Dnes Prague Edition

„Každý Řek má dnes o třetinu méně než před pěti lety“

„Splátky řeckého dluhu by se měly odložit. Třeba o padesát let,“říká pro MF DNES řecký ekonom Jannis Dionysopou­los z ministerst­va hospodářst­ví a infrastruk­tury.

- Rozumíte tomu, o čem přesně se bude hlasovat v referendu, které vyhlásil premiér Mlexis Tsipras na tuto neděli? Tedy pokud se bude konat. Rozumíte té otázce? Když vláda referendum vyhraje a Řekové odpoví ne, co se bude dít pak? M co to bude znamenat v pra

Jedna věc je, jestli opravdu všichni budou rozumět té složité otázce referenda, jiná věc je, za co budu hlasovat já. Já budu volit „ano“. Už proto, že v dnešním globalizov­aném světě nemůže žádný stát velikosti Řecka zůstat osamocen. Evropa musí být jedním hospodářsk­ým celkem, protože jen tak se bude moci rozvíjet a bude moci být partnerem pro velké asijské mocnosti nebo USA. Nebudu tím odpovídat na otázku, kterou položila vláda, protože otázka je hloupá. Obávám se toho, že potom bude chtít Tsiprasův kabinet ukázat, že je opravdovou levicovou vládou, že bude chtít ukázat nějakou novou cestu celé Evropě, cestu, která půjde proti neoliberal­ismu, proti Merkelové, ce...

proti úsporné

politi- Syriza není akceschopn­á, protože uvnitř ní je obrovský vnitřní konflikt mezi ultralevic­ovými silami, které by nejraději dělaly nějakou revoluci, a umírněnějš­í částí. Tsipras dělá referendum proto, aby zachránil svoji stranu, ale měl by zachraňova­t svoji zemi.

Znárodňova­t nebudou, určitě však budou chtít zavést drachmu. Ale z toho mají lidé největší strach, strach z toho, že přijde úplný bankrot a oni budou mnohem chudší, než jsou dnes. Ano, to je pravda. Ten úsporný program skutečně bolel a bolel hodně. Neexistuje Řek, který by nepřišel za posledních pět let o třetinu platu, penze nebo dalších příjmů. Ale je něco jiného přijít o část příjmů a vědět, že tím pomáháš svému státu, než když přijde takový bankrot, jaký může přijít po referendu. To je iluze. Ty dluhy vůči MMF nebo eurozóně nezmizí. To záleží na tom, jak silné to ano bude. Pokud tak bude hlasovat přes sedmdesát procent voličů, tak vláda nebude mít jinou možnost než podat demisi a vyhlásit nové volby. Slíbil to i Tsipras. Syriza nové volby zcela jednoznačn­ě prohraje, proto- že lidé jsou z její politiky velice zklamaní. Udělalo se mnoho chyb. Na krizi, která vypukla před pěti lety, nebylo připraveno ani Řecko, ale ani evropské instituce. Postup, který byl zvolen, nebyl správný. Pomoc Řecku měla být orientován­a na rozvoj ekonomiky, dluh měl být snížen, ale nějakým zdravým způsobem, například odložením splátek o padesát let. Řešilo se však jenom seškrtání výdajů. To bylo jednoduché. Peníze, které jsme si půjčovali, nešly do investic, ale projídali jsme je. Je pravda, že Řekové měli vysoké platy a produktivi­ta práce jim neodpovída­la. Euro jako takové ne. Ale mohou za to věřitelé, kteří nám před krizí půjčovali a nezajímalo je, z čeho to zaplatíme. Mohou za to i ratingové agentury, které včas neřekly, že Řecku se už nemůže víc půjčovat. Klíčové je sjednocení všech rozumných politickýc­h sil. Musí dojít k vytvoření vlády národní jednoty a přijetí programu obnovy ekonomiky. Dluh bude třeba rozložit na desítky let nebo ho jiným způsobem snížit.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia