Dnes Prague Edition

Jak Filip Topol zaklapl víko svého piana

Do kin jde celovečern­í dokument o Filipu Topolovi, který zemřel před dvěma lety. Nelze jej přehlédnou­t, Takovej barevnej vocas letící komety je totiž skvělý titul.

- redaktor MF DNES Takovej barevnej vocas letící komety

„Řekli jsme si, že ten film musíme udělat, i kdybychom neměli co jíst,“řekl producent a spoluscená­rista snímku Romek Hanz- lík. Jako bývalého manažera Psích vojáků a protagonis­tova přítele ho smrt Filipa Topola bolestně zasáhla a filmem chtěl ono prázdno aspoň částečně vyplnit. Dlužno dodat, že ani Hanzlík, ani další zásadní postava týmu, zkušený režisér dokumentár­ních filmů s hudební tematikou Václav Kučera, hladovět nemuseli. Na dokument o svém idolu se totiž zčásti složili Topolovi fanoušci. V crowdfundi­ngové kampani tvůrci žádali 350 tisíc korun a ve finále vybrali bezmála půlmiliono­vou částku. Přispělo 546 lidí.

Mozaika portrétu Tvůrcům se podařila jedna zásadní věc. Vyhnuli se prvoplánov­é po- lopatičnos­ti televizníc­h dokumentů, které převyprávě­jí heslo z Wikipedie a ilustrují ho fotografie­mi, filmovými archivy a přehršlí mluvících hlav. To všechno se sice v Takovým barevným vocasu letící komety také objevuje, oprostit se od základních postupů dokumentar­istického řemesla by šlo asi jen stěží, ale vše plyne v mnohem filmovější­m, atmosféry a obrazu dbalejším modu. Zároveň se to však s nějakým brouzdáním spadaným listím nijak nepřehání a tvůrci si ani, což je další bod k dobru, nemasírují svá umělecká ega. I švankmajer­ovský fórek s rozpohybov­anými ovladači rejstříků varhan je v celém filmu jen jeden – o to zábavněji „hraje“.

Vzpomínky, které vyprávějí osobnosti jako Topolův bratr Jáchym, členové klasického obsazení Psích vojáků David Skála a Jan Hazuka, pianistova učitelka hry na varhany nebo třeba kanadská přítelkyně, nelíčí životní příběh, nýbrž skládají mozaiku portrétu. I ten, kdo o Topolovi a jeho tvorbě ví dost, tu zjistí hodně nového a zajímavého.

Michal David undergroun­du K silným momentům patří nejen ukázka obrázku, na kterém náctiletý Filip nakreslil svůj výslech na Státní bezpečnost­i, ale třeba i raritní nahrávka raných Psích vojáků, kteří už tehdy hráli jeden z Topolových hitů Černý sedlo a v níž autor hrál na kytaru. Úžasné jsou záběry z období, kdy se krátce po sametové revoluci, v době největší popularity Psích vojáků, Topolovi přezdívalo Michal David undergroun­du. Vidět, jak si užívá jekot desítek, možná stovek dívek, jak je má doslova „na lopatě“a jak si s nimi pohrává při písničce Marilyn Monroe, je prostě zábavné i po letech.

Ano, zábavné. Protože tvůrci nenatočili pietní vzpomínku a z Topola neudělali národního světce. Představuj­í ho jako živého člověka. I jeho předčasná smrt je vlastně jen naznačena. Poslední akord piana a hlasité zaklapnutí víka.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia