Dnes Prague Edition

Pojišťovny si začnou přetahovat nejdražší pacienty

Zdravotní pojišťovny se budou rvát o nákladnějš­í pacienty a vymýšlet, jak je co nejlevněji a nejrychlej­i vyléčit. Ministerst­vo zdravotnic­tví totiž navrhuje nově přerozdělo­vat peníze z pojistného – čím nemocnější pacient, tím víc peněz.

- Jitka Vlková

Ministerst­vo zdravotnic­tví chystá nový systém přerozdělo­vání pojistného – má přinutit zdravotní pojišťovny, aby u lékařů a nemocnic nasmlouval­y levnější ceny za péči, a pacienty by měl motivovat k menší spotřebě léků a méně častým návštěvám v ordinaci.

„Chceme od pojišťoven, aby se lépe staraly o své pojištěnce, dělaly programy, které jim pomohou,“vysvětluje Jan Kvaček, analytik ministerst­va zdravotnic­tví.

To chce, aby ke zvýšení efektivity byly motivovány všechny pojišťovny. Ze statistik ministeršt­í úředníci spočítali, kolik jednotlivé skupiny nemocných stojí, rozřadili je do 25 základních skupin podle užívaných léků a dalších 250 kombinací (věk, pohlaví, diagnóza). Podle toho budou pojišťovná­m přerozdělo­vat pojistné. Model funguje v Nizozemsku či na Slovensku.

Pojišťovny tak přestanou nahánět zdravé lidi, za které dostanou míň, ale přeorientu­jí se na nemocné s diagnózami, u kterých si dokážou s nemocnicem­i vyjednat efektivněj­ší léčení. Například chroničtí pacienti s cukrovkou se budou koncentrov­at u pojišťovny, která jim bude umět zajistit účinnou léčbu.

Výhodné to bude pro pacienta i pro pojišťovnu, která dostane za diabetika podle přerozdělo­vacích tabulek víc než za zdravého člově- ka – vydělá, pokud vymyslí, jak skutečné náklady na léčení srazit.

Že se náklady snížit dají, dokázala Zdravotní pojišťovna ministerst­va vnitra, druhá největší po VZP. V pilotním projektu se jí podařilo stlačit náklady na tisíc zúčastněný­ch chronicky nemocných pacientů v průměru na polovinu – konkrétně náklady na léčbu diabetika dostala z 68 na 25 tisíc korun ročně.

Na to, aby nemocní nechodili na zbytečná či opakovaná vyšetře-

„18 procent chronicky nemocných spotřebuje 60 procent peněz.“

Jaromír Gajdáček

šéf Svazu zdravotníc­h pojišťoven ČR

ní, dodržovali léčebný režim a nejedli zbytečné léky, dohlíží praktický lékař, který za to od pojišťovny dostává bonus. Zároveň také posílá pacienty do zdravotnic­kých zařízení, se kterými má pojišťovna nasmlouvan­é výhodné ceny za péči.

„Zhruba 18 procent našich chronicky nemocných klientů spotřebuje 60 procent peněz,“všímá si Jaromír Gajdáček, ředitel ZPMV a šéf Svazu zdravotníc­h pojišťoven ČR. To, co se ušetří, by podle něj mělo jít na léčbu nákladných pacientů.

Tam kvůli stagnující­mu výběru pojistného a rostoucím nákladům na péči hrozí nedostatek peněz.

Rozdíly v tom, kolik by které pojišťovně podle nového systému mělo jít, nejsou velké. Nejvíc by tratila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (-146 milionů) a Revírní bratrská pokladna (-85 milionů). Nejvíc by si polepšila Zaměstnane­cká pojišťovna Škoda (+74 milionů) a VZP (+53 milionů). To jsou v balíku více než 200 miliard korun přerozdělo­vaných ze zdravotníh­o pojištění jen drobné. Podle Gajdáčka je proto zavádění nového a podle něj administra­tivně náročného systému zbytečné. „Ale přizpůsobí­me se mu,“avizuje.

Nejvíc po novém přerozdělo­vání volala VZP, která si stěžovala, že má příliš nákladné pojištěnce. S tím souvisí zkazky, že agenti pojišťoven, případně lékaři přemlouvaj­í nákladné pojištěnce, aby raději odešli k jiné pojišťovně, protože ty jejich na další léčení nebudou mít peníze. Anebo naopak. „Řada pojišťoven se snaží nabírat zdravé pojištěnce, ideální je pro ně starý zdravý člověk. Teoreticky tak mohou lovit například v klubu turistů,“přibližuje Jan Michálek, vedoucí analytiků ministerst­va zdravotnic­tví. Nový systém obojí motivaci pojišťovná­m sebere.

Změna půjde do vlády nejdříve v dubnu v jednom balíku změn zdravotníc­h zákonů. Platit by mohla od roku 2014.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia