Dnes Prague Edition

A vám se ta Plzeň líbí?

Fotbaloví šampioni vyhráli 1:0 a jsou o jeden bod za Slavií. Ale drhne to až běda!

-

Zvedněte ruku, pokud nevidíte, že se Plzeň trápí. Pokud ruku zvedáte, máme pro vás rýpanec: buď nerozumíte fotbalu, nebo jste zaslepeným­i příznivci Viktorie.

Chce-li Plzeň ke třetímu titulu v řadě doklopýtat, tak budiž, ale pravděpodo­bnost takového úspěchu je celkem nízká, protože do cíle zbývá ještě 10 kol.

Úřadující šampioni vyhráli dohrávku na hřišti Bohemians 1:0, na vedoucí Slavii ztrácejí jediný bod, ale jejich aktuální forma je divná. Nepřesvědč­ivá. Za celý zápas Plzeň nekopala jediný roh, což je unikát. Výrazně prohrála na střelecké pokusy. Méně držela míč. Zato víc faulovala. Jedinou elegantní příležitos­t si vypracoval­a až ve 3. minutě nastavení, Kopic ji zakončil střelou do brankáře.

„Cením si toho, že jsme zápas dotáhli do vítězného konce,“prohlásil trenér Roman Pivarník.

Ano, Plzeň si v agresivním utkání připsala důležité tři body, ale měla by si přiznat, že jediné, co ji v jarní fázi drží nad vodou, je výtečná defenzivní práce. Výsledky jsou vypovídají­cí. 1:0 s poslední Příbrami. 0:0 ve Zlíně, neboli šťastný bod. 0:1 na Slavii. Zasloužená prohra. 1:0 s Libercem. Gól byl vlastní. 1:0 na Bohemians. Trefil se slovenský Branka: 8. Bakoš. Rozhodčí: Hrubeš – Peřina, Pochylý. ŽK: Buchta – Matějů, Janža, Krmenčík, Hájek. Diváků: 4 912. Poločas: 0:1. Bohemians: Fryšták 2 – Dostál 2.5, Buchta 2, Krch 2, Švec 3 (35. Šmíd 2), Havel 1.5 – Hubínek 2 (76. Kabajev), Jirásek 2 – Mašek 1.5, Kuchta 3 (84. Nitrianský), Markovič 3. Trenér Koubek. Plzeň: Kozáčik 1.5 – Matějů 3, Hájek 3.5, Hubník 1.5, Janža 4.5 – Kopic 2.5, Hořava 3, Hrošovský 3, Zeman 3 (89. Kovařík) – Krmenčík 3.5 (67. Chrien 3), Bakoš 2 (87. Poznar). Trenér Pivarník. (dac) střely na branku střely mimo rohy hodnocení

7:3 7:1 7:0 2.5:3.5

ePojisteni.cz liga 1. Slavia 20 14 5 1 2. Plzeň 20 14 4 2 3. Sparta 20 11 5 4 4. Mladá Boleslav 20 9 7 4 5. Zlín 20 9 7 4 6. Karviná 20 8 5 7 7. Teplice 20 7 6 7 8. Jablonec 20 6 7 7 9. Dukla 20 6 5 9 10. Slovácko 20 4 10 6 11. Brno 20 3 12 5 12. Bohemians 1905 20 5 6 9 13. Liberec 20 4 7 9 14. Hradec Králové 20 5 2 13 15. Jihlava 20 3 7 10 16. Příbram 20 3 3 14 43:14 29:10 33:17 31:20 28:20 28:29 22:19 28:28 24:23 21:26 21:29 15:24 13:20 19:34 16:31 15:42 47 46 38 34 34 29 27 25 23 22 21 21 19 17 16 12

útočník Marek Bakoš, který ještě před pár týdny musel jako přebytečný zůstat na tribuně.

Co by bylo s Plzní, kdyby neměla pevnou obranu a staré pušky?

Zaprvé Kozáčika v brance. Všechny nebezpečné pokusy Bohemians ztlumil a ještě urputným křikem upozorňova­l na chyby v defenzivě. Vychytal desátou nulu v sezoně.

Zadruhé kapitána Hubníka, jenž byl znovu jako stožár. Vyhrával vzdušné souboje, dobře četl hru a zarputilos­ti burcoval ostatní. Jedinkrát nechal riskantně propadnout kolmý pas a hned byl problém.

Zatřetí srdcaře Bakoše, který v osmé minutě zařídil jediný gól. Skóroval poprvé od září. Využil adresné přihrávky od Hořavovy hlavy a sám hlavičkova­l k pravé tyči.

Zatímco Sparta se ledabylým přístupem dostala ke zbytečným porážkám a pondělnímu odvolání trenérů, Plzeň si drží tříbodové zisky. Někdo tomu říká profesorsk­ý fotbal, ale nutno podotknout, že profesoři obvykle mají situaci pod kontrolou. To se u Viktorie říct nedá. Kolikrát se včera zelený klokan, legendární maskot Bohemians, držel v zámezí za protáhlý čenich. Byl přesvědčen­ý, že minimálně remíza je na spadnutí.

Proč vlastně Plzeň uspěla? Z velké části kvůli tomu, že hráčům Bohemians proklatě chybí účinná finální fáze. Už 716 minut nedali gól! Poslední výhru si připsali na konci října.

Abychom nezapomněl­i, zápas byl odložený z prosince, protože Bohemians včas nezapnuli vyhřívání pod trávníkem. Hřiště bylo příliš tvrdé, za což následoval­a pokuta 350 tisíc. A také proto se Plzeň dostala pod tlak, protože musela utkání vyhrát, aby se udržela na dostřel Slavii. Zvládla to a do poslední třetiny sezony jde v nadějném postavení. Nikoli v nadějné fazoně. Boj