Večernji list - Hrvatska

Ako znate što s čim saditi, biljke će se same pobrinuti za štetnike i bolesti

NAJPOZNATI­JA TEHNIKA USPOREDNE SADNJE ZOVE SE “TRI SESTRE”, A KORIJENE VUČE IZ AMERIKE

- piše Martina Strukić

Ako koristite ovo vrijeme za pripremu i planiranje vrta, imamo sjajnu ideju koju će obožavati svi oni kojima je organsko vrtlarenje visoko na listi prioriteta. Riječ je usporednoj sadnji koja može pomoći da uzgojite zdravije i produktivn­ije biljke bez jakih pesticida i sintetički­h gnojiva. Ova vrtlarska tehnika koristi se generacija­ma za prirodno poboljšanj­e zdravlja biljaka i smanjenje aktivnosti štetočina u vrtovima, ali i na balkonima. Najvažnije za ovu tehniku sadnje jest znati koje biljke saditi s kojima. Dakle, nije važno samo koje biljke uzgajate, važno je i gdje ih sadite. Kao što Jessica Walliser objašnjava u svojoj knjizi “Plant Partners”, vrtovi su “ekosustav, a ne izmišljeno okruženje” pa odabir zajedničko­g uzgoja određenih biljaka može biti tajna uspješnog vrtlarstva.

Usporedna sadnja funkcionir­a spajanjem pravih biljaka u vrtne gredice kako bi se poboljšao rast jedne ili obje biljke. Ali što su zapravo biljke pratilice? To su biljke koje jedna drugoj pomažu na barem jedan način. Te prednosti mogu uključivat­i prirodnu kontrolu štetočina, povećanu aktivnost oprašivača, poboljšano zdravlje biljaka i tla, dodatnu sjenu i podršku, suzbijanje korova i bolju otpornost na bolesti. Jedan od najklasičn­ijih primjera kompanjons­ke sadnje su tri sestre, koje su razvile indijanske kulture prije nekoliko stoljeća. U tom uparivanju pratećih biljaka, kukuruz, tikva i grah sade se zajedno kako bi pospješili međusobni rast. Kukuruz pruža potporu grahu, grah povećava hranjivost tla zbog svoje sposobnost­i fiksiranja dušika, a veliki listovi tikve zasjenjuju tlo kako bi sačuvali vlagu i blokirali korov. Tri sestre samo su jedan primjer usporedne sadnje iako ih ima mnogo više. Koliko je ova metoda bitna, najbolje svjedoči podatak da su ove tri kulture na poleđini američkog dolara. Tijekom godina preporuke za popratne biljke uglavnom su se temeljile na folkloru i osobnim iskustvima. Međutim, kako je ova vrtlarska tehnika postala popularna posljednji­h godina, provedeno je više znanstveni­h studija da bi se pronašli najbolji parovi biljaka.

Mnogi insekti štetnici izbjegavaj­u jako mirisno bilje. Sadnja mirisnih biljaka među povrće može prirodno otjerati mnoge insekte. Iskušajte ove aromatične biljke za prirodno odbijanje štetnika: češnjak i drugi lukovi odbijaju puževe i gusjenice, metvica odbija buhe, moljce i lisne uši, kadulja tjera kupusnog moljca i lukovu muhu, a ružmarin muhe i zlatice.

U prošlosti je usporedna sadnja uglavnom bila usmjerena na prednosti koje različite povrtne biljke mogu pružiti jedna drugoj kada se sade zajedno. Međutim, novije studije otkrile su da ukrasno cvijeće i cvjetno bilje mogu biti neke od najboljih vrsta za sadnju kao pratnja.

Začini poput kopra, kadulje i vlasca iznimno su privlačni pčelama i drugim oprašivači­ma. Uzgoj ovih biljaka među povrćem može povećati aktivnost oprašivača i povećati prinose biljaka poput tikve i krastavaca.

Baš kao što cvjetnice privlače oprašivače, one također mogu potaknuti aktivnost drugih korisnih insekata u vašem vrtu. Ovi korisni kukci hranit će se štetočinam­a i smanjiti potrebu za korištenje­m jakih pesticida. Biljke poput nevena i kadifice mogu privući parazitske ose i muhe koje se hrane drugim štetočinam­a. Ove biljke mogu biti korisne pri uzgoju brokule, cvjetače i drugih kupusnjača, koje su često meta gusjenica. Ako se borite s lisnim ušima, kopar i korijandar mogu privući bubamare da drže populaciju lisnih uši pod kontrolom.

Poboljšajt­e vrtno tlo mahunarkam­a poput graha i graška. Mahunarke su poznate po sposobnost­i vezanja dušika, što prirodno poboljšava vrtno tlo i smanjuje potrebu za gnojivima. Međusobna sadnja mahunarki s drugim povrćem može pomoći da biljke rastu zdravije i brže. Budući da je dušik osobito koristan za razvoj lišća, sadnja mahunarki s lisnatim povrćem može pomoći da lišće bude bujnije. Uz mahunarke dobro idu i mrkva, kukuruz, repa, jagode i cikla.

Visoke i čvrste biljke poput kukuruza i suncokreta mogu se koristiti kao prirodni oslonci za vinovu lozu. Budući da nećete morati ulagati u sustave rešetki, ovi parovi biljaka mogu vam uštedjeti novac. Prirodni izgled vinove loze koja se penje uz suncokrete i kukuruz također može biti vrlo lijep! Dok većina povrća i začinskog bilja radije raste na punom suncu, ako živite u vrućem području, neke biljke mogu patiti od opeklina tijekom ljetnih vrućina. Usporedna sadnja može vam pomoći da to izbjegnete. Za zaštitu nježnijih biljaka pokušajte uzgajati veće lisnate biljke iznad njih kako biste im pružili zaklon i sjenu tijekom dnevne vrućine. Na primjer, sadnja rajčica s bosiljkom pomoći će zaštititi lišće bosiljka od jarkog sunca. Zauzvrat, čini se da bosiljak smanjuje neke probleme sa štetočinam­a i bolestima rajčica.

 ?? ?? Suncokret je odličan prirodni potporanj za brojne biljke!
Suncokret je odličan prirodni potporanj za brojne biljke!
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia