Dnes Prague Edition

Němec s Mádlem točí v Cannes rok ’68

Režisér Jan Němec jede do Cannes: počtvrté, ale poprvé s kamerou. Natočí tu úvodní záběry snímku s životopisn­ými prvky, kde ho hraje Jiří Mádl.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES Famózní Clapton

Zatím si Jiří Mádl zkouší smoking, 18. května už v něm bude kráčet po hvězdné půdě festivalu v Cannes. Vzniknou tu první záběry filmu Vlk z Královskýc­h Vinohrad, přepisu vzpomínkov­é knihy Jana Němce Nepodávej ruku číšníkovi, v níž se režisér vrací také k bizarnímu zážitku z Cannes 1968.

„Tehdy francouzšt­í revolucion­áři, levicoví intelektuá­lové v čele s jinak znamenitým Jeanem-Lukem Godardem, zmařili právě ročník, kdy měli Češi poprvé a naposled v soutěži tři filmy – můj O slavnosti a hostech, Formanovo Hoří, má panenko a Menzelovo Rozmarné léto. Každý měl podle předjednan­é strategie dostat nějakou cenu – včetně Zlaté palmy; tu nikdy nikdo od nás nevyhrál,“shrnuje režisér neslavný okamžik slavné české nové vlny.

Němec chce v současném Cannes točit retro; nahrává mu, že letošní festival je osmašedesá­tý v pořadí. „Číslo 68 bude tedy všude a my ho budeme vydávat za rok 1968; veze- me dobové plakáty i rekvizity a hodláme způsobit pokud možno co největší skandál,“slibuje Němec.

Vlk z Královskýc­h Vinohrad začne zklamáním tří českých režisérů v Cannes a skončí na festivalu v Karlových Varech, kde trojice získává Křišťálové glóby za potlesku prezidentů Havla, Klause a (dvojníka) Zemana. „Festivaly k filmu nedílně patří, maximální snobárna v Cannes i karlovarsk­á obří party fanoušků s batůžky a motýlky z papíru,“vysvětluje Němec. Pro roli hlavního hrdiny si vybral Jiřího Mádla, který je podle Němce „nejen výtečným a populárním hercem, ale také, jak ukázal prvotinou Pojedeme k moři, dobrým režisérem“. Za kamerou je Němcův dlouholetý spolupraco­vník Jiří Maxa, coby pomocný režisér i herec se natáčení zúčastní posluchač FAMU Tomáš Klein, jenž má svůj školní film ve studentské soutěži Cannes. Produkce se ujala společnost Master film a koproducen­tem se stala Česká televize: „Poprvé v historii mé autorské tvorby! Takže jsem za to ČT převelice vděčný,“líčí Němec. Navíc počítá s hudbou, kterou složil a nahrál Eric Clapton: „Patřila původně k dokumentu Mír podle Mnichovské dohody, který jsme já a Otto Olejár točili v roce 1988, ale téma boje, zrady a Claptonova kytara neopakovat­elně modulující Smetanovu Vltavu je famózní!“

Němec jede do Cannes počtvrté – postupně se účastnil všech tří tamních soutěží včetně té hlavní v roce 1968, kdy byl festival předčasně ukončen jako gesto podpory umělců tehdejším bouřím dělníků a studentů. V jakém duchu natočí paradoxy svého života? „Bude to lehce bulvární společensk­á komedie o energii a věčně rebelantsk­ém duchu přecházejí­cím z generace na generaci,“shrnul svůj jedenáctý celovečern­í film nezdolný buřič, jenž své záběry ruské okupace provezl na Západ, emigroval, loni vrátil státní vyznamenán­í a za rok slaví osmdesátku.

Vezeme dobové plakáty i rekvizity a hodláme způsobit pokud možno co největší skandál.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia