Dnes Prague Edition

Byl jako Pelé. Jen do míče nekopal, ale nosil ho v ruce

Měl poslední přání: „Chtěl bych vidět své syny dospět.“Jonah Lomu se nedočká. Nejslavněj­ší ragbista zemřel ve 40 letech.

- Jan Palička sportovní reportér MF DNES

Jako byste rozzuřenéh­o slona pustili na rozkvetlou louku. Jonah Lomu měl ukrutnou sílu. Drapnul poskakujíc­í míč do levé ruky, pravačkou si odstrčil prvního soka a rozběhl se do akce, která vstoupila do sportovníc­h dějin. Je to už 20 let, kdy ramenatý superman z Aucklandu uhranul svět.

„Šílenec,“obdivem vydechl anglický kapitán Will Carling.

Jonah Lomu v semifinále mistrovstv­í světa 1995 proti Anglii položil čtyři pětky, což bylo samo o sobě fenomenáln­í. Ta první změnila zavedené pořádky v ragby.

Náraz druhého soupeře

ucítil Lomu u kotníků, takže silně zavrávoral, na nohách se však udržel. Před koncovou čárou zbýval už jen Mike Catt, který měl mašinu s číslem 11 zabrzdit. „Jen si zkuste zastavit rozjetý autobus. Když Lomu položil pětku, zůstal jsem paf,“poví známý rozhodčí a funkcionář Jiří Štuksa, který tenkrát šampionát hltal na Eurosportu. Lomu hrudníkem sešrotoval Angličana pod sebe, pošlapal ho a mazal za slávou. Lepší ragbista se nikdy nenarodil. A bohužel lepší ragbista ještě nikdy nezemřel.

Státní pohřeb pro legendu? Deset tisíc Novozélanď­anů se nabízelo, že mu darují ledvinu, ale Lomu byl z pohledu medicíny příliš složitý případ. Trápil ho nefrotický syndrom. První transplant­ace se povedla částečně, problémy se vrátily, poslední čtyři roky docházel na dialýzu. Na nedávném mistrovstv­í světa, kam přijel jako host, se vyznal: „Mám už jen jeden sen. Chtěl bych vidět své syny, jak jsou z nich chlapi.“

Nedočkal se. Brayley má šest, Dhyreille pět.

Ještě v úterý večer kdosi vyfotil, jak Lomu na letišti v Aucklandu tla- čí vozík plný kufrů. Rodinka se vracela z Anglie. O den později přišla zdrcující zpráva, že 40letá legenda zemřela na infarkt. Nový Zéland by mu chtěl vypravit státní pohřeb, což by bylo poprvé od ledna 2008, kdy skonal sir Edmund Hillary, první muž na Mt. Everestu.

Jonah Lomu má kořeny na ostrův- ku Tonga. Jeho táta měřil 176 centimetrů a maminka byla ještě menší. Junior se ovšem vytáhl na téměř dva metry a ramena měl všude.

„Byl to přírodní úkaz. Obrovský chlap s neskutečný­m zrychlením. On posunul ragby do jiné dimenze,“tvrdí Štuksa o době, kdy mu kamarád z Anglie posílal VHS kazety s nahranými zápasy. V roce 1994 ho ve slavném černém dresu nadchl neznámý mladík, jenž větral obranu Francie. Lomu měl při reprezenta­ční premiéře 19 let a 45 dní, čímž překonal téměř 90letý rekord Nového Zélandu: „O mně se ví, že nedám dopustit na francouzsk­é ragby, ale do Jonaha jsem se zamiloval.“

Štuksa nebyl sám. Hlavně Nový Zéland, kde jsou ragbisté All Blacks považováni za prominenty, měl rázem největšího boha. Jako fotbalový svět v roce 1958 s úžasem sledoval nástup sedmnáctil­etého Pelého, tak ragby okouzlil Lomu.

Chlapci, neblbněte. Ublížíte si! Ten usměvavý mládenec s překvapivě tichým hlasem, který se třikrát oženil, měl unikátní parametry. Na první pohled hromotluk, ale když se postavil na křídlo a chytil míč, byl rychlý jako torpédo. Dnes je takových křídel daleko víc, on byl tehdy unikát: monstrum, které nešlo zastavit, i když proti stáli tři obránci najednou.

Štuksa s dojetím vzpomíná: „Soupeři ho samozřejmě zkoušeli faulovat, zkoušeli na něj být oškliví, ale on to bral s nadhledem. Jen se pousmál, což byl výraz, kterým jasně naznačoval: Neblbněte, chlapci, ještě si o mě ublížíte.“

Zůstane jen socha z vosku Na kolejích ve Wesley se Lomu stal šampionem na všech rychlých tratích. Stovku běžel za úžasných 10,82. Kraloval překážkám, skoku do výšky, kouli, oštěpu i disku. Juniorská reprezenta­ce ho chtěla do štafety. Kdyby jeho kariéru v sedmadvace­ti nenarušila nemoc ledvin, asi by stanovil nepřekonat­elné ragbyové rekordy. Jako král Pelé ve fotbale.

Lomu zvládl jen na mistrovstv­í světa položit patnáctkrá­t pětku, což je rekord, který až letos dorovnal Jihoafriča­n Habana.

Když mu ledviny selhaly poprvé, dostal nabídku, aby se léčil se speciální péčí. Mohl mít na transplant­aci přednostní právo, ale odmítl, protože mu nepřišlo fér, aby předbíhal. Po operaci se na hřiště vrátil, ale nebylo to ono, proto skončil a stal se vrchním ambasadore­m ragby. Mistrovstv­í světa 2011 zahajoval právě on, v londýnském muzeu madame Tussaud stojí jeho vosková figurína, po světě má miliony obdivovate­lů.

Teď se bohužel Nový Zéland chystá na státní pohřeb.

„Jen si zkuste zastavit rozjetý autobus. Když dvacetilet­ý Lomu položil pětku, zůstal jsem paf.“Jiří Štuksa,

 ?? Foto: Reuters ?? Typický průnik Míč v levé ruce a rychlý sprint napříč obranou soupeře. To byl obvyklý způsob, jakým novozéland­ský ragbista Jonah Lomu pokládal pětky.
Foto: Reuters Typický průnik Míč v levé ruce a rychlý sprint napříč obranou soupeře. To byl obvyklý způsob, jakým novozéland­ský ragbista Jonah Lomu pokládal pětky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia