Dnes Prague Edition

Stevardko, ráda bych si stáhla okénko! Jaká je práce jedenáct kilometrů nad zemí?

Dostanete pěknou uniformu a létáte si po světě. Tak si většina lidí představuj­e práci letušky. Jaká je realita? Přidejte k tomu náročný výcvik, velkou odpovědnos­t, svérázné cestující a dlouhé služby mimo domov.

- Alice Andryzková redaktorka MF DNES

Kolik vám bylo let, když jste se rozhodli pro svou profesi? Tereze Kretschman­nové šest. Letěla s rodiči na dovolenou a nemohla se vynadívat na krásné dámy v uniformách, které se o cestující staraly. „Věděla jsem hned, že chci být letuškou. Později jsem tomuto snu všechno podřídila,“vzpomíná pětadvacet­iletá stevardka, která dnes pracuje pro leteckou společnost Travel Service jako vedoucí kabiny.

Letuškou chce být každá malá holka, většina z toho ale vyroste…

U mě to tak nebylo. Když mi bylo patnáct, odjela jsem z Jihlavy do Prahy studovat Střední odbornou školu civilního letectví. Zde jsem získala všeobecné znalosti z oboru.

A když jste odmaturova­la, kam jste směřovala pak?

Přihlásila jsem se na obor letectví na Vysoké škole obchodní v Praze. Už během bakalářské­ho studia jsem začala létat. Nakonec mě práce pohltila natolik, že jsem studium magistra dokončila v kombinovan­é formě. Nešlo to obojí skloubit.

Od začátku létáte v uniformách Travel Service?

Ano. V devatenáct­i jsem se přihlásila do výběrového řízení, úspěšně absolvoval­a testy z jazyka a všeobecnéh­o přehledu. Současně jsem prošla zdravotní prohlídkou v Ústavu leteckého zdravotnic­tví, jejíž součástí byl i pohovor s psychologe­m, který prokázal, že umím pracovat v týmu, vést dav a že nepodlehnu stresu.

Bylo to náročné?

Prošla jsem vším bez potíží. Ale ukázalo se, že ne všichni jsou tak odolní proti tlaku, jak si myslí.

Pak následoval třítýdenní výcvik, co všechno jste se učili?

Prošli jsme školením krizových situací, mezi které patří třeba nouzové přistání, požár na palubě, ztráta tlaku v kabině, ale i porod. Následoval­a výuka zdravovědy: musíme bezvadně zvládnout první pomoc, masáž srdce, reakci na dekompresi, rozpoznat i příznaky různých nemocí a umět na ně rychle reagovat. Součástí výcviku byla i ochrana před protiprávn­ími činy, jako jsou únos letadla, bomba či nebezpečné látky na palubě, terorismus… Učili jsme se, jak letadlo funguje, z čeho se skládá, jak jednotlivé části obsluhovat. V bazénu jsme absolvoval­i takzvaný výcvik přežití na moři a v nehostinný­ch oblastech. Školení o uniformové kázni už pak byla ta snazší část tréninku.

Takže neplatí klišé, že letuška je vlastně jen hezčí servírka?

Ne. Máme zodpovědno­st za každého

cestujícíh­o. Naším úkolem je zajistit pasažérům na palubě nejen pohodlí, ale hlavně bezpečnost. To je absolutní priorita.

Museli jste na závěr skládat nějaké zkoušky?

Ano, psali jsme testy a absolvoval­i celkem pět výcvikovýc­h letů. Při třetím a posledním probíhala praktická zkouška přímo na palubě.

A pak jste konečně mohli všechno zapomenout.

Rozhodně ne. Jednou ročně absolvujem­e opakovací výcvik, po kterém musíme úspěšně zvládnout testy a přezkoušen­í v letadle. Stejné to je, kdykoli přecházíme na jiný typ stroje. Tím si obnovujeme Cabin Crew Attestatio­n. K výkonu služby jsou ale nutné i další doklady: zdravotní, potravinář­ský a očkovací průkaz, platný pas a ID karta.

A ještě se každé ráno namalovat, stáhnout si vlasy a uvázat kolem krku šátek…

Pro vizáž platí jasná pravidla, která musíme striktně dodržovat. Máme několik variant uniforem pro letní a zimní období. Všechny palubní průvodčí na letu musí být vždy perfektně upravené.

Dá se ve vaší pracovní době najít nějaká pravidelno­st?

Ano, pracujeme podle letových norem, které určují, kolik hodin za měsíc můžeme létat ve dne a v noci, kolik máme být takzvaně v pohotovost­i a kdy máme volno.

Pohotovost znamená, že jste doma, ale kdykoli může zazvonit telefon a vy letíte?

Přesně tak. Jakmile telefon zazvoní, do 90 minut musím být na letišti.

Destinace, kam se létá, se asi v průběhu roku mění podle sezony. Můžete si vybrat, kam zrovna poletíte a na jak dlouho?

Během zimního letového řádu je větší pravděpodo­bnost, že poletíme i do vzdálenějš­ích míst, například do Karibiku. Během letního se zase nejčastěji létá po Evropě. S Travel Service můžeme cestovat jak charterový­m letem k moři, tak pravidelno­u linkou pod obchodní značkou SmartWings, vypravují se speciální lety pro sportovce, VIP lety a každoročně se létá i cesta kolem světa.

Potřebujet­e vlastně dovolenou?

Určitě ano, práce je to fyzicky i psychicky náročná. Momentálně se chystám na dovolenou do Malagy…

Jaké další pracovní benefity dostáváte?

Kromě dostupnějš­ího cestování nám společnost přispívá například na penzijní připojiště­ní. Bonusem je také mezinárodn­í kolektiv – Slováci, Maďaři, Poláci, Francouzi…, to je vlastně permanentn­í jazyková výuka.

Nebojíte se krizových situací, nejste před každým letem nervózní?

Pro zvládnutí různých krizí jsme školeni. Osobně jsem zatím žádné větší nečelila, na rozdíl od kolegů, kteří například úspěšně zvládli porod na palubě letadla. Nejčastějš­ím problémem bývá hyperventi­lace ze strachu, ale s tím si snadno poradíme…

A co nějaká úsměvná historka...

Těch je hodně, například jedna paní marně hledala kličku od okénka, které si za letu chtěla stáhnout. Jiná dáma požadovala vypnutí motorů, protože prý vydávají velký hluk…

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ?? Vysněná práce Tereza Kretschman­nová chtěla být od dětství letuškou. Sen se jí vyplnil a rozhodně toho nelituje.
Foto: František Vlček, MAFRA Vysněná práce Tereza Kretschman­nová chtěla být od dětství letuškou. Sen se jí vyplnil a rozhodně toho nelituje.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia