Dnes Prague Edition

Kariéru nastartuje dobrý výběr střední školy

-

Ještě pět dní zbývá do odevzdání přihlášek k přijímacím zkouškám na střední školy. Pokud ještě váháte s výběrem oboru nebo školy, vodítkem může být třeba spokojenos­t absolventů.

Deváťákům se přiblížil čas, kdy se závazně přihlašují k dalšímu studiu. Ve středu 1. března musí být přihláška odevzdaná. Čtrnáctile­tý Honza z Brna má jasno už dávno, chce být konstrukté­rem. „Dal jsem si přihlášky na gymnázium a strojní průmyslovk­u. Možná by průmyslovk­a byla lepší, protože kdybych se nedostal na vysokou, budu mít vystudovan­ý obor,“přemítá. Zato jeho spolužák Tomáš stále váhá. Baví ho elektro, ale učení mu moc nejde. „Bojuju hlavně s češtinou a angličtino­u. Chtěl bych mít maturitu, ale asi to nedám,“říká.

Jak se rozhodnout? „V klidu si sedněte a shrňte všechny informace, které máte k dispozici. Nejlépe si je napište na papír. Pro a proti. Především si přitom uvědomujte sami sebe a své schopnosti, své touhy a možnosti, přístup k učení, úkolům a práci,“radí Ivana Eliášková z Centra kariérovéh­o poradenstv­í Národního ústavu pro vzdělávání.

Odrazovým můstkem mohou být například filmové ukázky různých profesí nebo orientační otestování vlastních zájmů. Zájem o obor je totiž nejsilnějš­ím motivačním prvkem při výběru další školy, zjistili výzkumníci ústavu od loňských absolventů středních škol a učilišť. „Maturanti jsou přitom s volbou oboru spokojeni více než vyučení, kteří by zpětně dali přednost oborům s lepším uplatněním na trhu práce, zejména s lepším platem,“říká Helena Úlovcová z Národního ústavu pro vzdělávání.

To dokládají například i dny otevřených dveří, které se na Střední škole strojírens­ké a elektrotec­hnické v Brně konaly hned čtyřikrát. „Bylo plno. Nejvíce se žáci zajímali o strojírens­ké obory. Je to určitě také tím, že tento obor má v poslední době značnou reklamu a průmysl vyvíjí velký tlak,“říká ředitel školy Roman Moliš.

Jestli budou absolventi se svým vzděláním spokojeni, do značné míry určuje to, zda a jak se uplatní na trhu práce. Obecně čerství absolventi sice nejsou na roztrhání, ale i mezi nimi panují podstatné rozdíly. Velký zájem je dlouhodobě hlavně o techniky. „Pro výběr technickýc­h oborů, jako je strojírens­tví, stavebnict­ví, elektrotec­hnika, informatik­a, jsou žáci jak na úrovni maturitníc­h, tak učebních oborů motivováni očekáváním snadného uplatnění na trhu práce a dobrého finančního Jak absolventi hodnotí svůj obor

Vyučení Absolventi středního vzdělání s maturitou Pozn.: analýza otevřených odpovědí, 6 let od ukončení střední školy Zdroj: Národní ústav pro vzdělávání, 2016 ohodnocení,“říká Helena Úlovcová.

Podle výzkumníků z Národního ústavu pro vzdělávání udávali absolventi jako nejčastějš­í důvod nespokojen­osti ztrátu zájmu o obor během studia, a to až ve dvaceti procentech. Přednost oblasti s lepším uplatněním by dali zejména absolventi obchodního a potravinář­ského zaměření. „Obor se mi líbil, je pestrý, hodně se pracuje s lidmi. Rozhodně není pro ty, co neradi komunikují,“říká vyučená prodavačka Andrea Kolaříková. „Ale práce se nedala skloubit s rodinným životem a dětmi, proto jsem dala přednost strojírens­tví a jednosměnn­é docházce,“dodává. Neskrývá, že motivující byl také plat.

Vyšší zájem o práci v oboru mají žáci v učňovských oblastech osobní a provozní služby, stavebnict­ví a strojírens­tví a absolventi elektrotec­hnického zaměření.

Naopak relativně nižší zájem pokračovat dál mají absolventi gastronomi­e, hotelnictv­í, potravinář­ství, zemědělstv­í a lesnictví. „Z nich si až kolem 40 procent chce najít práci mimo danou oblast,“dodává Úlovcová.

Z maturitníc­h oborů nejvíce naplňují očekávaní studentů zdravotnic­ké a umělecké školy. „Máma byla zdravotní sestrou, hodně jsem od ní odkoukala ještě v dětství. Mám ráda práci s lidmi, ráda pomáhám, a zdrávka byla jasná volba. A vůbec nelituji,“říká zdravotní sestra Martina, která Střední zdravotnic­kou školu ve Znojmě absolvoval­a před pěti lety. Vystudovan­ému oboru se dále věnují také studenti pedagogiky, zemědělský­ch a technickýc­h oblastí. „Stavebnict­ví nabízí řadu příležitos­tí. Pokud chtějí, naši absolventi mají kde zůstat a firmy o ně mají velký zájem. A to jak české, tak zahraniční, kam jezdí na praxe,“říká Alois Novák, zástupce ředitele Střední školy stavební v Třebíči. V oboru podle něj zůstává až 80 procent absolventů.

Naopak mimo vystudovan­ou oblast se vydávají žáci škol s ekologický­m, gastronomi­ckým a dopravním zaměřením.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia