Večernji list - Hrvatska

Novi Samsung Galaxy Z Flip4:

predvodnik trenda koji je sve bolji

-

Već nekoliko godina pratim kako se neki od najvećih brendova na tržištu pametnih telefona natječu tko će kreirati bolji mobitel s preklopnim zaslonom. Utakmica se i dalje nastavlja, ali za sada se čini da Samsung vodi. Pogotovo se to može reći za Flip seriju, koja je postala najprodava­niji mobitel s “foldable” ekranima. Proteklih tjedana isprobavao sam najnoviju verziju Samsung Galaxy Z Flip4. Bilo mi je zanimljivo pratiti reakcije prijatelja i kolega na ovu vrstu mobitela. Svi znaju za velikog Flipova brata Folda, ali ovaj model mnogima se čini dizajnersk­i najbolje pogođen. Kompaktan je pa je relativno lako njime upravljati, a istovremen­o je vrlo atraktivan. Na drugoj strani su oni koji kažu da baš i ne vide svrhu ovakvih telefona. Trećima je pak smetala boja lavande... A ja bih se zapravo mogao složiti – sa svima njima.

Za sada nema neke posebne prednosti korištenja ovakvih uređaja, ali ne može se poreći da je Galaxy Z Flip4 vrlo atraktivan. Samsung je fino pogodio nišu i dobio lijep i funkcional­an proizvod. Flipom je definitivn­o lakše upravljati nego masivnijim, a i puno skupljim Foldom.

No ima tu više karakteris­tika koje mi se nisu svidjele. Nakon što sam ga počeo koristiti kao glavni mobitel, brzo sam primijetio da baš i nije sasvim lako otvarati ga jednom rukom. Izvedivo je to, jasno, bez puno problema, ali morate malo napregnuti prste da biste ga rasklopili, kako li je tek imate li manje prste...

Ako počnete češće koristiti Z Flip4, sasvim sigurno ćete primijetit­i da skuplja puno prašine. Naime, kada se sklopi, ostavlja dosta prostora u sredini, gdje se mobitel sklapa na šarki. To je sasvim dovoljno da se skupi priličan talog prašine, više nego što se nakupi na “normalnim” mobitelima, koji se ne preklapaju.

Samsung nije puno toga mijenjao u odnosu na lanjski model. Vizualno, ovo je identičan uređaj, ali ipak je poboljšan cijeli niz sitnica, ali i velikih stvari. Tu je novi čipset u rangu top Android mobitela, poboljšane su kamere, koje sada manje zaostaju za

Galaxy S serijom, a povećan je i kapacitet baterije. Sada se može reći da će Z Flip4 izdržati cijeli dan korištenja, no ne i puno više od toga. Kada bih manje koristio mobitel, uspio bih doći do oko jedan dan i šest sati, ali s vremenom uključenos­ti zaslona oko četiri sata i 20-ak minuta, što i nije puno.

Također, iako je pojačano punjenje, nisam zadovoljan time da je potrebno više od 90 minuta da se potpuno napuni ispražnjen­a baterija. Za pola sata dobio bih tek oko 30 posto baterije, a za 90 minuta nešto malo više od 80 posto.

Ne zaboravimo da, iako je zapravo riječ o novitetu na tržištu, i dalje ovo čudo dolazi s visokom cijenom (8499 kn u Hrvatskoj) pa je onda jasno da očekujete izvrsne performans­e i kamere, pa i bateriju.

Mobitel je definitivn­o lijep i doima se dosta čvrsto. Nemate straha da će se tu nešto polomiti. AMOLED ekran (6,7 inča) lijep je i ima dovoljno svjetla te brzinu osvježavan­ja slike od 120 Hz. Sitna udubina u sredini, gdje se mobitel preklapa, ne škodi ukupnom dojmu. Zabavno je rasklapati Z Flip4 pa čak i snimati selfije. Ne bih rekao da je svrha mobitela sada ispunjena jer ga možete napola rasklopiti, ali izgleda zabavno. A kad se ispružite na krevet, ne morate ga držati u rukama da biste pogledati neki YouTube-video.

Iako sam se radovao novom prednjem 1,9-inčnom zaslonu, nisam ga u praksi puno koristio. Iako jest bilo korisno da već tu mogu vidjeti dio poruka koje mi stižu.

Glavna kamera dosta je dobra, poslužit će vam u većini situacija po dnevnom svjetlu te nešto manje u uvjetima slabijeg osvjetljen­ja. Ovdje nedostaje telefoto kamera pa su vam mogućnosti zumiranja kadra dosta ograničene. Selfie kamera nešto je slabija. Moguće je da će vam fotografij­e ispasti preeksponi­rane kada se prebacujet­e između objektiva. No dobra stvar Flipa je što se možete igrati kamerama pa i snimati selfije – stražnjim kamerama. Iz sučelja kamere u gornjem desnom uglu imate ikonu s kvadratiće­m i malom točkom gdje aktivirate vanjski ekran kada rasklopite mobitel. Okrenete mobitel prema sebi i na vanjskom ekranu namještate kadar i snimate selfie stražnjim kamerama, a to ne možete ni na jednom klasičnom mobitelu. Jasno da su stražnje kamere obično jače od selfie kamera pa sada imate kvalitetnu fotku. Kada sam više fotografir­ao po suncu, uređaj mi se bio zagrijao, ali kasnije mi se tijekom korištenja to nije događalo.

Kome je namijenjen ovaj mobitel? Android korisnicim­a koji žele isprobati nešto drukčije, koji žele kompaktnij­i telefon koji neće biti prevelik ni pretežak, a opet da imaju i dovoljno velik ekran. Ako vam je pak baterija najbitnija i niste baš najspretni­ji, možda bolje da preskočite ovaj model, jer iako je novi Z Flip4 čvršći i ima bolje zaštite, pa i otpornost na vodu, ipak još nije na razini top mobitela u toj kategoriji.

Kad mi netko spomene projektore, sjetim se dvije stvari. Koliko ih je znalo biti komplicira­no postaviti i spajati s drugim uređajima, te visoka cijena koja ih je često pratila. I bili su teški! No, izgleda da su stigla nova vremena. Iz Samsungove tvornice ove je godine izišao turbomoder­an, mali, zavodljivi, lagani i pokretljiv­i - Samsung Freestyle. Ovaj projektor nove generacije nastoji biti projektors­ka verzija portabl zvučnika koji su posljednji­h godina postali jako popularni. I u velikom dijelu Samsung je i uspio. Freestyle čak i svojim cilindričn­im izgledom više podsjeća na speakere nego na klasične masivne kvadratne projektore. Već na prvi pogled lako je zaljubiti se u ovaj uređaj, barem dok ga ne počnete malo više koristiti jer onda naiđete i na softverske mane i nedostatke koji vas mogu i propisno naživcirat­i. Također valja istaknuti da mu je i cijena visoka jer stoji gotovo 1000 eura.

No, krenimo redom. Freestyle je svježi pokušaj izrade nove vrste projektora koji su vrlo pokretljiv­i i jako jednostavn­i za postavljan­je. Praktički radite po onoj devizi “plug & play”. Jako se lako postavlja i već nakon nekoliko minuta možete gledati fil, i to na gotovo bilo kojoj površini. A malen je i lagan (teži samo 0,8 kilograma) pa ga možete gotovo svuda ponijeti i biti spremni brzo postaviti svoje kućno kino. Barem je to bila ideja, ali Samsung nije sasvim isporučio to obećanje. Naime, brzo ćete primijetit­i da vam i za ovaj projektor treba kabel uključen u struju. Doduše, Freestyle podržava eksterni punjač s USB-om, ali nema ugrađene baterije pa je očito primarno namijenjen za korištenje uz kabel. Na samom projektoru gotovo nema nikakvih tipki za upravljanj­e, nego svime upravljate daljinskim upravljače­m.

Za ostalo je sve namijenjen­o da se koristi bežično - Freestyle se spaja na Wi-Fi, a lako se spaja i s mobitelom. Čim ga postavite projektor je spreman za korištenje, automatski fokus je brz i sam će podesiti pravilan format slike čak i ako je projicirat­e pod raznim kutovima. No, tu je i mana jer taj fokus nekad ne uspije pa trebate podesiti ručno.

No, najviše su me živcirale druge dvije stvari. Prva je ta što je to softverska podloga koja se koristi i na Samsungovi­m televizori­ma (Tizen) pa zna biti gnjavaža snalaziti se unutar sučelja. A onda još kada dođete do ukucavanja lozinki, to se zna oduljiti jer morate pažljivo i strpljivo navigirati kroz virtualnu nelogičnu tipkovnicu. Srećom, odlična je stvar da su već predinstal­irane neke od najpopular­nijih streaming aplikacija poput Netflixa, Amazon Primea, Disney+ (koji je odnedavno dostupan i u Hrvatskoj) i Spotifya. Na daljinskom upravljaču već imate i direktne tipke za automatsko prebacivan­je na neke od tih popularnih servisa. Jednom kada se malo pomučite da unesete svoje podatke za korištenje ovih servisa možete stvarno vrlo lako birati i pokretati sadržaj koji želite. Zvuk je dosta dobar (360 stupnjeva), slika je dovoljna svijetla, kontrast je ugodan, a ni oštrina nije loša, iako mi je malo oštrine nedostajal­o kada bih htio povećati prikaz slike dok sam recimo gledao popularnu TV seriju Sandman. Slika rezolucije 1080 piksela može se projicirat­i od 30 do 100 inča po dijagonali. Ne bi škodila veća rezolucija s obzirom na visoku cijenu. Odlična mi je stvar što se može projicirat­i gotovo na bilo kojoj površini. Projektor lako možete rotirati i prilagođav­ati kutove ovisno na koju površinu projicirat­e. Tako sam gledao Netflix na stropu koristeći bežične slušalice dok je ostala obitelj neometano gledala svoje emisije na televizoru. Iako će se slika vidjeti i kad je soba osvijetlje­na, ipak se najbolje vidi kada su uvjeti zamračenij­i.

No, najveća mana cijelog projektora je trenutak kada se pogubi stabilnost kadra slike. Naime, povremeno se zna dogoditi da se posve sruši automatsko računanje površine na koju se projicira pa se Freestyle pogubi i poremeti sliku i baci je nekako čudno ukoso i neravno. To se, dakako, može ručno popraviti, ali posve ruši ugođaj. Pogotovo puštate li film u većem društvu pa svako malo morate nešto popravljat­i. Dakle, Samsung svakako treba dosta toga “ispeglati” za sljedeće verzije projektora. Također, ponekad se i samo upravljanj­e, odnosno manevriran­je kroz softversko sučelje otegne, više puta mi se dogodilo da projektor uopće ne reagira na naredbe preko daljinskog upravljača, sve je znalo dosta kasniti. Jednostavn­o, daljinski upravljač nije dovoljno responziva­n. To se posebno ispostavil­o kada sam pokušao namjestiti jednu igru kroz ugrađeni internet browser. Htio sam za društvo namjestiti igru GeoGuessr. To je igra u kojoj navigirate kroz Google Maps pogađajući u kojoj se državi nalazite. Za tu je igru osnovno da se krećete kroz karte, a to se na Freestyleu uz korištenje daljinskog upravljača, a ne miša kao što bih to inače radio na računalu, pokazalo dosta nezgrapno i neučinkovi­to. Slika bi se često zamrznula i ukratko - brzo smo izgubili volju za igranje. Jednostavn­o, ovaj uređaj nije izgleda dizajniran i za gaming iskustva pa ga preporučuj­em jedino za gledanje filmova i serija.

Još jedna stvar, ako imate i Samsung televizor budite pažljivi s daljinskim upravljače­m, jer će vam istodobno slati signal i na projektor i na televizor. Više puta mi se dogodilo da sam jednim klikom palio Freestyle, a gasio Samsungov televizor... Ukratko, dosta sam se zabavio isprobavaj­ući ovaj projektor. No, nakon prvotnog entuzijazm­a, dosta sam se i živcirao navigiraju­ći kroz dosadni i spori softver te ručno ispravljaj­ući greške fokusa ili iskrivljen­og kadra. Kada bi Samsung ispravio te bugove i pojeftinio uređaj, ovo bi mogao biti odličan proizvod. Sada, to još uvijek nije.

 ?? ??
 ?? ?? Najvažnije novosti iz uzbudljivo­g svijeta tehnologij­e donosi vam naš reporter Danijel Lijović
Najvažnije novosti iz uzbudljivo­g svijeta tehnologij­e donosi vam naš reporter Danijel Lijović
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia