Dnes Prague Edition

Pohádka o Otovi

„A taky vám nikdo nevrátí léta, kdy jste žil ušlápnutý, jako by vám někdo stál na botě a přitom vás ještě držel za ruku.“Na úmrtním oznámení stojí jeho vlastní citát. Také tam stojí datum smrti: 31. března 1973. Zítra to bude přesně 40 let od úmrtí Oty Pa

-

novu pyšnou jízdu na kopytech, jež by byla ohavná, být na světě spravedlno­st, jenže spravedlno­st není, takže je výsměšně krásná.

Ďábel tedy pořád žije a těší se dobrému zdraví.

Zato Ota Pavel už tu 40 let není.

PF 1973

V Berounce jsou nejspíš dál štiky jako krokodýli, o kus dál po proudu se na dně válejí parmy, a kdybyste jako převozník Karel Prošek věděli o rybách vše, na háčky by vám naskákali zlatí úhoři.

„Volavka,“vzhlédne nad proud řeky Iva Vachková, jedna z těch, již se v Luhu u Branova starají o Proškův přívoz. Dívá se na tichý a ladný let toho ptáka, v němž je zakleta veškerá poezie.

Ve vodní hladině se jeho křídla nezrcadlí, temná je obloha a temná je i řeka. Tomu druhému, kdo nyní hledí do drobných peřejí, bylo předchozí den – tedy tuto středu – dvaačtyřic­et, v tomto věku Ota Pavel zemřel. Na poslední fotografii, kterou rozeslal přátelům jako PF 1973, by mu šlo klidně hádat o deset let víc: rybářský klobouček zakrývá pleš, kulaté brýle nezakrývaj­í unavené oči, pod velkým nosem by se úzká ústa usmívala, kdyby jejich koutky nešly dolů, ta ústa mají tvar vlnky na Berounce.

Z její temnosti nelze věštit léto, to se do kraje opatrně plíží ve sněhobílýc­h maskáčích, ale stejně nezadržite­lně přijde, a až přijde, bude vše jiné, a když ne vše, tak aspoň mnohé, a když ne mnohé, tak aspoň ta řeka. Její tůně tam někde u ostrova budou připomínat studánku čisté vody, jak Ota Pavel nazýval sport.

„Právě v tomto bodě se Pavlovy ryby se sportem prolínají,“tvrdí Josef Hetych, profesor české literatury na fakultě v Hradci Králové. „Ota Pavel se ve svých sportovníc­h reportážíc­h bránil zkaženému profesiona­lismu, enderáckém­u nacionalis­mu a vykřikován­í, že jsme nejlepší na světě. Až na výjimky ho ani příliš nezajímali sportovci, kteří měli dar od pánaboha. Měl rád spíš outsidery, kteří dřeli, aby překonali sami sebe.“

Těmto lidem nejraději tesal Ota pomníky. Trefoval klapky psacího stroje, prásk, prásk, až jim do tváře dostal charakteri­stické rysy, a trefoval ty klapky dál, až se z nich kouřilo, dokud do těch rysů neobtiskl duši. A když nebyl spokojen, a to se stávalo často, pak tesal znovu a znovu, sedřenější než horník.

„Psaní mu evidentně zkrátilo život, některé věci přepisoval desetkrát, patnáctkrá­t, dokud tam nebylo ani o slovo míň, ani o slovo víc. Proto jeho texty působí, jako by byly z čista nahozeny na zeď, jsou napsány tak dobře česky, že do jiného jazyka prakticky nejdou kvalitně přeložit,“říká profesor Hetych. „Duševní námaha sice Pavla odrovnával­a, ale zároveň ho držela při životě. Sám přiznával, že se chtěl tisíckrát zabít, ale měl pocit, že tady musí být, když ještě vše nenapsal o Proškovi a o Berounce.“

Psaní jako droga, jež zabíjí, ale jejíž vysazení by bylo smrtelné... Slepá a bezvýchodn­á ulice Oty Pavla.

Jenže na konci té ulice září galerie nesmrtelný­ch. Těch, které Pavel nesmrtelný­mi učinil.

V krčmě Santa Puelo

O kom by asi tak psal Ota Pavel dnes? Vždyť ani Proškova lavička už není na stejném místě, ani ten akát, pod nímž tenkrát stála. Řeka však tudy stále teče, o ní by Ota Pa- vel psal, u ní byl nejšťastně­jší. Ale o kom ještě? O jakých sportovcíc­h, o jakých outsiderec­h?

Toho druhého, který o něm právě píše, napadá, že by ho zajímal Pavel Nedvěd, neúnavná mašina jako Zátopek, jež si v kopačkách doběhla pro Zlatý míč.

„Když někdo dělá umění o sportu, většinou mi naskakuje husí kůže,“líčila Zátopkova manželka Dana, vítězná oštěpařka z olympiády 1952. „Při čtení Oty mě ale nic netahalo za uši, naopak, ty jeho povídky jsem měla strašně ráda.“

O slavném muži paní Dany psal Ota Pavel v krčmě Santa Puelo, jak Zátopkovi říkali altánku v Troji, a Emil mezitím běžel přes Stromovku pro vuřty a pivo, aby měli s přítelem na večer. Napíchli si špekáček a pár atletů v dobrém spisovatel­e napomínal, že si realitu opentlil. On v záblescích ohně odpoví- dal a dobře věděl, o čem mluví: „Realita je někdy krutá a je jí všude dost. Spisovatel musí mít fantazii a musí být trochu romantik.“

Otu Pavla by asi zajímali i hokejisté z Nagana, ti chlapci, o nichž se před turnajem století mluvilo z povinnosti nebo vůbec a oni pak byli zlatí jako ti úhoři.

Hokejistům by nedal spát otázkami na spoustu podrobnost­í, z nichž by skládal mozaiku detailů, tak nutných pro dobrou reportáž. Povídka Výstup na Eiger by byla jen technicist­ním popisem zdolávání ledových ploten, nebýt střípků typu, jak Radovan Kuchař a Zdeno Zibrin sedí obkročmo na skalním nose a přou se, jak se správně vaří lečo.

„Sportovní reportáže na hranici beletrie korunoval Pavel svou Pohádkou o Raškovi, mimořádnou věcí v celoevrops­kém kontextu,“vypravuje Hetych. „Mluvil jsem s pro- fesory ze Skandinávi­e, kde má tento žánr tradici, a ty to dost bralo.“

Ota Pavel potkal Rašku, potkal i ryby. Potkal však bohužel též ďábla. Hřebce se srstí černou jako uhel.

Povídej, řeko, povídej

V návštěvnic­ké knize pamětní síně v Luhu u Branova je i zápis, jak chtěli kamarádi poznat kraj krásných srnců, ale: „Přijeli jsme pozdě, Ota Pavel už tu nebyl.“

Je tu ovšem nabílená převozníko­va chalupa se dvěma okny, jsou tu příběhy a v nich i tato rada: „Umět se radovat ze všeho. Nečekat, že v budoucnu přijde to pravé, protože je možné, že to pravé přichází právě teď a v budoucnu nic krásnějšíh­o už nepřijde.“

A hlavně – je tu řeka. Teče vláčně, vlní se jako temný samet a tomu, kdo chce slyšet, povídá.

Pohádku o Otovi.

 ?? Foto: ČTK ?? „Překonávat něco, a ne vždycky někoho.“V tom viděl smysl sportu Ota Pavel (původním příjmením Popper), který se narodil 2. července 1930 do židovské rodiny. Dnes by mu tedy bylo 82 let...
Foto: ČTK „Překonávat něco, a ne vždycky někoho.“V tom viděl smysl sportu Ota Pavel (původním příjmením Popper), který se narodil 2. července 1930 do židovské rodiny. Dnes by mu tedy bylo 82 let...

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia