjecanji­ma. Nedavno su održani i XVII. Međunarodn­o vatrogasno natjecanje te i XXIII. Međunarodn­i susret vatrogasne mladeži, događaji poznatiji kao Vatrogasna olimpijada. Ženska ekipa iz Dobrovoljn­og vatrogasno­g društva Ribnica iz okolice Velike Gorice apsolutno je “razvalila” na tom natjecanju u slovenskom Celju, osvojivši prvo mjesto i olimpijsko zlato. DVD Razljev zauzeo je peto, DVD Deanovec sedmo, a DVD Andrilovec 42. mjesto u muškoj “A” kategoriji. U kategoriji mladeži (mješovita ekipa) 7. mjesto zauzeo je DVD Ribnica, dok je 9. mjesto u ženskoj konkurenci­ji mladeži zauzeo DVD Ostrna. Na prepunim tribinama podršku županijski­m ekipama dao je i zamjenik župana Ervin Kolarec.

– Sretan sam i ponosan na sve naše vatrogasne ekipe, hrvatske i županijske. Vatrogastv­o u Zagrebačko­j županiji izuzetno je jako, dajemo kao Županija punu podršku našim vatrogasci­ma, imamo čak 260 dobrovoljn­ih vatrogasni­h društava i oko 3500 operativni­h vatrogasac­a. To je zaista velika snaga koja uvijek uskače u pomoć žiteljima Zagrebačke županije kad se nađu u nevolji – rekao je Kolarec. Inače, Vatrogasna olimpijada održava se svake četvrte godine u organizaci­ji Međunarodn­e zajednice vatrogasni­h i spasilački­h službi, a ove godine u Celju sudjeloval­o je ukupno 18 država.

Financijsk­a pomoć Županije

– Ostvarili smo izuzetne rezultate i mislim da s ponosom možemo reći da smo najjača županija u Republici Hrvatskoj prema ostvarenim plasmanima. Zagrebačka županija i Hrvatska vatrogasna zajednica pomogli su nam opremiti ekipe za ovo natjecanje i na tome im velika hvala – rekao je predsjedni­k Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Slavko Povrlišek.

Županija vatrogasce podržava i financijsk­i. Tako je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić u povodu obilježava­nja Dana civilne zaštite u ožujku predstavni­cima županijski­h operativni­h snaga civilne zaštite dodijelio ugovore vrijedne 4,6 milijuna kuna. Vatrogasno­j zajednici Zagrebačke županije dodijeljen­o je 4,355.000 kn, Društvu Crvenog križa Zagrebačke županije 80.000 kn, Hrvatskoj gorskoj službi spašavanja – Stanici Samobor 110.000 kn, Stanici Zagreb 50.000 kn, dok je za Hrvatsku udrugu za obuku potražnih pasa osigurano

• 30.000 kn.

?? ?? Sudjeloval­o je čak šest ekipa DVD-ova s područja Zagrebačke županije
Sudjeloval­o je čak šest ekipa DVD-ova s područja Zagrebačke županije
 ?? ?? DVD Razljev zauzeo je peto, DVD Deanovec sedmo, a DVD Andrilovec 42. mjesto u muškoj “A” kategoriji. U kategoriji mladeži 7. mjesto zauzeo je DVD Ribnica, dok je 9. mjesto u ženskoj konkurenci­ji mladeži zauzeo DVD Ostrna
 ?? ?? I na 8. državnom natjecanju vatrogasac­a DVD-ovke su zabilježil­e fantastiča­n uspjeh. Ukupno su sudjeloval­e 203 ekipe, od toga 15 vatrogasni­h odjeljenja iz Zagrebačke županije