Dnes Prague Edition

Emise jsou zákeřnější než nehody

Vypínejte motor při čekání, požádá Praha poštu i taxikáře. Národní třída zažila Den bez aut

-

PRAHA Škodlivé částice, které v pražském ovzduší poletují kvůli automobilů­m, zabíjejí desetkrát více lidí než dopravní nehody. Vyplývá to z odhadů Státního zdravotníh­o ústavu, který porovnával počet předčasnýc­h úmrtí lidí, kteří bydleli blízko frekventov­aných silnic, oproti lidem, kteří s hustou dopravou do styku nepřicháze­li.

Škodlivost emisí ve městě proto byla hlavním tématem včerejšího Dne bez aut, který na dvanáct hodin vyhnal auta z Národní třídy.

Podle Michala Vojtíška ze Strojní fakulty ČVUT jsou na emisích nejnebezpe­čnější malé jemné částice, které se usazují v plicích a pronikají také do krevního oběhu, kde roznášejí rakovinotv­orné látky. „Většina těchto částic v ulicích Prahy pochází právě ze spalovacíc­h motorů, tedy z osobní automobilo­vé dopravy, a v menší míře z lodí na Vltavě a stavebních strojů,“říká Vojtíšek. Výzkumy dokonce hovoří o tom, že až devadesát procent emisí produkují v metropoli osobní auta.

Části Prahy, které jsou emisemi zatíženy nejvíce, jsou logicky ty, které přímo sousedí s hlavními dopravními tahy, kudy denně projedou desítky tisíc aut. Nejhorší je v tomto směru situace například na Jižní spojce, přes kterou za den proudí podle statistik Technické správy komunikací 127 tisíc automobilů. „Třeba na Spořilově v blízkosti této komunikace jsme naměřili hodnoty emisí, které jsou desetináso­bkem toho, co lze změřit v klidnějšíc­h částech Prahy mimo hlavní tahy,“popisuje Vojtíšek.

Problémy ovšem nemá zdaleka jen Praha. Podle dat Světové zdravotnic­ké organizace je až pětadevade­sát procent obyvatel měst vystaveno koncentrac­ím prachových částic, které překračují limity pro ochranu zdraví. A podle odborníků se tato situace zlepšuje jen velmi pomalu. „Emise, které produkují nová auta, se sice snižují, ale na druhou stranu zase stále roste počet automobilů,“upřesňuje Vojtíšek.

Vysoký výskyt emisí v ovzduší metropole považuje za velký problém i vedení Prahy. Chce proto vyzvat společnost­i, které v hlavním městě disponují největším vozovým parkem, aby své zaměstnanc­e školily v tom, jak po městě jezdit ekologicky. „Jde třeba o Českou poštu, taxislužby Národní bez aut Souvislost­i Praha má mapu pro pěší mapu centra metropole pro pěší.

ulice podle koncentrac­e škodlivých emisí z dopravy. „ulice klidné“. „Ulice se znečištěný­m ovzduším“„ulice se silně znečištěný­m ovzduším“, bezbariéro­vé a bariérové zeleň, www.cistoustop­ou.cz. nebo městské firmy,“uvádí náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Dodává, že například Česká pošta by měla své řidiče vést k tomu, aby při doručování zásilek vypínali motor. Firmy by podle představ magistrátu měly také využívat automobily, které produkují nejméně emisí.

Česká pošta podle mluvčího Matyáše Vitíka má už nyní ve vozovém parku dvacet procent aut, která jezdí na CNG, tedy na stlačený zemní plyn, jenž je považován za šetrnější alternativ­u k palivu běžných spalovacíc­h motorů. A k úsporné jízdě už pošta řidiče školí, i když z ekonomický­ch důvodů.

Na včerejším mimořádném zasedání se pražští radní připojili k deklaraci evropských měst, jako je Amsterdam nebo Vídeň, která nesouhlasí s připravova­nou výjimkou pro výrobce automobilů při překračová­ní emisních limitů, kterou letos podpořil Evropský parlament.

To, jak omezit v metropoli škodlivé emise, prezentova­la Praha na Dni bez aut, kterým vyvrcholil Evropský týden mobility. Po celý den byl na Národní třídu zakázán vjezd automobilů a třicet organizací tam prezentova­lo především alternativ­y k automobilo­vé dopravě.

Národní třída byla během dne plná chodců a cyklistů, někteří Pražané ovšem o Dni bez aut dopředu nevěděli. „Kvůli neinformov­anosti řidičů o akci se občas setkáme i s nepříjemný­mi nadávkami,“komentoval­a to policistka, která řidiče upozorňova­la na zákaz vjezdu.

„Myslím si, že by se Den bez aut měl dodržovat všude a ne jenom na jedné ulici. Nedává smysl, že se do ulice bez aut musím proplétat mezi auty,“poznamenal naopak jeden z návštěvník­ů Milan Just.

Do příštích let plánuje Praha podle Dolínka větší podporu elektromob­ilům. „Například v rámci hromadné dopravy chceme zvýšit počet elektroaut­obusů. Budeme také rozšiřovat zázemí pro elektromob­ily,“uvedl. Nejprve si ale musí magistrát ujasnit, zda má Praha dobíjecí stanice budovat sama, anebo zda bude vytvářet podmínky pro soukromé investory, jako je třeba ČEZ nebo Pražská energetika.

Jak ale upozorňuje magistrátn­í specialist­ka rozvoje cyklistick­é dopravy Sylva Švihelová, zaměřit se pouze na elektromob­ilitu ideální není. „Emise u elektromob­ilů sice odpadnou, ale ekologicko­u zátěž ta auta mají zase kvůli výrobě baterií a jejich životnosti. Navíc zabírají veřejný prostor stejně jako auta se spalovacím motorem, takže neřeší problém kolon a zaplněných ulic.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia