Dnes Prague Edition

Hyka složil Chomutov, odkud pochází přítelkyně

-

ZChomutova má lásku, která v hledišti seděla s rodiči. V pondělí pod jejich dozorem rozklížil hattrickem právě chomutovsk­é hokejové Piráty. Velký večer Tomáše Hyky, tahouna Mladé Boleslavi, ve vstupním zápase předkola extraligov­ého play-off. Třemi góly pomohl k demolici domácích 7:1.

„Jsme s přítelkyní přes čtyři roky a už fandí Boleslavi. Tedy doufám! Kdyby fandila Chomutovu, byl bych naštvaný,“chichotal se hrdina Hyka. „Přišli mě podpořit i její rodiče, o to je výhra i hattrick sladší.“

Zápasy mezi Mladou Boleslaví a Chomutovem doma prožívají hodně, v předkole o to víc. „Vždycky sem přijedu a cítím rivalitu. Chci Piráty porazit. Pantáta to hecuje hodně. Snad mě pozvou na oběd, když jsem je sestřelil. Ale taky jsou rádi, že se mi podařilo dát góly.“ Branky a nahrávky: 25. J. Mrázek (Skokan) - 1. Hyka z trestného střílení, 3. Hyka (Kurka), 12. Vampola (Urban, M. Látal), 16. Klepiš (Žejdl, Orsava), 26. Hyka (Musil), 32. Žejdl (Klepiš, Orsava), 33. Pospíšil (Kurka). Rozhodčí: Souček, Pražák - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 9:11. Využití: 0:2. Diváků: 4 653. Třetiny: 0:4, 1:3, 0:0. Stav série: 0:1. Chomutov: J. Laco (12. - 33. T. Král) Flemming, Dlapa, Rutta, J. Mrázek, Valach, Skinner, Kudělka - Vondrka, Huml, Tomica Račuk, Skokan, Sklenář - Koblasa, Kämpf, Poletín - Hlava, Raška, Lauko - od 21. D. Kaše. Trenéři: V. Růžička st., J. Šťastný a Martínek. Mladá Boleslav: Maxwell - Stříteský, Kučný, Kurka, Jan Hanzlík, Bernad, Štich, od 39. navíc Hrdinka - Hyka, Musil, Lenc - Orsava, Klepiš, Žejdl - M. Látal, Urban, Pacovský - Pospíšil, Vampola, L. Pabiška. Trenéři: F. Výborný a Žabka. Branky a nahrávky: 4. Kolouch (Vandas), 24. Hrbas (Balán, Sloboda), 59. Sloboda (Výtisk) 34. Kratěna (Lev). Rozhodčí: Lacina, M. Petružálek - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 6:6. Bez využití. V oslabení: 1:1. Diváků: 5 903. Třetiny: 1:0, 1:1, 1:0. Stav série: 1:0. Vítkovice: Bartošák - Sloboda, Hrbas, Baranka, Klok, D. Krenželok, Výtisk - P. Zdráhal, O. Roman, Olesz - Vandas, Kolouch, Kucsera Hudeček, Y. Stastny, D. Květoň - Tomi, Balán, Szturc. Trenéři: Petr a Trnka. Plzeň: Machovský - Kvasnička, Kadlec, Moravčík, D. Sklenička, Pulpán, Čerešňák - T. Svoboda, Kracík, D. Kubalík - M. Procházka, Kratěna, Lev - Indrák, Preisinger, Stach Schleiss, Koreis, Hrnka. Trenéři: Martin Straka, Vlasák, Čihák a Jiří Hanzlík.

V dnešním zápase číslo 2 ovšem nevytasí hokejku, s kterou se prostřílel k hattricku. „Zjistil jsem, že je zlomená, asi ji pověsím na zeď. Vyberu holt jinou.“Jako relikvii do poličky si vzal i puk. „Vystavím ho, šlo o můj druhý hattrick. První jsem měl proti Spartě v první extraligov­é sezoně, tenhle přišel v play-off, o to je hezčí.“

V pondělí udeřil ve 20. vteřině z trestného střílení, v čase 2:35 z přesilovky a ve 26. minutě poté, co se natlačil před branku a procpal kotouč mezi Královy betony; gól potvrdilo až video. „Viděl jsem, že jsem to dával mezi nohy, ale netušil jsem, jestli byl puk už za čárou.“

Mladá Boleslav soupeře potupila, v Chomutově vyhrála skoro po pěti letech a její nejprodukt­ivnější muž tvrdí: „I když jsme tady letos prohrávali, věděli jsme, že jsme byli lepší a aktivnější. Řekli jsme si, že na ně hned vletíme, to se ukázalo jako klíčové.“

Piráti byli opaření a Bruslaři jim ujížděli jako rychlobrus­laři. „Nejen Chomutov, ale i ostatní týmy vědí, že jsme dobří v pohybu a že máme výborné brejky. Góly z nich dáme, máme na to hráče. Hrajeme jednoduše, protečovat a letět dopředu. A Maxwell parádně zavřel bránu.“

První vyhrání Hyka nepřeceňuj­e: „V úterý se začíná od nuly, oni to hodí za hlavu, ale my taky. Nesmíme se tím uspokojit, že jsme zvítězili 7:1. Chomutov bude hrát úplně jinak. Ale aspoň do zápasu půjdeme s čistou hlavou.“

A Hyka znovu s podporou své milé.

Byl to nasimulova­ný pád, nebo byl plzeňský Martin Procházka tři a půl minuty před koncem třetí třetiny na hraně vítkovické­ho brankovišt­ě faulován? Odpověď sudí vyřkli nekompromi­sně: útočník Plzně musel na trestnou lavici a drtivý finiš Plzně, která usilovala o vyrovnání, byl rázem otupen. Domácí měli další dvě minuty k dobru, aby v pohodě bránili svůj hubený jednobrank­ový náskok. 77 vteřin před koncem zkusili hosté hru bez brankáře, leč jim nevyšla. Vítkovický bek Karol Sloboda, jenž čekal na gól celou sezonu, se obloučkem přes celé kluziště nemýlil a pojistil domácím první bod v sérii. (pog)