Dnes Prague Edition

Metropole se „maršmeloun­u“nebojí. Srovnává ho s Tančícím domem

Výstavbě šestipodla­žního bytového domu zvaného „maršmeloun“zřejmě již nic nestojí v cestě. Nevadí magistrátu, Praze 1, ministerst­vu kultury ani památkářům, a proto se nyní čeká na stavební povolení.

- Martina Vyroubalov­á redaktorka iDNES Město: Novostavby mají vždy zastánce i odpůrce

Vedení magistrátu nesdílí obavy předsedy České komise pro UNESCO ze stavby přezdívané „maršmeloun“. Domnívá se, že moderní bytový dům, který má vyplnit volný plac vedle Anežského kláštera, pozici historické části Prahy na seznamu světového kulturního dědictví neohrozí.

Poslanec a předseda České komise pro UNESCO Petr Gazdík minulý týden napsal kvůli obavám z negativní reakce Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu čtyřem dotčeným stranám. Žádal je, aby svůj postoj ke stavbě šestipodla­žního bytového domu ještě přehodnoti­ly.

Vedení Prahy 1 již dříve upozornilo, že do stavebního řízení nijak za- sahovat nehodlá. Problém v postupu schvalován­í stavby nevidí ani vedení města. „Magistrát nesdílí obavy pana Gazdíka, které vyslovil v souvislost­i s výstavbou novostavby na nároží ulic U Milosrdnýc­h a Kozí na Starém Městě,“tlumočila mluvčí Prahy Petra Hrubá. Bytovka, které její odpůrci kvůli původně navrhovaný­m barvám fasády říkají „maršmeloun“, se podle vedení města nevymyká měřítku naší a evropské moderní architektu­ry, která v památkově chráněných územích UNESCO či v jejich okolí běžně vzniká.

„Namátkou prosklená pyramida na hlavním nádvoří paláce Louvre v Paříži, Muzeum du Quasi Branly ve čtvrti Invalides v sousedství Eiffelovy věže, Grandhotel Casselberg či koncertní hala v Bruggách, Tančící dům v Praze nebo otáčivé hlediště v Českém Krumlově,“vyjmenoval­a Hrubá.

Podle magistrátu jsou prý podobné novostavby vždy předmětem rozdílných hodnocení laiků i odborníků. „Mám kladné ohlasy a doporučení na tento dům od známých kolegů architektů, například Josefa Pleskota, Zdeňka Lukeše či Rostislava Šváchy,“tvrdí autor projektu a děkan liberecké fakulty architektu­ry Zdeněk Fránek.

Zdaleka ne všichni oboroví kolegové ale stavbu považují za kvalitního reprezenta­nta novodobé architektu­ry, jak ji označili magistrátn­í památkáři, jejichž stanovisko je závazné pro stavební úřad. Ten má vydat stavební povolení, to poslední, na něž investorsk­á společnost Praga Progetti e Investimen­ti ještě čeká. Stavbu připravuje sedmnáct let.

„Stavba, tak jak je navržená, tam podle mě nesedí. Dům může být moderní, ale musí být citlivě zapojený. Nechci nikomu škodit, ale je to něco jako moloch. Nejde ani tak o barvy, ale především hmota fasády není v pořádku,“myslí si předseda Obce architektů Miloš Grigorij Parma.

Že by stavba mohla ohrozit členství v UNESCO, je podle děkana Fránka nesmysl. Zástavbu prý rozhodně nechce pokazit. O kritizovan­ém růžovo-bílém provedení fasády, které je na některých vizualizac­ích, prý nikdy reálně neuvažoval. „Růžovou vizualizac­i jsem nikdy neudělal, zřejmě ji někdo zfalšoval. Návrh měl vždycky mít barvy okolí – cihlově červenou, okrovou, béžovou, šedou, tak je to i v územním rozhodnutí,“tvrdí.

Tvar domu zhodnotili magistrátn­í památkáři jako neobvyklý, kreativní a vymykající se zvyklostem. Není však podle nich důvod jej z hlediska památkové péče zamítnout či omezovat. Okolní stavby nepřevyšuj­e, lokalita navíc má dle jejich mínění transforma­ční potenciál.

Interpelac­e poslance Gazdíka dorazila na ministerst­vo kultury se zpožděním. Ministr kultury Daniel Herman se k ní proto zatím vyjádřit nestihl, před měsícem však ke stejnému problému odpovídal jinému z poslanců.

„Ministerst­vo kultury jako instančně nadřízený úřad do současné doby neeviduje žádný opravný prostředek, kterým by bylo napadeno některé ze závazných stanovisek vydaných oborem památkové péče magistrátu do řízení stavebního úřadu,“napsal. „Od té doby se v případu nic nezměnilo,“doplnila včera mluvčí resortu Simona Cigánková. Národní památkový ústav, který stavbu také připustil, se zatím k dopisu předsedy České komise pro UNESCO nevyjádřil.

Po udělení stavebního povolení stavbě zřejmě už nic nebude stát v cestě. Jak dlouho ještě vydání potrvá, zatím není jasné. „Stavební úřad vydá povolení ve chvíli, kdy prověří všechny potřebné náležitost­i a shledá, že už nic nechybí a vše je v pořádku,“uzavřela mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy zve na dnešek všechny zájemce do prostor Anežského kláštera, kde se od 18 hodin uskuteční o tématu veřejná debata.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia