Dnes Prague Edition

Víza do Čech za miliardy

Ministerst­vo zahraniční­ch věcí rozšíří počet zemí, kde budou žádosti o víza vyřizovat specializo­vané agentury. Přibudou Filipíny, Indonésie i Írán.

- Jan Sůra redaktor MF DNES

„Stát nebude soutěžit každou zemi zvlášť, zakázku rozdělí do územních celků.“

Ministerst­vo zahraniční­ch věcí nestíhá. Převede proto další část své práce na externí firmy. Od příštího roku chce rozšířit počet zemí, kde budou lidé žádat o víza do Česka přes vybrané agentury. Zakázky na pět let mají celkovou hodnotu 1,8 miliardy korun.

„Bez využívání outsourcin­gu by nebylo možné zpracováva­t současný objem žádostí o krátkodobá víza či tento počet navýšit,“uvedlo ministerst­vo v důvodové zprávě k zakázce. Podle ministerst­va by bez zajištění externími firmami výrazně stouply nároky na státní rozpočet.

Stát ročně vydá kolem půl milionu schengensk­ých víz. Samotné vydávání zůstane v rukou státu, firmy jen přijímají a zpracováva­jí žádosti. Ministerst­vo oznámilo své plány v materiálu, který poslalo do meziresort­ního připomínko­vého řízení.

Současný model je postaven na tom, že ministerst­vo má z každého víza stále stejný příjem jako před zavedením spolupráce s externími firmami. Peníze za zprostředk­ování jsou pak příjmem agentury.

Podle mluvčí ministerst­va Ireny Valentové jsou dosavadní zkušenosti v této oblasti „uspokojivé“. Podobný způsob zpracování víz má podle ní většina ostatních zemí v schengensk­ém prostoru.

„Vízová centra náběrem žádostí o víza významně zjednodušu­jí a urychlují vízový proces. Jsme schopni vydat nepoměrně více krátkodobý­ch víz než v minulosti. Stát tato asistence nic nestojí,“dodala Valentová.

Velký ruský byznys

Ministerst­vo chce využít externí firmy hlavně v zemích, kde má Česko vlastní zastoupení a zároveň se nedohodlo s jiným státem Evropské unie na spolupráci při zastupován­í ve vydávání víz.

Nově se na seznamu objevují Filipíny, Indonésie nebo Ghana. Ministerst­vo zahraničí vysvětluje, že se má těžiště práce ambasád v těchto zemích posunout do kvalitativ­ní roviny, aby mohly více prověřovat žádosti o vízum a dlouhodobá pobytová oprávnění. Víza přes agentury chce kvůli očekávaném­u rozvoji vztahů vydávat Česko také v Íránu, Libanonu a Mongolsku.

Největší byznys pro agentury se chystá v Rusku, kde od roku 2007 spolupracu­je ministerst­vo s firmou VFS Global. Podle nového zákona o veřejných zakázkách je ale nutné takové služby přidělit na základě veřejné soutěže. Zastupitel­ský úřad v Rusku je podle počtu žádostí o víza největší, předpoklád­aná hodnota zakázky pro Rusko je tak miliarda korun.

Finančně zajímavý kontrakt chystá stát rovněž v Číně, kde stávající koncese dobíhá kvůli tomu, že se už blíží překročení vysoutěžen­ého počtu žádostí o víza a příjmu vítězné firmy. Předpoklád­aná hodnota koncese je 409 milionů korun.

Právě Čínu může ministerst­vo dávat jako příklad, kde převod této činnosti na agenturu pomohl. Do zahájení spolupráce mohli o víza turisté žádat jen na dvou místech, teď je jich několik desítek. Jde tak mimo jiné o způsob, jak do Česka přilákat další turisty.

Třetí největší zemí podle objemu koncese má být Ukrajina, kde vyprší platnost stávající koncese v červenci letošního roku. I když by měl počet žádostí výrazně klesnout kvůli zrušení vízové povinnosti pro Ukrajince při vstupu do EU, liberaliza­ce se týká jen držitelů biometrick­ých pasů. Těch je ovšem na Ukrajině stále minimum, navíc velký počet žádostí jsou pracovní víza.

Ministerst­vo nebude soutěžit každý stát zvlášť, chystá zakázku rozdělit do několika územních celků. Vítěz získá právo zajišťovat víza na pět let. Některé předchozí smlouvy přitom byly uzavřeny na vydávání víz až do roku 2025.

Stát předpoklád­á, že náklady na služby budou nakonec nižší až o třicet procent. Servisní poplatek pro žadatele, který bude příjmem agentury, je maximálně 30 eur.

Dosud se přes prostřední­ka žádá o česká víza v celkem 19 zemích. Zakázku v roce 2015 vyhrála ve většině případů společnost VFS Global, patřící tehdy do švýcarskéh­o cestovního impéria Kuoni. Od loňského roku nicméně Kuoni patří švédské investiční skupině EQT Partners. Firma je největší v oboru. Jedinou zemí, kde neuspěla v české soutěži, byla víza v Bělorusku, kde vyhrála společnost OJSC Freight Link (Pony Express).

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia