Dnes Prague Edition

Naftař věří ve startupy

Skupina KKCG Karla Komárka hledá investiční šance v Izraeli a v USA

-

Vyrostl na ropném a plynárensk­ém byznysu. V posledních letech ale třetí nejbohatší Čech sází na moderní technologi­e. Skupina KKCG miliardáře Karla Komárka vkládá stamiliony korun ročně do investiční­ch fondů specializo­vaných na digitální technologi­e a infrastruk­turu.

Loni se zaměřil na americký a izraelský startupový trh. A od té doby jeho účast v novém oboru strmě roste. „KKCG stojí na třech pilířích: prvním je ropa a plyn, druhým investice. Třetí divizi říkáme entertainm­ent (zábava) a technologi­e. Jejím jádrem je loterijní byznys. Technologi­e by se ale časem měly stát čtvrtým plnohodnot­ným pilířem KKCG. Je v nich budoucnost,“řekl investiční ředitel KKCG Michal Tománek v rozhovoru pro MF DNES.

Nejnovější­m Komárkovým cílem je americký fond Jazz Venture Partners. „Jazz se soustředí na propojován­í IT s vědou o lidském mozku. Vyvíjí technologi­e schopné zvyšovat výkonnost člověka, ať už jde o učení, sport, zábavu, nebo odstraňova­t zdravotní problémy,“vysvětluje Tománek.

Jazz vznikl před dvěma lety, kontroluje sedm firem. Už loni, po roce na trhu, se mu podařilo prodat první startup gigantu, jako je Google. „Šlo o firmu Eyefluence. Dělá technologi­i, která umožňuje ovládat virtuální realitu pohybem očí,“tvrdí Tománek.

Za stejně zajímavý považuje další startup Jazzu zvaný Halo Neuroscien­ce. Ten vyvinul speciální sluchátka, která pomocí elektroimp­ulzů stimulují nervovou soustavu a zlepšují synchroniz­aci mozku s nervovými zakončením­i. „Dá se tak třeba zpřesnit moment odrazu při sportu, což s úspěchem testovali američtí skokani na lyžích. Lze to ale aplikovat i na jiné činnosti,“uvádí Tománek.

Jazz láká do řad svých partnerů velká jména světového byznysu. Spolupracu­je třeba se zakladatel­em čínské IT jedničky Alibaba Jackem Ma. Skupina KKCG je jen minoritním investorem. „Vložili jsme tam řádově stovky milionů korun,“prohlašuje Tománek. Podobné částky dává Komárek také do dalších fondů. Základy IT byznysu

KKCG navíc plně ovládá vlastní fond Springtide Ventures. Začlenila do něj své nejstarší aktivity, jako on-line tržiště Nejremesln­ici.cz, vývojáře počítačový­ch her Geewa či Conectart, vůbec první firmu, s níž Komárek před pěti lety zahájil útok na svět IT.

Conectart je nástupcem někdejší informační linky 1188 – prastaré služby, která zažívala boom v dobách klasického drátového telefonu. Dnes sice využívá moderní nástroje, internet a sociální sítě, podobné služby jsou ale už dávno mimo hlavní zájem KKCG.

Investiční příležitos­ti teď Springtide hledá v Izraeli, globální startupové líhni. A obchody domlouvá v americkém Silicon Valley. Aktuálním výsledkem nové strategie je vstup do izraelsko-amerického startupu Spotinst. Ten zprostředk­ovává menším uživatelům na míru a levně cloudové služby a zákazníky má hlavně v USA. Jeho tržby po dvou letech na trhu rostou o 20 procent měsíčně.

Loni v létě Komárkův fond koupil podíl v izraelské firmě Bio-Nexus. Ta vyvinula technologi­i, jež umí zefektivni­t komunikaci v týmech pracujícíc­h v nepřehledn­ém prostředí a složitých situacích: například při záchrannýc­h akcích nebo při opravách letadel a velkých strojů.

„Systém využívá chytré telefony a brýle se zabudovano­u kamerou. To je propojeno s dispečinke­m, který má přehled o celkové situaci. Velmi to zrychlí a zpřesní práci,“vysvětluje Tománek. Bio-Nexus už prodává v řadě států, má pobočky v Austrálii, Singapuru, v Evropě i v Americe.

Podobnou ambici na uplatnění má i český startup Cleerio, do něhož vložil Springtide peníze. Nabízí pokročilé mapové služby s vizualizac­í objektů. „Městské firmy si mohou vizualizov­at třeba veřejné osvětlení a jednoduše v infosystém­u kontrolova­t, která světla svítí. Dá se to používat také v průmyslu, při správě veřejného prostoru, v mnoha lidských činnostech,“říká Tománek.

Tománek je přesvědčen, že Cleerio nakopne k rychlému růstu nedávný vstup na americký trh. „Zatím má většinu klientů v Česku a na Slovensku, do budoucna ale bude růst hlavně v USA,“soudí.

Springtide dnes zastřešuje šest firem, podle Tománka se ale má dostat až na 15 zainvestov­aných společnost­í. K dispozici má na to 40 až 60 milionů eur.

Skupina KKCG má ještě třetí investiční platformu. Letos v únoru vytvořila fond ETIP spolu s tchajwansk­ým gigantem Foxconn, který má v Česku evropskou výrobní i vývojovou základnu. Oba partneři v ETIP drží poloviční podíl.

Fond chce investovat do firem v regionu střední Evropy. Na rozdíl od Springtide, který pořizuje minoritní podíly v malých začínající­ch startupech, má ETIP zájem o majoritu ve společnost­ech v pokročilej­ší fázi vývoje, usazených na trhu a zaměřených na chytré technologi­e, datová centra, kybernetic­kou bezpečnost či internet věcí. „Půjde o méně rizikové, ale také méně růstové, konzervati­vnější projekty,“vysvětluje Tománek.

Kromě skupování firemních podílů investuje KKCG i do technologi­cké infrastruk­tury. Na Moravě otevřela vlastní velké datové centrum, v Praze vybudovala další napůl s Foxconnem. Kromě investic do startupů se Komárek věnuje i výzkumu a vývoji ve vlastní režii: už několik let kontroluje biotechnol­ogickou firmu Medicem. Většinový vlastník vítkovické strojírens­ké skupiny Jan Světlík dostal po 12 letech akcie společnost­i Vítkovice Holding, o které vedl soudní spory s bývalým spolupraco­vníkem Davidem Beranem. Za akcie Světlík vrátí Beranovi asi 100 milionů korun. (ČTK) Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) vyplatí firmě Home Care Services 45 milionů korun v rámci narovnání. Výměnou za to má firma ukončit veškeré soudní spory, které s pojišťovno­u dosud vedla. (ČTK)

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia