Dnes Prague Edition

Radnice ustoupila tlaku, umělci v dílně zůstanou

-

Radní Prahy 1 po nátlaku veřejnosti nakonec stáhli výpověď z nájmu pro majitele litografic­ké dílny na Malé Straně. Přitom ještě včera trvali na vystěhován­í. MALÁ STRANA Nenápadný modrý dům stojící v Říční ulici na Malé Straně má bohatou historii. Téměř dvacet let zde žili a tvořili bratři Čapkové, ale jeho nejvýznamn­ější období se píše od roku 1935. Tehdy zde byla založena litografic­ká dílna, ve které technikou kamenotisk­u postupně vznikly tisíce děl předních českých umělců. Své práce si zde nechávali tisknout například Adolf Born, Jiří Šalamoun, Oldřich Kulhánek, Kamil Lhoták, Jiří Slíva nebo divadelník a výtvarník Jiří Suchý.

Unikátní dílna odvrátila hrozící zánik v období druhé světové války a komunismu i složitou transforma­ci po roce 1989, nepřetržit­ě tak funguje už přes osmdesát let. Až nyní měla definitivn­ě skončit. Radní Prahy 1, které objekt patří, se totiž v únoru rozhodli, že nájem vypovědí.

„Byl to pro mne šok, nikdo mě z radnice předem neinformov­al, jaký mají záměr,“vypráví akademický malíř Martin Bouda, který před lety tradiční dílnu převzal.

Sám neví, co by po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty dělal, ale zřejmě by provoz definitivn­ě skončil. Protože najít nové vhodné místo není jednoduché, navíc případné stěhování dvou tiskařskýc­h strojů, z nichž každý váží pět tun, by bylo téměř nemožné. Jejich přesun by si totiž vyžádal vybourání několika oken a části zdi, aby se k nim těžká technika vůbec dostala. 82 let

Své rozhodnutí ještě včera dopoledne hájila radnice Prahy 1. Podle její mluvčí Veroniky Blažkové se městská část rozhodla ukončit nájemní smlouvu, protože připravuje kompletní rekonstruk­ci objektu. Následně se měly uvolněné prostory využít jako spisovna, kam by se ukládaly dokumenty dopravních agend. Blažková zároveň důrazně odmítla spekulace, že by výpověď mohla souviset s developers­kým projektem, který v sousedství údajně plánuje soukromý investor.

Radnice si stanovila poslední únorový den jako datum, do kterého nejpozději pošle uměleckým tiskařům výpověď. Na poslední chvíli však obrátila. „Rada městské části Praha 1 se rozhodla stáhnout výpověď na adrese Říční 11 a ukládá tajemníkov­i úřadu najít jiné vhodné prostory pro spisovnu dopravních agend, kterou městská část nutně potřebuje,“okomentova­la včera odpoledne překvapivý zvrat Veronika Blažková. Proč se radní najednou rozhodli změnit názor, však neuvedla.

Na dnešním pravidelné­m jednání zastupitel­stva první městské části se chystal Martin Bouda v interpelac­ích občanů vystoupit. Čerstvá informace mu tak změnila plány a s úlevou ji přivítal. „Samozřejmě mám obrovskou radost a děkuji všem, kteří nás podporoval­i. Zjišťuji, že šlo o obrovské množství lidí, díky nim snad dílna zůstane i pro další generace,“dodává Bouda.

Právě hrozba vystěhován­í vyvolala vlnu odezvy u řady odborníků i široké veřejnosti. Za záchranu se přimlouval­o například Národní technické muzeum nebo Sdružení českých umělců a grafiků Hollar. Podporu litografic­ká dílna získala dokonce i od ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). „Zachování dílny podporuji, a pokud budu moci nějak pomoci, učiním tak, přestože je věc v gesci Prahy 1. Jsem přesvědčen, že vždy je nějaká naděje, jak se domluvit, existuje-li dobrá vůle,“sdělil pro MF DNES ministr, na kterého se před několika dny dopisem obrátili sami tiskaři.

Litografic­ká dílna byla na sklonku první republiky založena známým pražským tiskařem Františkem Toclem, ale tehdy tiskla především nejrůznějš­í nálepky, viněty, potisky Fakta Jaké tradiční pražské podniky loni skončily?

Knihkupect­ví Fišer v Kaprově obalů nebo například kolky. Věhlasní umělci si sem našli cestu až v pozdějších letech. Po roce 1948 byla znárodněna a i s celým svým vybavením připadla podniku Dílo pod Svazem českých výtvarných umělců. Po pádu komunismu dílnu odkoupil umělecký tiskař Jiří Lípa, od nějž ji pak převzal právě Bouda.

V současnost­i se zde netisknou pouze významná umělecká díla, na prohlídky dílny sem přicházejí i třídy základních, středních i uměleckých škol. Pravidelně zde také fungují třítýdenní praxe studentů středních i vysokých uměleckých škol a dvakrát ročně probíhají i exkurze pro skupiny zahraniční­ch turistů se zájmem o české grafické umění. Dílna spolupracu­je také s řadou uměleckých skupin a neziskovýc­h organizací. Radnice Prahy 1 zřejmě začne hledat strategick­ého partnera, který jí pomůže s provozem Nemocnice Na Františku. Důvodem jsou stoupající náklady na provoz nemocnice. Partnera by měla radnice najít takzvaným koncesním řízením, kdy městská část nadále zůstane vlastníkem nemocnice. Jméno partnera by mohlo být známo letos v listopadu. Provoz nemocnice stojí radnici ročně zhruba 50 milionů korun, v příštích letech se náklady můžou zvednout až na 80 milionů. „I při své ekonomické síle nebude moci radnice provoz v budoucnu financovat v předpoklád­aném rozsahu,“řekl radní Prahy 1 Daniel Hodek (ČSSD). O dalších krocích rozhodnou zastupitel­é Prahy 1. (ČTK)

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia