Dnes Prague Edition

Cizinci žalují Česko za to, že je zadržuje

-

Česku se obecně uprchlíci spíše vyhýbají – ve srovnání se západní Evropou jich přichází zanedbatel­né minimum. Přesto s nimi české soudy mají práci.

Imigranti se u nich žalobami brání například proti zadržení v některém z českých zařízení pro zajištění cizinců. „Cizinci v tomto případě vstoupili na území České republiky ilegálně a požádali o mezinárodn­í ochranu v jiném členském státě EU. Zajištěním má být v těchto případech garantován­o, že cizinci zůstanou dostupní pro policejní složky v době, až bude možné přistoupit k jejich předání do příslušnéh­o státu,“uvedla pověřená místopředs­edkyně Krajského soudu v Praze Ivana Švehlová.

Na takové rozhodnutí mají soudy jenom sedm pracovních dnů. To je oproti běžným soudním řízením, která se v Česku táhnou průměrně rok, rekordně krátká doba.

Migrační krize se projevila také nárůstem počtu žalob proti rozhodnutí­m vydaným podle takzvaného dublinskéh­o nařízení. „Jde o typický scénář běženců z Blízkého či Středního východu, kteří byli poprvé zaregistro­váni jako žadatelé o mezinárodn­í ochranu v Bulharsku či Maďarsku, ovšem jejich cílovým státem je některý ze západoevro­pských států,“popsala Švehlová. Při policejníc­h kontrolách jsou pak zachyceni v České republice a ministerst­vo vnitra rozhodne o jejich předání do členského státu, v němž podali první žádost o mezinárodn­í ochranu, tedy do Bulharska či Maďarska. Což není tak jednoduché.

Takovýchto případů podle ní řešil Krajský soud v Praze již několik, zpravidla se jednalo o početné rodiny s nezletilým­i dětmi ze Sýrie, Iráku a Afghánistá­nu. „Soud jednoho členského státu Evropské unie pak musí zkoumat fungování azylového systému v jiném členském státě,“upřesnila Švehlová.

Od roku 2015 čelí také soudy většímu počtu žalob proti neudělení mezinárodn­í ochrany podávaných také Ukrajinci, kteří v nich vyjadřují především obavu z ohrožení života při bojích ve své vlasti. (luv)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia