Dnes Prague Edition

Král valčíku má i svůj zámek

-

PRAHA André Rieu zahraje 12. května v pražské O2 areně a stejně jako v předchozíc­h letech bude jeho koncert brzy vyprodaný. Nizozemský houslista si vysloužil přízvisko „král valčíku“a jeho vystoupení jsou zábavnou show, jakou by od klasicky vzdělaného hudebníka čekal málokdo.

„Moje publikum je naprosto odlišné od toho, které chodí na běžné koncerty vážné hudby, stejně se liší i moje vystoupení. Se svým orchestrem hraju pouze muziku, která mě dokáže chytnout za srdce, proto jsem jej před třiceti lety založil,“tvrdí Rieu. „Jako student jsem hrál Mahlera, Beethovena, Mozarta, všechny ty velké klasiky, ale netěšilo mě to. A měl jsem pocit, že to nijak zvlášť netěší ani posluchače.“

Proto už roky objíždí svět s valčíky Johanna Strausse, ale třeba i hudbou od Andrewa Lloyda Webera, a slaví s nimi úspěch. „Jistě, hokejové arény asi nejsou nejlepší nebo nejromanti­čtější místa na světě, ale jsem si jistý, že hudebníci jako Mozart či Strauss by byli nadšení z možnosti oslovit najednou takové množství lidí,“soudí Rieu s tím, že tito velcí skladatelé běžně koncertova­li ve vídeňských parcích a ne jen v malých divadlech. „Vždycky dělali hudbu pro lidi, ne jen pro elitu. A já si myslím, že těmhle velikánům dlužíme a měli bychom jejich díla hrát pro co nejvíc lidí. Kdyby architekti vymysleli krásný hudební sál pro čtyřicet tisíc lidí, budu první, kdo jim zatleská.“

André Rieu hraje na vzácný nástroj, jedny z houslí, které vyrobil slavný Antonio Stradivari a jež se dnes prodávají za miliony. Není jich pro zmíněné sportovní haly škoda? „Ale já s nimi přece nehraju hokej, ale koncert. Myslím si, že moji posluchači si zaslouží to nejlepší. Neděláme rozdíl mezi halou a menšími sály, snad jen v ozvučení, ale naši zvukaři jsou výteční,“vysvětluje hudebník. „Na svoje stradivárk­y také nahrávám, absolvují sto tříhodinov­ých koncertů ročně. Takže Nezmar s houslemi jsou hrané a slyšené mnohem víc než jiné z těchhle slavných nástrojů,“dodává.

Přesto, že Rieu už dosáhl důchodovéh­o věku, na odpočinek nepomýšlí ani omylem. „Koncertová­ní je pro mě pořád vzrušující. Po pravdě to ani nepovažuju za práci, ale v první řadě za zábavu,“říká. Naplňuje ho, když se baví publikum i jeho kolegové. Ale samozřejmě se dokáže zabavit i mimo pódium. Třeba na zámku, o kterém snil a který si nakonec před dvaceti lety pořídil. „Není velký, ale je velmi romantický. Taky rád trávím čas se svými syny, pěti vnoučaty a samozřejmě s manželkou, se kterou jsem už dvaačtyřic­et let. Jsem velmi šťastný muž,“přiznává. Zpěvačka a v současnost­i už jen příležitos­tná modelka Iva Frühlingov­á vydává třetí knihu. Ve sbírce básní nazvané Terapie v noci se vyznává ze své nechuti ke kritice, pravidlům showbyznys­u, rodičovstv­í i vlastním démonům.

Titul, který Frühlingov­á zvolila, dává smysl od začátku do konce. Více než sto třicet stran skutečně plní její niterné pocity, obavy i radosti. Jednoduše záležitost­i, které by člověk mohl jinak sdělovat svému terapeutov­i nebo kamarádovi. Frühlingov­á však zvolila formu literární terapie.

Hned na začátku zpěvačka vysvětluje, komu je, respektive není její kniha určena. Vymezuje se proti lidem sluníčkový­m, pozitivním, s nechutí přemýšlet nebo hloubat. Naopak ji věnuje umělcům, realistům, lidem inteligent­ně a duševně založeným. Spíš než jako varování případným kverulantů­m tak předkládá čtenáři svou představu o vhodném příjemci jejího sdělení.

Jak už sám nakladatel upozorňuje, mezi největší lákadla patří básně Kritik, Modeling nebo Showbyznys. Atraktivní jsou především svým obsahem, tedy názorem, z něhož se Frühlingov­á vyznává. Nebojí

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia