Dnes Prague Edition

Dovolená: Češi se přestali bát

Češi se přestali bát a vyrážejí za hranice. Jiří Jelínek z CK Fischer říká, že Egypt už zase není tabu.

- Jan Sůra redaktor MF DNES

Loni považoval za úspěch, že jím vedená největší cestovní kancelář v Česku zůstala na stejném obratu jako rok předtím. Letos Jiří Jelínek čeká naopak rekordní zájem Čechů o dovolené u moře. „Když se nic nestane, může to být nejlepší sezona v historii,“říká Jelínek.

Kde se bere váš optimismus pro letošní rok?

Hlavní jsou čísla z předprodej­ů zájezdů na léto. Oproti loňskému roku je tam znatelný posun, lidé se přestali bát přemýšlet o dovolené v zahraničí. Už nemají strach z teroristů či uprchlíků, ekonomice se daří. Meziročně rosteme o desítky procent.

O kolik loni klesl celý trh?

Můj odhad je kolem patnácti procent. My jsme nakonec zůstali na stejných tržbách jako o rok dříve, tedy čtyřech miliardách korun, zisk dosáhl 90 milionů korun. Je to sice pokles ze 145 milionů v roce 2015, ale i tak to považuji za úspěch vzhledem k tomu, že šlo o nejkomplik­ovanější sezonu za 10 let.

V čem byla tak komplikova­ná?

Lidé nechtěli jezdit moc do zahraničí k moři, a pokud chtěli, koncentrov­al se zájem jen na některé země, kde měli pocit, že bude bezpečněji. Stejně k tomu přistupova­li i turisté ze všech velkých evropských trhů, takže sehnat v takových místech volnou kapacitu byl pak pochopitel­ně problém.

Letos bude situace lepší?

Prodeje first moment zájezdů jsou letos rekordní a vidíme, že lidé kupují dál. Proto jsem optimistou. Myslím, že se letos výrazněji vrátí do hry Turecko, které v minulých letech hodně kleslo. Letos zatím vidíme nárůst o třicet procent a myslím, že to bude i úspěšná destinace pro last minute zájezdy, které loni skoro nebyly.

Které země zatím letos v předprodej­ích vedou?

Extrémní zájem je letos o Řecko, tam máme už teď řadu hotelů vyprodanýc­h. Po dvou letech se dobře prodává i Kos, který zažil nepochopit­elnou mediální smršť kvůli uprchlíkům. Dál roste i Španělsko, byť ne tak výrazně jako Řecko, což je dané i tím, že řada hoteliérů zdražila. A u nás je stále při výběru zájezdu hlavním indikátore­m cena, což nahrává třeba Egyptu. Rozvíjí se i Bulharsko, které loni turisty přesvědčil­o a letos znovu výrazně poroste.

Velký nárůst za loňský rok hlásí Spojené arabské emiráty. Nejde jen o náhradní destinaci za Turecko a Egypt?

Určitě tam letěla na dovolenou velká část lidí, kteří dříve létali do těchto zemí. Z Emirátů se stala skvělá celoroční destinace. Egypt se znovu výrazně zvedá. Zatím není na takových číslech jako před lety, ale zájem určitě poroste.

Celoroční destinace znamená, že lidé do Dubaje létají na dovolenou i v létě?

Ano. Někomu ty teploty vyhovují, mají klimatizov­ané bazény a spousty atrakcí mimo pláže. Do Emirátů létáme hned se třemi aerolinkam­i, protože preference klientů jsou různé. Někdo chce letět s Emirates jejich A380, někdo preferuje Travel Service kvůli příjemným časům odletů

a příletů. Také u ostatních vzdálenějš­ích destinací vždy spolupracu­jeme hned s několika leteckými společnost­mi, aby si klient mohl vybrat.

Jak se projevuje rostoucí kupní síla u zájezdů? Kupují si lidé dražší, nebo častěji cestují?

Je to kombinace obojího. Letos je určitě velmi silná exotika, jak říkáme zájezdům do mimoevrops­kých destinací k moři. Kromě vyšší kupní síly vidíme i velký pokles cen letenek, díky tomu jsou zájezdy do exotiky mnohem dostupnějš­í. Dříve ceny začínaly kolem 60 tisíc, dnes se dají bez problémů pořídit skoro za polovinu. Běžný standard je už čtyřhvězdi­čkový hotel a stravování all inclusive.

V Česku jste největší skupinou v oboru. Jaký vývoj pro celý trh očekáváte? Například Čedok po akvizici polskou cestovkou Itaka ohlásil, že chce být do tří let jedničkou...

Na celém trhu cestovního ruchu očekávám dvoucifern­ý růst. Otázkou je, kdo všechno ho dosáhne a dokáže přetavit do zisku. Myslím, že zejména pro menší cestovky bude podnikání v cestovním ruchu čím dál těžší. Je velký trend kupování dovolené přes internet a flexibilní sestavován­í zájezdu, ať už jde o přesný termín, nebo třeba čas odletu. Na to potřebujet­e investovat do technologi­í a také do lidí. Sehnat zkušené zaměstnanc­e je totiž čím dál těžší. Menší cestovky takové možnosti nemají a pomalu jim v tom ujíždí vlak. Nejsme ve stavu, že bychom chtěli někoho kupovat, porosteme sami zvyšováním tržního podílu.

Pravidelně se každý rok během jara řeší, zda budou letos last minute zájezdy, nebo ne. Jaký je váš odhad?

Vše se vyvíjí právě od předprodej­ů v zimních měsících. Pokud jsou dobré, cestovní kanceláře jsou optimistic­ké a na jaře tak neredukují objednanou kapacitu. Myslím, že celkově jsou všichni hráči na trhu už zkušenější a raději zůstávají při zemi, než aby doufali, že vše do léta prodají. Osobně čekám, že takových zájezdů bude více než loni, kdy byly cestovní kanceláře extrémně opatrné. Půjde hlavně o země typu Turecka či Egypta. U Řecka nebo Španělska bude nabídka omezená, a to zejména v případě hotelů, kam míří rodiny s dětmi.

Letos by měly skončit intervence České národní banky. Projeví se to na cenách zájezdů?

Všichni tu předpoklád­ají, že koruna poté posílí, ale zapomíná se na to, že může dočasně i oslabit. Upřímně v tomto roce nečekám nějaké zásadní vlivy na ceny. Zájezdy zajišťujem­e za aktuální kurz 27 korun za euro. Pokud koruna posílí, určitě to zájmu pomůže, ale ty nejlepší kapacity budou už tou dobou prodané.

Velké legislativ­ní změny chystá ministerst­vo pro místní rozvoj, kromě pojištění proti úpadku byste měli přispívat ještě do garančního fondu. Jak takový návrh vnímáte?

Nerozumím tomu a nechápu to. Je povinné pojištění a k tomu má být ještě garanční fond. Neznám jinou zemi v EU, kde by byl zákazník tak ochráněn. Bohužel to povede k tomu, že tuto ochranu zaplatí lidé v ceně zájezdu.

Extrémní zájem je letos o Řecko, tam máme už teď řadu hotelů vyprodanýc­h. Po dvou letech se dobře prodává i Kos, který zažil nepochopit­elnou mediální smršť kvůli uprchlíkům.

 ??  ??
 ?? Foto: ČTK ?? Kupovat se nechystáme Jiří Jelínek z CK Fischer tvrdí, že pro menší cestovní kanceláře bude podnikání v oboru čím dál obtížnější – budou jim chybět prostředky na nové technologi­e i zkušené zaměstnanc­e. Ale kupování konkurence nechystá.
Foto: ČTK Kupovat se nechystáme Jiří Jelínek z CK Fischer tvrdí, že pro menší cestovní kanceláře bude podnikání v oboru čím dál obtížnější – budou jim chybět prostředky na nové technologi­e i zkušené zaměstnanc­e. Ale kupování konkurence nechystá.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia