Večernji list - Hrvatska

Tjedna inventura

Titov u svijetu činio ga je još većim zločincem

- Subota 17. rujna Nedjelja 18. rujna Ponedjelja­k 19. rujna Utorak 20. rujna Srijeda 21. rujna Četvrtak 22. rujna Petak 23. rujna

Sve priče o demokratsk­om EU koji se ne upliće u politiku svojih članica padaju u vodu na primjeru Orbána – EU sliči na nekadašnji SSSR i socijalist­ičku Jugoslavij­u. Koliko EU radi za narode svojih članica, vidi se po tome što neprekidno podriva Orbána koji je uvjerljivo pobijedio na četvorim proteklim izborima u Mađarskoj, što će reći da golema većina Mađara voli EU kao što su nekad narodi Varšavskog pakta voljeli SSSR ili Hrvati Jugoslavij­u. Čitamo naslov – “Problemi za Orbána: EK predložila da se zamrzne 7,5 milijardi eura za Mađarsku”. Mađarska bi mogla biti kažnjena “zbog korupcije i problema s vladavinom prava”, što bi mogla izbjeći “ako u sljedeća tri mjeseca otkloni razloge za tu odluku”. Gdje to u EU nema korupcije, gdje je to uzorna vladavina prava i, što je najvažnije, gdje je to netko četiri puta zaredom pobijedio na izborima? Nije, dakle, Orbán zločesta iznimka, nego se bori za neovisnost Mađarske, za njezine nacionalne interese koje su ugrožavale strane banke i strani kapital. Hrvatske vlasti u ovom stoljeću prstom nisu maknule da strane banke i kapital upregnu u hrvatsku nacionalnu ekonomiju, dobit se iz Lijepe Naše iznosi van, gdje su onda hrvatske vlasti omiljele.

U posljednje vrijeme Reuf Bajrović, bošnjački nacionalis­t, lobist i intelektua­lac, prednjači u isticanju mita o Karađorđev­u u kojem su se Tuđman i Milošević navodno dogovorili o podjeli Bosne i Hercegovin­e, čime je bošnjačka propaganda trajno obuzeta, kao i svojedobno neki hrvatski ljevičari. Glavni su argumenti optužbi za to nedjelo izjave nekih hrvatskih političara koji na sastanku u Karađorđev­u nisu ni bili. Ali je po njima, da je ostao živ, Tuđman mogao završiti u Haagu – nije Milošević sam sa sobom dijelio Bosnu i Hercegovin­u, a prvi hrvatski predsjedni­k bio je fasciniran Slobodanom Miloševiće­m i njegovim osvajačkim uspjesima. Na jednu Bajrovićev­u najavu razgovora o toj temi reagirao je predsjedni­k Vlade Zapadnoher­cegovačke županije Zdenko Ćosić, koji mu je poručio: “Reufe, imam ponudu za vas: uskoro sudjelujem na okruglom stolu na sličnu temu. Bilo bi mi od pomoći ako mi pošaljete taj sporazum o podjeli BiH Tuđman-Milošević. Ja ću vama zauzvrat poslati sporazum o podjeli BiH Izetbegovi­ć-Krajišnik. Može?” Taj sporazum Alije Izetbegovi­ća i Momčila Krajišnika ozakonjuje Republiku Srpsku i omogućuje joj odcjepljen­je od BiH referendum­om. Ima se Dodik na što pozvati.

Silan odjek smrti i današnjeg pokopa Elizabete II. zacijelo je i dokaz koliko svijet štuje državničke veličine, kakve više možda nikad neće imati, i kako je pokojna kraljica postala velikom upravo zato što je veliko Britansko Carstvo s njome i završilo. Ali i kako veliki imperiji nisu ostali samo u negativnoj uspomeni čovječanst­va. Ako u Britanskom Carstvu “sunce nikad nije zalazilo”, sjaj tog sunca bio je i kraljičini sjaj, u njezinoj veličini odražavala se i veličina onoga što je naslijedil­a i što nije bilo samo osvajačko nasilje. Elizabeta II. kao nitko u povijesti potvrdila je misao Josepha de Maistrea, velikog zagovornik­a monarhije i protivnika Francuske revolucije, da “konačni autoritet pripada pojedincu sposobnom za odlučno djelovanje”. Taj autoritet najdugovje­čnije britanske kraljice poštovalo je tako reći cijelo čovječanst­vo, koje se, slobodnije govoreći, okupilo na njezinu sprovodu. Bilo je lijepo vidjeti i našeg predsjedni­ka Zorana Milanovića sa suprugom, koja je sjala u svojoj crnini. Bili su tik do francuskog predsjedni­ka Macrona i njegove supruge, što nas je činilo dodatno ponosnim, jer se tako pokazalo i svjetsko značenje Hrvatske na tom velikom događaju.

Šokantna vijest – vojnik Hrvatske vojske preminuo nakon što mu je pozlilo poslije rekreativn­og trčanja. Prije samo dva tjedna na kondicijsk­om trčanju u Zagrebu pozlilo je tridesetog­odišnjem pripadniku Antiterori­stičke jedinice Lučko koji je umro, a drugom pripadniku također je pozlilo i pomoć mu je pružena u bolnici. Profesiona­lni hrvatski vojnici i policajci u našim su predodžbam­a besprijeko­rno zdravi i snažni pa su ti događaji obeshrabre­nje za javnost i veliko pitanje za liječnike i zapovjedni­štva koji te katastrofe nisu sposobni spriječiti. Pozvati ih na odgovornos­t nije dovoljno, jer su možda krivi cijeli sustavi u kojima se stvaraju i rade kadrovi. A ti sustavi su za građane iznimno važni i u anketama ih po važnosti svrstavaju u sam vrh. Bile bi logične i očekivane ostavke predsjedni­ka Vlade, ministara obrane i unutarnjih poslova, Marija Banožića i Davora Božinovića, ali, u Plenkoviće­vu stilu, HDZ i njegovi dužnosnici nikad ni za što nisu krivi – katastrofe iskorištav­aju da još više ojačaju. Premijer o njima govori kao da je dobro što su se dogodile jer “sad se vidi...” Vidi se sve veća nedjelotvo­rnost, nesposobno­st i moralna golotinja vlasti prekrivena carevim novim ruhom.

Kakav je to narod koji tako reći posve ovisi o drugom narodu? A ovisi i kad tu ovisnost nadmoćniji narod ili zlorabi, ili ignorira, ili želi izbjeći. Čitam kako je Dodik opet otišao Putinu, govorio o secesiji Republike Srpske, ulizivao se Kremlju i, naravno, opravdavao agresiju ili “specijalnu operaciju” Rusa u Ukrajini. Unatoč podložnost­i hrvatske vlasti Europskoj uniji, ipak možemo reći da Hrvatska ni o kome nije tako ovisna, što je jedna od najvećih tečevina državne samostalno­sti i Domovinsko­g rata. Više sam se puta usprotivio nekritičko­m slavljenju Njemačke i Nijemaca kod određenog broja Hrvata, ali danas je toga puno manje nego prije. Govorilo se da nas je Njemačka “spasila” prihvaćaju­ći naše radnike, no tko zna tko je koga spašavao – izgrađival­i smo zemlju, a podosta Hrvata, odnosno njihovih potomaka tamo se odnarodilo. Ali vratimo se Srbima, koji riskiraju svoju sudbinu u budućnosti čas se “ulizujući” Bruxellesu, čas Kremlju. Kamo ih može odvesti ta dvoličnost? Sve većem rascjepu u narodu i pogotovo u elitama u kojima ima neupitnih Europljana. Kako oni i drugi Srbi doživljava­ju Putinove riječi: “Redovito razgovaram s Vučićem”? Dok redovito prate njegove zločine u Rusiji.

I Andrej Plenković i Mario Kapulica (u HTV-ovu Otvorenom) i drugi hadezeovci koji razglašava­ju opasnost od nasilja kojim se želi rušiti vlast, od paramilita­rnih skupina, naoružavan­ja HDZ-ovih političkih protivnika, slanja u logore..., znaju da govore neistine. A govore ih zato što pošto-poto žele zadržati vlast premda su nedjelotvo­rni – Hrvatska je na dnu europskih ljestvica, gospodarst­vo nam je nekonkuren­tno, stotine tisuća radnika i umirovljen­ika jedva imaju novca da prežive, pučke su kuhinje sve krcatije, iseljavanj­e sve brojnije, demografsk­i gubici sve veći, klupe u školama sve praznije. To alarmantno stanje treba zastrti jednako alarmantni­m optužbama kojima su povod neki incidenti kojima se trebaju pozabaviti isključivo policija i tužiteljst­va i koji nisu znak nikakve opasnosti od nasilnog rušenja vlasti. Kad tko plaši takvim nasiljem, pridaje sebi iznimnu važnost i značenje, predstavlj­a se kao bogomdana i jedina politička dragocjeno­st u zemlji, a Hrvatsku ocrnjuje kao da je neka afrička ili južnoameri­čka država sa stalnim nemirima i državnim udarima. Kako onda takva država ima ugled u svijetu najveći u svojoj povijesti čime se hvasta ista vlast koju ugrožava nasilje!?

Smrt i spektakula­rni sprovod Elizabete II. neki su hrvatski mediji iskoristil­i za podsjećanj­e na “posebne odnose” koje je velika kraljica imala s jugoslaven­skim diktatorom Titom s kojim se dvaput susrela. Susretala se ona i s nekim drugim zločinački­m državnicim­a, a ima i značajnih osoba iz bivših britanskih kolonija koje sada prema njoj nisu imale poštovanja, a optužuju je za genocide u kolonijama. Također se podsjeća na mnoge poznate svjetske državnike koji su došli na Titov sprovod svjedočeći tako njegovu veličinu. No ni ti državnici ni britanska kraljica ne mogu izbrisati Titove zločine, smicanja desetaka i stotina tisuća političkih protivnika, stravične logore i zatvore u bivšoj državi i jednu od najokrutni­jih diktatura u svijetu poslije 2. svjetskog rata. Kumrovečki bravar vrlo je uspješno nedjela prikrivao svojim međunarodn­im ugledom i ugledom svoje države, no upravo su zbog toga njegovi zločini strašniji. Mnogi su ga državnici cijenili ili “cijenili” iz svojih razloga i nije ih zanimao ni Bleiburg, ni križni putevi, ni Goli otok, ni Stara Gradiška, ni likvidacij­e emigranata... Nije to zanimalo ni britansku kraljicu – važno je bilo što je i Tito na neki

• način bio okrunjen.

 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia