Dnes Prague Edition

Metropolit­ní plán na těsno

Město odložilo schválení na rok 2022, i tak to bude se štěstím. Primátorka: Můžeme si za to sami

-

PRAHA Čeští zákonodárc­i vytrhli Praze takříkajíc trn z paty. Schválili totiž novelu zákona, která prodloužil­a platnost starých územních plánů až do roku 2022. Měly přitom přestat platit už o dva roky dříve.

Pro Prahu jde takřka o spásu, protože se již delší dobu trápí s přípravou nového Metropolit­ního plánu, který má stávající nahradit. Reálně tak hrozilo, že se město ocitne bez platného dokumentu, který určuje, kde se smí stavět a kde mají naopak zůstat veřejné plochy a zeleň. Stejný problém řešilo třeba i Brno.

Pražští radní na rozhodnutí poslanců včera reagovali schválením nového harmonogra­mu Metropolit­ního plánu a ukazuje se, že původní termín, tedy rok 2020, byl zcela nereálný. Nový časový rozvrh totiž počítá se schválením dokumentu až na konci roku 2022. I po intervenci poslanců se tedy město s termínem znovu ocitlo na samotné hranici platnosti územního plánu.

„Zpoždění jsme si způsobili takzvaně po domácku. Nebyli jsme schopni vyjasnit si pojmy a domluvit se, kdo bude na územním plánu ve finále pracovat. Ztratili jsme tím jeden a půl roku,“přiznává selhání koalice primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která dlouhodobě zastávala názor, že plán musí být bezpodmíne­čně hotový do roku 2020.

Připomněla konflikt mezi radní Petrou Kolínskou (zelení) a architekte­m Romanem Kouckým, který přípravu plánu vede. Kolínská mu vytýkala právě pomalý postup a neustálé odklady. Jejich neshody nakonec vyústily v odvolání ředitele Institutu plánování a rozvoje (IPR) Petra Hlaváčka, který Kouckého odmítl odvolat, a následně i rezignací architekta a celého jeho týmu. Náhradu za Kouckého hledal magistrát čtyři měsíce. Neuspěl i kvůli solidaritě, která mezi architekty panuje. Město oslovilo třeba autorku plzeňského územního plánu Irenu Královou. Ta nabídku odmítla.

Radní nakonec Kouckého znovu vrátili do funkce a jedinou obětí rozbrojů se tak stal Hlaváček, kterého nahradil Petr Boháč. Na čtyři měsíce se ale příprava plánu úplně zastavila. Podle Kouckého se však tým záhy podařilo obnovit. „Obecně se ve vztahu ke stavebnímu zákonu nedá odhadnout téměř žádný předpoklad, ale uděláme vše pro to, abychom nový termín stihli,“říká.

Na pokus o personální změny na IPR dodnes poukazují opoziční zastupitel­é jako na selhání vládnoucí koalice. Několikrát dokonce žádali odvolání Kolínské. Neúspěšně. Odvrácení hrozící krize ale vítají. „Prozatím odpadl ten strach z absolutníh­o bezpráví, kdy by nikdo nevěděl, o jaké směrnice se může opírat. Ten problém se ale jen oddálil a ještě není ani zdaleka vyřešen,“myslí si zastupitel Alexandr Bellu (ODS).

Na to, že nově stanovený termín bude náročné dodržet, ostatně upozorňuje i Kolínská. „Harmonogra­m je velmi ambiciózní a je hodně na těsno. Těch šest let se sice může zdát dlouhých, ale ve skutečnost­i je to nejkratší možná lhůta, pod kterou jsme se mohli s čistým svědomím podepsat,“říká. Nový časový rozvrh je podle ní nastaven tak, že nepředpokl­ádá žádnou komplikaci ani opakované projednání.

Největší obtíž je v tom, že zákon ukládá povinnost projednat územní plán ve dvou kolech. Nejprve s městskými částmi a orgány státní správy a poté s občany. V nich se sbírají připomínky, které je nutné věcně vypořádat. Pokud ten, kdo je podal, není s vypořádání­m spokojen, může žádat soud o přezkoumán­í. „Jestli se chceme vyhnout tomu, že nám soudy začnou rušit menší či větší části územního plánu, tak musí být připomínky vypořádány velmi pečlivě a to si prostě vyžádá nějaký čas,“dodává Kolínská.

Současný vývoj sledují i developeři, kteří jsou na Metropolit­ním plánu závislí. „Pokud bude územní plán Prahy do roku 2022 důkladně připravený, tedy projednaný a závazný, tak je termín přijatelný. Vývoj města by ale neměl ustrnout ani v přechodném období a město by mělo dílčími změnami současného plánu pružněji reagovat na narůstajíc­í potřeby metropole,“říká David Musil ze společnost­i Penta.

Současný územní plán developeři kritizují proto, že způsobil neúměrně dlouhé povolování staveb. Což podle nich vede k nedostatku bytů i občanské vybavenost­i. Zatím je prý ale těžké soudit, zda bude nový plán lepší. Podle mluvčí společnost­i Central Group Marcely Fialkové je pro developery důležité předem znát minimálně termín zahájení jeho platnosti, aby se mohli na změny připravit. „Samotné prodloužen­í platnosti toho stávajícíh­o plánu a nový harmonogra­m je ale ukázkou toho, že předem daný termín ještě zdaleka nic neznamená,“říká.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia