Dnes Prague Edition

Čumte, bude gól! Jak „zrádce“skolil Plzeň

-

Byla to v zimní pauze hodně sledovaná sága. Po fotbalisto­vi Janu Sýkorovi toužila Plzeň, Slavia i Sparta. Zvolil druhou variantu, čímž namíchl Plzeň, kde vyrostl.

V neděli byl u všeho důležitého, co se v Edenu stalo. Vítězný gól dala Slavia v 88. minutě – jeho roh doletěl až na hlavu Frydrycha.

Sýkora po něm stál pod známou Tribunou Sever a divoce gestikulov­al. To byl bugr! „Takový jsem ještě nezažil. Před rohem na mě kluci ze Severu pokřikoval­i, já se otočil a říkal jim: Čumte, bude gól! No a posadil jsem to tam. Super,“povídal Sýkora. „Já prostě cítil, že to přijde. Šli jsme do toho, měli jsme nějaké šance. Věděl jsem, že tenhle roh bude vygradován­ím naší snahy. Občas mívám takové předtuchy.“

Sýkora byl jedním z nejsledova­nějších mužů souboje o první místo ligy. A to z několika důvodů.

Povídalo se, že před Vánocemi už bydlel naproti plzeňskému stadionu v hotelu Marriott, čekalo se jen na podpis smlouvy. Jedna tajná schůzka v Praze se zástupci Slavie však všechno otočila. Sýkora se stal slávistou a Plzeň zuřila.

„Že na mě byla Plzeň naštvaná? To je jejich věc. Je mi to jedno. Hned jsem cítil, že jsem zvolil správně, že byl dobrý krok jít do Slavie, což se potvrdilo,“reagoval Sýkora.

V Plzni až do dorostu hrál. Také proto překvapilo, že se nevrátil domů. „Bylo to pro mě pikantnějš­í,“přiznal 23letý Sýkora, který se jako pravý záložník často potkával s plzeňskou ikonou, levým obráncem Davidem Limberským.

A nebyly to zrovna přátelské souboje. Pošťuchova­li se, strkali do sebe, když Sýkoru fauloval Zeman, Limberský si ihned stěžoval u rozhodčího, že se nic nestalo. A pak po sobě vypálili jedovatá slova.

Sýkora byl i hlavní tváří zápasového programu, v němž říkal: „Už od pondělka se nemůžu dočkat, až na to vlítneme. Ještě nikdy jsem nehrál před tak velkou návštěvou.“

Bylo vidět, že je nabuzený. Do jednoho ze soubojů chtěl razantněji šlápnout, ale Limberský mu zkušeně nasadil jesličky. Po hodině hry pak u poloviny hřiště Sýkoru tvrdě fauloval, pěkně mu „naložil“a dostal žlutou kartu. „Nebylo v tom nic osobního. V zápalu boje se občas takové věci stávají,“ujišťoval Sýkora. „Tenhle zápas nebolel víc než jiné ligové duely.“

Celá liga tenhle přesun napjatě sledovala. Sýkora ale zvládl přechod z Liberce do Slavie, která za něj dala zhruba 25 milionů korun, výtečně. Ihned naskočil do základní sestavy. Proti Jihlavě hrál velmi dobře, při osmigólové kanonádě v Příbrami byl u čtyř gólů a dělal si se spoluhráči legraci, že je jako „Jarda Jágr“. I proti Plzni častokrát u lajny

ePojisteni.cz liga 1. Slavia 19 13 5 1 2. Plzeň 18 12 4 2 3. Sparta 19 11 5 3 4. Zlín 19 9 6 4 5. Mladá Boleslav 19 8 7 4 6. Teplice 19 7 6 6 7. Karviná 19 7 5 7 8. Jablonec 18 5 7 6 9. Slovácko 19 4 9 6 10. Dukla 19 5 5 9 11. Brno 19 3 11 5 12. Bohemians 1905 18 5 5 8 13. Liberec 19 4 7 8 14. Hradec Králové 18 5 2 11 15. Jihlava 19 3 7 9 16. Příbram 19 2 3 14 41:13 27:10 33:16 27:19 30:20 21:17 24:27 26:26 20:25 23:23 21:29 15:23 13:19 18:31 14:27 14:42 44 40 38 33 31 27 26 22 21 20 20 20 19 17 16 9

Příští kolo, sobota: 15.00 Dukla – Jablonec, Jihlava – Karviná, Zlín – Slovácko, Příbram – Hradec Králové, 15.30 Brno – Bohemians 1905 (O2 TV Sport), 17.45 Plzeň – Liberec (ČT sport), neděle: 15.30 Mladá Boleslav – Sparta (O2 TV Sport), 17.30 Slavia – Teplice (ČT sport). Naplno rozkmital své zelené kopačky, to pak byl fofr. Právě v tom je velká síla vzrůstem malého záložníka, který jako kluk hrál na harmoniku a díky své rychlosti byl výrazný i na závodech dobrovolný­ch hasičů. Dnes je z něj osobnost ligy a reprezenta­nt. „Chtěl jsem ve Slavii dávat góly, mít asistence, pomáhat týmu. Zatím to vychází a doufám, že to bude pokračovat dál,“sní Sýkora.

Zdá se, že s ním Slavia trefila bingo. Za únor byl vyhlášený nejlepším ligovým hráčem, spolehlivě kope standardní situace na levou nohu, neúnavně větrá obránce. Navíc je schopný hrát na všech postech v záloze, ale také krajního beka. Však taky v závěru zápasu s Plzní přešel na levou stranu zálohy. A ještě před gólem byl u sporného momentu. Jeho centr zastavil rukou Hrošovský. Tohle nejspíš měla být penalta. „Ruka to byla, ale nemohl jsem se tam minutu hádat s rozhodčími,“pravil Sýkora. Jeho Slavia udělala zajímavý krok k titulu. „Tahle výhra bude hodně důležitá. Ale liga bude ještě sakra dlouhá. Ještě bych to nehodnotil.“Kromě sportovníh­o úspěchu bude usilovat i o maturitu, která mu chybí. Na podzim chce mít hotovo. I proto, že se chce ucházet o studia na právech a filozofick­é fakultě. Teď půjdou studia asi trochu stranou. Soustředit se v návalu vítězných emocí na školu bude složité. Hned po závěrečném hvizdu se taky Sýkora otočil k hlavní tribuně, roztáhl ruce, jen stál a nechal se únášet euforií s výrazem: My jsme vítězové! A vy slavte! Ve 43. minutě sice nedal penaltu, ale ještě do přestávky gólem zakončil povedenou kombinaci. Útočník Milan Baroš nasměroval Liberec k vítězství 2:1 nad poslední Příbramí, které může být v boji o záchranu hodně důležité. „Kdybychom Příbram neporazili, byla by to pro nás už kritická situace. Takhle máme 19 bodů a můžeme se trochu uklidnit,“oddechl si Baroš. Liberec se dočkal výhry po osmi kolech a Barošův gól ukončil 336 minut trvající střelecký půst. (hav) Na sobotní návrat na domovská teplická Stínadla nebude vzpomínat Antonín Rosa rád. S Jihlavou tam prohrál 0:1 po pokutovém kopu, který zavinil. „Necítil jsem se úplně špatně, ale bohužel jsem udělal penaltu. Mrzí mě to.“A mohlo být i hůř, málem si dal vlastní gól, když odkopával míč před brankou, a se štěstím unikl vyloučení. Už v 1. půli mohl vidět kartu za zákrok na Ljevakovič­e. „Faul na žlutou,“přikývl. Kartu pak dostal za penaltový faul. (bek) Rozhodčí: Franěk - Mokrusch, Urban. ŽK: Civič, Břečka, Tetteh, Hofmann - Jablonský, Přichystal. Diváků: 5 019. Slovácko: Heča 2 - Reinberk 3, Hofmann 2, Břečka 2, Civič 4 - Šumulikosk­i 2.5 - Navrátil 3, Havlík 4, Machalík 2.5, Tetteh 3 (75. Biolek) Kone 4 (82. Zajíc). Trenér Kordula. Brno: Melichárek 1.5 - Šural 3 (23. Štohanzl 3), Pavlík 2, Kijanskas 2, Jablonský 2 - Polák 2.5, Zavadil 2.5 - Ashiru 1.5 (82. Přichystal), Škoda 2.5, Lutonský 3 (84. Tašči)- Řezníček 3. Trenér Habanec. (raš) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

4:7 1:2 5:3 3:2 Branka: 53. Fillo z pen. Rozhodčí: Pechanec - Koval, Vlasjuk. ŽK: Fillo - Krejčí, Batioja, Hronek, Rosa, Zoubele, Urdinov. Diváků: 3 123. Poločas: 0:0. Teplice: Chudý 2 - Vondrášek 3, Jeřábek 2.5, Šušnjar 2.5, Krob 3 - Kučera 2.5, Ljevakovič 2 Fillo 2 (76. Hyčka), Hora 1.5, Nivaldo 3.5 (62. Vošahlík 3) - Červenka 1.5 (80. Vaněček). Trenér Šmejkal. Jihlava: Hanuš 2 - Tlustý 3, Krejčí 3.5, Rosa 4 (78. Mišůn), Urdinov 4 - Vaculík 3.5, Hronek 4, Štěpánek 4, Batioja 4 (60. Zoubele 3 )Ikaunieks 4 (64. Rabušic 4), Dvořák 3.5. Trenér Bílek. střely na branku

4:1 střely mimo 10:2 (bek) rohy hodnocení 11:3 2.5:4.5

?? Foto: Michal Růžička, MAFRA ??