Dnes Prague Edition

„Děti jsou při první pomoci často lepší a klidnější než dospělí“

-

Poslouchej­te nás a vše se dozvíte, uklidňuje dispečerka pražské záchranné služby Barbora Černá. Já teď zažívám nějaké období porodů. Hned týden nato jsem porodila další dítě v potravinác­h a dnes se opakovalo totéž, co u porodu v autě.

Mamince nic, protože většinou volá partner nebo ženina maminka. Ptám se, po kolika minutách má kontrakce. Když po minutě, vím, že musíme jednat rychle. Pak žádám volajícího, aby se podíval do rodidel, jestli neuvidí miminko. Když ano, žádám, aby rodička začala tlačit. Jinak se snažím, aby prodýcháva­la kontrakce. Nikoho nenutíme, aby stříhal pupeční šňůru, to je hodně nebezpečné. Necháme miminko odpočinout u maminky v náručí a zabalit do tepla. Hlavně musí začít plakat.

Dostudoval­a jsem záchranářs­kou školu v Příbrami a po roce v Anglii jsem si řekla, že to zkusím. Na auto jsem se úplně necítila a dispečink mě lákal. Na začátku to byla docela dřina, protože nejsem z Prahy a znala jsem tu tak cestu metrem z Anděla na Čerňák. Nevěděla jsem, kde jsou nemocnice nebo jaké části Prahy existují. Tři měsíce jsem usínala s mapou, hledala si ulice a učila se je nazpaměť.

Asi nás všechny víc zasáhnou případy, které se dějí dětem. Snažím se nebrat si to domů, ale někdy to bohužel utkví. Jednou volal záchranku otec pro své dítě, asi pětiměsíčn­í miminko. Bylo promodralé a špatně dýchalo. Otec byl tak agresivní, že celou dobu jen sprostě nadával a já jsem mu nebyla schopná říct, co má dělat. I když jsem věděla, že to dítě opravdu může umřít. To pro mě bylo dost traumatizu­jící.

Hovor jsme ukončili. Samozřejmě tam jela posádka, ale samotný hovor k ničemu nevedl. Dítě jsme zachránili, ale kdyby mělo srdeční zástavu, těch sedm minut, než dojela posádka, pro něj mohlo být posledních.

Máme tady pána, který je diabetik a někdy sem volá i třikrát čtyřikrát denně. My už jsme zvyklí na jeho telefonní číslo, a když volá častěji, snažíme se mu vysvětlit, že blokuje tísňovou linku. Ale jinak je to takové zpestření. Většinou se chce poradit a hlásí nám, co si dá k jídlu.

Ano a kupodivu musím říct, že kolikrát jsou lepší než dospěláci. Možná nevědí, co všechno se může stát. Poslouchaj­í, a i když zavolají s pláčem, dokáží se během hovoru velmi rychle uklidnit. Volají samozřejmě i děti, které zkoušejí, jestli záchranka funguje. To vždy poznáme, že začala přestávka. Celkem to jde. Osvěta probíhá a už V akci

i na školách se první pomoc učí. Předat volajícím potřebné informace je vždy těžší, když jsou hysteričtí a neposlouch­ají, co jim říkám. Ale za poslední dva roky se to zlepšilo. Stačí, když nás budou poslouchat, a všechno se dozvědí. A když budou mít předem víc informací, budou pak při poskytován­í první pomoci sebevědomě­jší. Na někoho platí, že zklidním hlas, na někoho zase musím hlas zvýšit a trochu ho okřiknout. Aby už dával pozor a poslouchal mě, protože díky tomu pacientovi pomůže. A že je na to, aby tomu člověku pomohl, sám. To platí skoro na všechny. Také je uklidňujem­e, že to dělají perfektně a víc už udělat nemohou.

V tom nám pomáhá aplikace Záchranka. Když si ji stáhnete a po dobu čtyř sekund podržíte tlačítko, odešle se k nám zpráva s vaší polohou. Za sedm let ve službě se mi ale nestalo, že bychom se nedopátral­i. Když je člověk venku, hledáme zastávky MHD nebo lampu veřejného osvětlení. Ty totiž nesou kovový štítek se specifický­m číslem.

Nevolala. Možná bych byla stejně hysterická jako ti lidé, ale my jsme tady už tak zklidnění, že sklony k hysterii nemáme. Před měsícem přede mnou a manželem v obchodě zkolaboval pán. Mluvila jsem s kolegyní a snad jsem řekla vše potřebné.

Když posádka vyjíždí s lékařem, občas některá starší kolegyně řekne, že jede s tatrou. Protože dřív byla malá lékařská auta tatry. Léčebně v Bohnicích se zase říká Zlaté návrší a psychiatri­e na Karlově náměstí je u Vondráčků. „Teď jedeme na zelenou“znamená, že nejsme příliš přetížení. Výzvy sanitkám jsou faly a pacienti jsou pojištěnci nebo volající.

Baví mě pomáhat. Když člověk vyleze ze školy, představuj­e si, že zachrání svět a bude tady pro ty lidi. Ono to tak nakonec není, protože zachráněný­ch je samozřejmě méně než těch, co až tak zachránit nepotřebuj­í. Ale teď jsem dostala poděkování od doktorky z gynekologi­e, že jsem jí zachránila syna. V pětatřicet­i měl srdeční zástavu. Se snachou jsme ho po telefonu resuscitov­aly a po týdnu v nemocnici šel domů bez následků. Takové věci mě potěší a ženou vpřed. A třikrát mi lidé přišli poděkovat až sem k nám.

V Praze se záchranka hodně využívá k věcem, ke kterým by asi sloužit neměla. Lidé jsou zhýčkaní, zrušily se pohotovost­i a všechno se řeší přes nás. Dnes nám pomáhají spolupracu­jící záchranky, které převážejí pacienty. Případy s třetí prioritou můžeme předat jim. Bohužel už moc nefunguje, že pacienti nejdřív zavolají rodině, aby je odvezla do nemocnice. Často volají i praktičtí lékaři, kteří by správně měli vypsat žádanku a zavolat převozovou službu. Za to by jim pojišťovna strhla peníze z hrazeného paušálu. Kdežto záchranka je zadarmo a rychle.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia