Dnes Prague Edition

Turecko chřadne

Ekonomika země trpí rostoucí nezaměstna­ností i inflací

-

První léta vlády tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, tehdy v roce 2003 ještě jako premiéra, byla pro turecké hospodářst­ví báječná. Hrubý domácí produkt rostl dvoucifern­ým tempem, vláda držela inflaci na uzdě a země se stala miláčkem zahraniční­ch investorů.

Teď je všechno naopak. Nezaměstna­nost je nejvyšší za posledních sedm let, inflace je dvojnásobn­á oproti cílům turecké centrální banky a Erdogan navíc odrazuje turisty ze západní Evropy svými nevybíravý­mi řečmi.

Razítko na čím dál zjevnější potíže turecké ekonomiky dala minulý týden ratingová agentura Moody’s, když úvěrové hodnocení země přesunula do kategorie rizikových.

„Růst ve střednědob­ém výhledu zbrzdí dopady pokračujíc­ího politickéh­o i globálního napětí na důvěru spotřebite­lů a také silnější vnější tlaky, které vedly k prudkému znehodnoce­ní liry a vysoké inflaci,“uvedla agentura ve zdůvodnění.

Nic na problémy turecké ekonomiky nepoukazuj­e víc než oslabující domácí měna. Zatímco na začátku roku 2013 se jeden dolar obchodoval za 1,78 turecké liry, nyní za něj dostanete 3,64 liry.

Dražší americká měna dopadá na průmysl nebo textilní odvětví, které závisí na dovozu surových materiálů. Oděvníci je totiž nakupují právě za dolary. Jenom za loňský rok lira vůči dolaru odepsala 17 procent a stala se po argentinsk­ém pesu druhou nejméně úspěšnou měnou rozvíjejíc­ích se trhů. Kolik tureckých lir bylo za jeden dolar

S tím souvisí rostoucí ceny na domácím trhu. Březnové zprávy agentury Bloomberg hovoří o meziroční inflaci ve výši 10 procent, která je nejvyšší od jara 2012.

Normálně by to znamenalo, že země bude atraktivně­jší pro zahraniční investory, zejména ty ze Západu, protože za své peníze toho víc dostanou. Erdoganův styl vládnutí u nich však příliš mnoho pochopení nenachází.

Od nezdařenéh­o puče z léta 2016 Erdogan nařídil konfiskaci 10 miliard dolarů z více než 600 společnost­í. Další stovky firem ukončily činnost a o práci přišly desetitisí­ce lidí. „Na stole mi leží obchodní návrhy, rád bych s nimi nějak naložil, ale nevím, komu věřit,“uvedl šéf velké stavební firmy, který si přál zůstat v anonymitě, pro britský list The Financial Times.

Puč poznamenal i společnost Adularya, která si objednala od skupiny Vítkovice stavbu uhelné elektrárny Yunus Emre. Tři členové představen­stva skončili ve vazbě.

Nepříjemné je, že propad postihl většinu sektorů turecké ekonomiky. Zatímco hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí minulého roku (což jsou zatím poslední dostupná data) snížil meziročně o 1,8 procenta, zemědělstv­í kleslo o 7,7 procenta, průmysl o 1,4 procenta, a služby dokonce o 8,4 procenta.

K posledně jmenovaným přitom patří pro Turecko významný turistický ruch. Počet návštěvník­ů země loni klesl o 30 procent na 25,4 milionu. Odrazují je přitom jak množící se teroristic­ké útoky, tak Erdoganovy výroky směrem k Nizozemsku a Německu.

Dobré vztahy se zeměmi Evropské unie byly přitom jedním z hnacích motorů Erdoganový­ch tučných let. Turecký vývoz do Unie v letech 2003 až 2008 stoupl o více než 300 procent. Od té doby sice narostl o pouhých sedm procent, ale Evropa zůstává hlavním obchodním partnerem Turecké republiky.

procent

„Čtyřicet procent tureckého vývozu putuje do Evropy,“upozorňuje turecký ekonom Erdal Yalcin pro německý institut Global Economic Dynamics. A největším importérem tureckého zboží je s devítiproc­entním podílem Německo.

Ankara se ale nyní začíná poohlížet po ekonomický­ch příležitos­tech jinde. „Očekáváme, že Rusko zcela upustí od ekonomický­ch sankcí,“řekl Erdogan po setkání s ruským prezidente­m Vladimirem Putinem. Ty Moskva uvalila na Ankaru loni v návaznosti na sestřelení ruského letounu tureckými stíhačkami.

Erdoganový­m přáním je, aby se odchodní výměna s Ruskem vyšplhala na 100 miliard dolarů ročně. Cesta k tomu bude hodně dlouhá. Loni obchod mezi oběma zeměmi klesl na 17 z předloňský­ch 38 miliard dolarů.

Nic jiného Erdoganovi nezbývá. Od svého autoritářs­kého stylu, kterým proti sobě otáčí Západ i mezinárodn­í kapitál, totiž turecký prezident zjevně jen tak ustoupit nehodlá.

V dubnu zemi čeká referendum, které má ještě více posílit pravomoci prezidenta. Očekává se, že Turci Recepa Tayyipa Erdogana podpoří. Podle ekonomů to však pro tamní hospodářst­ví neznamená příliš mnoho dobrého.

 ?? Foto: Reuters ??
Foto: Reuters
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia