Večernji list - Hrvatska

Potencijal­ni nemiri u odnosima Rusije i muslimansk­ih zemalja

- (Vedran Balen) Zoran Vitas

Šest osoba nestalih pri urušavanju mosta Francisa Scotta Keya u Baltimoreu smatra se poginulima. U katastrofa­lnoj nesreći u rijeku Patapsco popadalo više vozila i osam građevinsk­ih radnika. Dvije su osobe spašene u utorak, ali Jeffrey Pritzker, rukovodite­lj tvrtke Brawner Builders u kojoj su zaposleni radnici, rekao je da se za ostalih šestero pretpostav­lja da su mrtvi, s obzirom na dubinu vode i vrijeme koje je prošlo od nesreće. Kako je objavljeno, riječ je o radnicima iz Salvadora, Gvatemale, Hondurasa i Meksika koji su bili u svojim 30-im i 40-im godinama. Ekipa je radila na sredini mosta kada se raspao. Niti jedno tijelo nije pronađeno.

– Ovo je bilo nešto potpuno nepredviđe­no. Ne znamo što bismo drugo rekli. Jako pazimo na sigurnosne mjere, imamo čunjeve, znakove, svjetla, barijere i zastavice. Međutim, nismo mogli predvidjel­i da će se most srušiti – rekao je Pritzker, prenosi The Guardian.

Svih 22 člana posade na Daliju, brodu koji je udario u most, na sigurnom su. Vlasti države Maryland objavile su da će za nestalim radnicima tragati ronioci.

Iz Bijele kuće priopćeno je kako se sa saveznim, državnim i lokalnim dužnosnici­ma razgovara o daljnjim

Američki predsjedni­k Biden rekao je da je zabijanje broda u most strašna nesreća i da nema razloga vjerovati da je posrijedi bilo što drugo

planovima i sanaciji mosta. Američki predsjedni­k Joe Biden najavio je da će savezna vlada u cijelosti platiti obnovu mosta.

– Sve upućuje na to da je ovo bila strašna nesreća. U ovom trenutku nemamo drugih naznaka. Nema razloga vjerovati da je ovdje riječ o bilo kakvom namjernom činu – rekao je Biden. Demokratsk­i guverner Marylanda Wes Moore rekao je novinarima da je most izgrađen 1977. godine bio “potpunosti ispravan” prije nego što ga je udario brod. Međutim, isti brod koji je udario u most sudjelovao je i u nesreći u belgijskoj luci Antwerpen 2016. godine, kada se zabio u rivu dok je pokušavao napustiti kontejners­ki terminal na Sjevernom moru. Kasnija inspekcija otkrila je da brod ima nedostatke “pogonskih i pomoćnih strojeva”. Inspekcija je utvrdila da je riječ o nedostatku koji se odnosi na mjerače i termometre. Veliki kontejners­ki brod Dali, dug gotovo 300 metara, svom silinom iz još uvijek nepoznatih razloga udario je u noći s ponedjeljk­a na utorak u jedan od potpornih stupova mosta u Baltimoreu. U samo nekoliko sekundi, betonska i metalna konstrukci­ja mosta završila je na dnu rijeke.

Brod je izdao poziv za pomoć jer je skrenuo s kursa i činilo se da je izgubio snagu, što je dužnosnici­ma iz Baltimorea omogućilo da spriječe više vozila da dođu na most. Činilo se da se brod tada zapalio jer se dio mosta srušio preko njega, dižući u zrak pramenove gustog, crnog dima.

Most je dug nešto više od dva i pol kilometra i žila je kucavica baltimorsk­e luke.

Glavni argument Rusije nakon prošlotjed­nog teroristič­kog napada na dvoranu Krokus u Krasnogors­ku, u kojem je stradalo 139 osoba, bio je da muslimani nemaju nikakvog razloga napadati Rusiju jer ona praktički sa svim većinski muslimansk­im državama u bližem i daljem okruženju ima dobre odnose.

– Jesu li radikalne, pa čak i teroristič­ke islamske organizaci­je doista zainteresi­rane za udar na Rusiju, koja se danas zalaže za pravedno rješenje eskaliraju­ćeg bliskoisto­čnog sukoba? – pitao se nakon napada Vladimir Putin čije službe pokušavaju Ukrajinu okriviti za napad za koji je odgovornos­t preuzela teroristič­ka organizaci­ja Islamska država.

Azerbajdža­n i Armenija

Napad su, govori Moskva, izveli Tadžici, no suspektna Putinova tvrdnja o odnosima njegove zemlje s većinski muslimansk­im državama navodi na pitanje radi li Putin pogrešku, kakvu je već počinio u slučaju Ukrajine, misleći da su u Kijevu njemu i njegovoj vojsci jako skloni. Upravo u danima teroristič­kog napada na ruskim se kanalima našla tvrdnja da i Azerbajdža­n dostavlja oružje Ukrajini kroz treće zemlje. Vidjelo se to u javno dostupnoj dokumentac­iji ukrajinski­h istražitel­ja koji pretresaju nabavu naoružanja.

Također, sam je Azerbajdža­n izvor nemira na kavkaskoj ruskoj granici zbog neprijatel­jstva s Armenijom na što Rusija ima sve manje utjecaja. Dalje, Azerbajdža­n gradi Južni plinski koridor koji će plin s Kaspijskog jezera dovoditi na jug, praktički u srce Europe, što ruskim interesima svakako ne odgovara. Ova je većinski muslimansk­a, ali sekularna država u izrazito prijateljs­kim odnosima s Turskom upravo čijim je naoružanje­m, poglavito dronovima Bayraktar Azerbajdža­n porazio Armeniju.

Nije bitno drugačije ni sa susjednim Kazahstano­m. I ova većinski muslimansk­a, ali također sekularna država u sferi je onoga što Putin smatra ruskom zonom utjecaja. Nakon nemira u siječnju 2022. godine, kada je Rusija u Kazahstan poslala svoju vojsku u sklopu snaga CSTO-a, vojnog saveza u kojem je članstvo nedavno suspendira­la Armenija, činilo se da je savezništv­o još čvršće. No ubrzo zatim uslijedila je ruska invazija na Ukrajinu nakon čega se sve stubokom mijenja. Umjesto očekivane otvorene podrške, uslijedio je nagli pad podrške Rusiji. Čini se da je Putin i ovdje teško pogriješio zaboravlja­jući što je rekao 2013. godine.

– Kazahstan je dio velikog ruskog svijeta koji je dio globalne civilizaci­je u smislu industrije i naprednih tehnologij­a. Uvjeren sam da će tako biti srednjoroč­no i dugoročno. Nazarbajev je učinio jedinstven­u stvar. Stvorio je državu na teritoriju koji nikada prije nije imao državu. Kazahstanc­i nisu imali državnost – kazao je Putin tvrdeći tako da je današnji Kazahstan jedino plod ambicija tadašnjeg njegova predsjedni­ka Nursultana Nazarbajev­a. I time je pobudio nacionalis­tičke osjećaje Kazaha koji su ojačali nakon invazije na Ukrajinu jer u Kazahstanu je 15,2 posto Rusa, što je nešto više od tri milijuna ljudi, i to ponajviše na sjeveru zemlje pa postoji bojazan od ukrajinsko­g scenarija.

Predsjedni­k Kazahstana Kasim Jomart-Tokajev zato je na Međunarodn­om gospodarsk­om forumu u St. Peterburgu prije dvije godine kazao da Kazahstan tzv. Donecku i Lugansku Narodnu Republiku smatra kvazi-entitetima. I uslijedila je blokada tranzita kazahstans­ke nafte kroz Rusiju.

I zatim je tu Turska koja od početka invazije na Ukrajinu igra isključivo po svojim pravilima dostavljaj­ući Ukrajincim­a naoružanje, poput dronova Bayraktar, a s Rusijom održavajuć­i odnose i na ključnim pitanjima poput prijevoza ukrajinsko­g žita iz Odese. Ali ni u jednom trenutku ne skrivajući ambiciju da, poput nekada Otomanskog Carstva, ne ustanovi najveći utjecaj na južnom Kavkazu ostvarujuć­i nesmetan i izravan

 ?? ?? POKLAPANJE ILI SUDAR INTERESA? Ruski premijer Mihail Mišustin i predsjedni­k Azerbajdža­na Ilham Alijev u Bakuu
POKLAPANJE ILI SUDAR INTERESA? Ruski premijer Mihail Mišustin i predsjedni­k Azerbajdža­na Ilham Alijev u Bakuu
 ?? ?? ŽELI OSJEĆAJ NORMALNOST­I Putin se ranije ovog mjeseca susreo sa sudionicim­a Svjetskog festivala mladih u Rusiji
ŽELI OSJEĆAJ NORMALNOST­I Putin se ranije ovog mjeseca susreo sa sudionicim­a Svjetskog festivala mladih u Rusiji

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia