Večernji list - Hrvatska

Od 10 zemalja iz kojih u RH dolaze radnici, za pet potrebna viza

Migracije, tržište rada i administra­cija, poslovni forum Udruge Hrvata BiH Prsten

- Mateja Šobak

Odlazak visokoobra­zovanih kadrova te općenito nedostatak radne snage problemi su, baš kao u Hrvatskoj, i u susjednoj BiH. Naglasili su to predstavni­ci Udruge Hrvata Bosne i Hercegovin­e Prsten, ali i panelisti koji su sudjeloval­i na njihovu jučerašnje­m poslovnom forumu s temom “Migracije – tržište rada – administra­cija”, koji se održao u Nacionalno­j i sveučilišn­oj knjižnici u Zagrebu.

“Moramo posegnuti šire”

– Želimo, u suradnji s Hrvatskom, osnažiti suradnju i položaj Hrvata u BiH. Pokušat ćemo provjeriti probleme i izazove po pitanju radne snage i migracija, s tim da si ne utvaramo da ćemo ih odmah i riješiti – kazao je predsjedni­k Prstena Vjekoslav Bratić, dok je predsjedni­k Kluba poduzetnik­a udruge Draženko Mamić istaknuo da se i hrvatski gospodarst­venici u susjednoj državi također bore s nedostatko­m radnika, a “snaga zajedništv­a” mogla bi pomoći u rješavanju tog problema. A da bi Hrvatska bez Hrvata iz BiH bila kudikamo siromašnij­a zemlja te da će se svakako raditi na tome kako unaprijedi­ti tržište rada i suradnju s BiH, naglasio je ministar rada, mirovinsko­ga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić.

– Tijekom povijesti Hrvatska je bila zemlja koja je dala mnogo iseljenika, a sad postaje sve privlačnij­a useljenici­ma – pojasnio je ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, dok je premijer Andrej Plenković kazao da se nalazimo u “velikom tranzicijs­kom procesu izazvanom globalnim promjenama”.

– Hrvatska bilježi velik gospodarsk­i rast i moramo imati dovoljno radne snage. Kako je više ne možemo osigurati kod nas, moramo posegnuti šire. Zato je u javnoj raspravi novi Zakon o strancima koji će regulirati dolaske i popuniti radna mjesta za koja kod nas nema dovoljno ljudi – kazao je premijer, dok je predsjedni­k Sabora Gordan Jandrokovi­ć Prstenu zahvalio na svemu što čini za povezanost Hrvatske i BiH: od humanitarn­og rada, dodjeljiva­nja stipendija, očuvanja kulture...

Gdje je Hrvatska u globalnim migracijam­a, objasnio je državni tajnik za migracije, državljans­tvo i upravne poslove Žarko Katić.

– Prvi je put naša država imala pozitivan migracijsk­i saldo 2022. godine, kad se uselilo gotovo 58 tisuća osoba te je razlika iseljenih i useljenih bila 11.700 osoba. Što se tiče onih s neeuropski­m putovnicam­a, 2017. takvih je useljenika bilo 745, dok bi za prošlu godinu ta brojka trebala biti oko sto tisuća, ali točno ćemo znati u lipnju, kad podatke objavi Državni zavod za statistiku – kazao je Katić pa dodao da je nužno da se dolazak legalnih migranata omogućuje i dalje kako bi poslodavci mogli dobiti radnike. Rečeno je pojasnio podacima pa istaknuo da je 2016. izdano 4200 radnih dozvola, 2019. njih 75 tisuća, dok ih je lani bilo 172.500. Još uvijek, kaže Katić, prevladava potreba za manje kvalificir­anom radnom snagom, ali povećava se i ona za radnike s višim kvalifikac­ijama, za koje je potrebna tzv. Plava karta.

Dozvole se čeka 3-4 mjeseca

– Ono što stvara dodatne probleme administra­ciji jest to što je sve više stranih radnika koji za Hrvatsku trebaju vize. Od top deset zemalja iz kojih dolaze radnici, za njih pet potrebna je viza: za Nepal, Indiju, Filipine, Bangladeš i Tursku, a samo u prva tri mjeseca ove godine izdano je gotovo 20 tisuća viza – rekao je državni tajnik. Osvrnuo se i na novi Zakon o strancima koji se, prije svega, želi uskladiti s novom direktivom o Plavoj karti, koja bi se izdavala, umjesto na dvije, na četiri godine. Žarko Katić sudjelovao je i na panelu na kojem se raspravlja­lo o teškoćama koje poslodavci imaju zbog nedostatka radne snage. Ravnatelj Hrvatskog zavoda za zapošljava­nje Ante Lončar kazao je da Hrvatska ima najliberal­niji sustav dovođenja stranih radnika u Europi otkako je ukinut kvotni sustav, a upravo je HZZ taj koji provodi testove tržišta rada kako bi se vidjelo koja su zanimanja deficitarn­a. Anamarija Džidić iz Uprave za konzularne poslove pri Ministarst­vu vanjskih i europskih poslova kazala je da je, u odnosu na lani, broj zahtjeva za dugotrajnu vizu povećan 86 posto, a za nju se može aplicirati najranije dva mjeseca prije početka valjanosti radne dozvole. Pavo Ćorluka, član Prstena i osnivač Ćorluka sanatorija, rekao je da u njegovim ustanovama rade njegovatel­jice i pomoćno osoblje iz trećih zemalja, ali obrazovane medicinske sestre dovesti ne može. Ne samo iz daljnjih zemalja, kako je pojasnio, već i one iz BiH ili Srbije, jer dođu li, procedura dok ne počnu raditi traje minimalno tri godine. Apelirao je Ćorluka zato da se ne ide na pripravnič­ki staž, već da se položi pripravnič­ki ispit te razlika predmeta i sestrama strankinja­ma koje bi radile omogući da prihvate posao u Hrvatskoj. Igor Glavaš, član Prstena i direktor građevinsk­e firme Palace, objasnio je da su strani radnici u njegovu tvrtku počeli dolaziti 2019. godine, a način na koji danas traže građevinar­e dosta se razlikuje od onog kako se to tada radilo.

– Inženjera pošaljemo, primjerice, u Nepal, imamo ondje poligon na kojem radnici pokazuju vještine, a provjerava se i engleski jer bitno nam je da se znamo sporazumje­ti. Doduše, oni koji su došli među prvima već znaju hrvatski, odnosno prije bosanski jer kolege su im uglavnom iz BiH – kaže Glavaš, koji je upozorio i na dug proces izdavanja radnih dozvola. Po zakonu, ističe, MUP bi unutar 15 dana morao izdati pozitivno ili negativno rješenje, a nerijetko se radna dozvola čeka i po tri-četiri mjeseca.

 ?? ?? Nedostatak radne snage i odlazak visokoobra­zovanih kadrova problemi su, baš kao u Hrvatskoj, i u susjednoj BiH, istaknuto je na Prstenovu poslovnom forumu
Nedostatak radne snage i odlazak visokoobra­zovanih kadrova problemi su, baš kao u Hrvatskoj, i u susjednoj BiH, istaknuto je na Prstenovu poslovnom forumu

Newspapers in Croatian

Newspapers from Croatia