Dnes Prague Edition

Myšlenky na úspěch

-

Při angažmá ve Finsku pomohl vychovávat reprezenta­nty. V ruské KHL měl v Petrohradu na povel hvězdy světového hokeje. Doma dosáhl na dva extraligov­é tituly.

Za čtyřiašede­sátiletým trenérem Václavem Sýkorou je řada úspěchů. Průlom se mu povedl i v nynějším play-off s Hradcem Králové, který pozítří poprvé v klubové historii rozehraje semifinále. Se svým týmem ale myslí na víc. Udělali jsme pouze první krok. Věřím, že postup nás dokáže nakopnout dál. Kluci teď zažili euforii a je důležité, aby ji chtěli zopakovat. Znám to už z dřívějška sejde se měsíc, kdy pro vás neexistuje nic jiného než myšlenky na úspěch. Nevyndáte je z hlavy. Nezačali jsme dobře, až druhý duel měl parametry play-off. Série se lámala ve čtvrtém utkání v Litvínově, který byl lepší, ale my vyhráli. Ani u nás to soupeř nezabalil. I přes náš skvělý začátek se dokázal do utkání vrátit. Nedal nám nic zadarmo. To nejde srovnávat. Každá sezona je jiná. V kabině bylo silné sparťanské jádro. To byla výhoda. S Pavlem Hynkem jsme téměř nemuseli zasahovat. Osobnosti si dokázaly srovnat mladší hráče. Mužstvo vědělo, co chce. Zažil jsem i další mužstva s velkými lídry. Vždy záleží na charakteru. Pokud je to opravdový lídr, nikdy to není těžké, protože on sám chce vést tým k úspěchu. Je-li to primadona, máte problém. Prezentova­l jsem jen svoje názory a bylo na trenérech, jestli je využijí, nebo ne. Víc jsem do toho nemluvil. Zápasy jsem sledoval z tribuny. Chápu, že pro Vláďu to nebyla jednoduchá situace. Byl jsem z nabídky překvapený. Rozmýšlel jsem se. Nejsem konfliktní typ, věřil jsem, že spolu vyjdeme. On měl hlavní slovo, já jen nabízel svůj pohled. Ta tam asi příliš nebyla. Nechávám jim hodně prostoru. V Hradci jsou se mnou kolegové, kteří toho mají ještě hodně před sebou. Tomáš Martinec sice nikdy v roli hlavního kouče u áčka nebyl, ale čeká ho to. Pavel Hynek má víc zkušeností. Oba na sobě chtějí pracovat. Nehokejové okolnosti. V té době nám zemřel syn a byli jsme v situaci,

Program Generali play-off Tipsport extraligy

středa – 1. semifinále 17.20

čtvrtek – 2. semifinále 17.20

pátek – 1. semifinále 17.20

sobota – 2. semifinále 17.20 Přímé přenosy vysílá ČT sport, on-line reportáže na hokej.idnes.cz.

že jsme bezpodmíne­čně potřeboval­i změnit prostředí. Když se naskytla taková možnost, neváhal jsem. I z hokejového hlediska mě to lákalo. Nakonec z toho bylo pět let a později jsem se tam ještě vrátil. Bezpochyby. Skákal jsem dobrovolně do vody, aniž bych uměl plavat. Měli tam se mnou trpělivost. Ohromně mě to obohatilo. Finská filozofie myšlení mi imponovala. Zajímavé bylo, že oni i přes svoji hrdost k národnímu týmu angažovali švédského trenéra a ten s nimi udělal první titul. Věděli, že bruslařsky jsou na tom skvěle, jen vždy odešli psychicky. On je dokázal připravit a vyhráli mistrovstv­í světa ve Švédsku. Dvojnásobn­ý vítěz extraligy

Obrovský velkoklub. Sázelo se na individual­ity, jako byl Maxim Sušinskij, Alexej Jašin, Jevgenij Nabokov a Sergej Zubov. Ten ale kvůli zdraví téměř nic neodehrál. Tým měl vysoký věkový průměr, na což jsme doplatili v play-off chyběly síly. Zrovna s ním nebyl vůbec problém. Pozitivní a přístupný kluk. Sušinskij byl vynikající hráč, ale měl svoje dny. Byl tam Brylin, který vyhrál Stanley Cupy s New Jersey. Všechno jsme řešili interně. Oni občas měli jiné názory, ale nikdy nedocházel­o ke konfliktům. Horší to bylo s brankářem Nabokovem. Ale s ním mělo problém víc lidí. Byli tu vždycky skvělí trenéři. Navíc v nejlepších trenérskýc­h letech jsem byl v cizině. Nikdy jsem se nepovažova­l za top trenéra, který by se k tomu měl tlačit. Navíc trenéři jako Ivan Hlinka, Josef Augusta či Vladimír Růžička měli za sebou dlouhou hráčskou reprezenta­ční kariéru. Teď už bych se na to necítil. Podívejte se na Vladimíra Vůjtka. Ten podle mě tu šanci měl dostat daleko dřív. Nakonec přišla až na sklonku kariéry. To už není legrace. Vyzkoušel jsem si to před dvěma lety na mistrovstv­í světa, když jsem Finům dělal konzultant­a. Je to hodně intenzivní, trenéři téměř nespí. Analýza za analýzou. Příprava za přípravou. Je to jiné, než když trénujete ligový tým. Hlavně jazykově to je velká výhoda. Když cizinci přijdou do nové země, nemají to jednoduché. Zkušenost z pražského Lva mě obohatila. Bylo tam snad šest národností, ale sešla se tam vynikající parta. Kvalita i charakter tam byly hodně vysoko.

V Petrohradu jsem používal hlavně angličtinu. Měl jsem snahu mluvit rusky, což ocenili. Později jsem sebral odvahu mluvit rusky i na tiskovce. Pak se mi stalo, že jsem začal rusky, a když jsem nevěděl, přešel jsem do angličtiny. Většina to brala. Ale pamatuji si, jak mě pak jeden novinář sundal prý že sice ruštinu umím, ale nechci ji používat. Neviděl snahu a otočil to proti mně. To si nemyslím. Ani jsem se moc nezajímal, proč k tomu došlo. Možná rozhodlo, že už jsem měl zkušenosti s ruským hokejem. Vzešlo to od vedení, a tak jsme to oba brali. Nemám. To by musel vysvětlit někdo jiný. Během sezony chtěli odvolat mého asistenta, na to jsem nepřistoup­il. Každopádně to pro mě bylo potvrzení, že vždycky se může stát něco, co opravdu nečekáte.

 ?? Foto: Profimedia.cz ??
Foto: Profimedia.cz
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia