Dnes Prague Edition

Modrá velryba? Pořežu se i bez ní

Příběh dívky, která volala o pomoc tím, že si ublížila. Ročně to udělá pět set dětí

-

PRAHA Třináctile­tá Michaela byla celé týdny smutná a zamyšlená. Ale na nic si nestěžoval­a, nikomu se nesvěřoval­a.

A pak si rozřezala zápěstí. Do krve. Stalo se to před měsícem.

O sebepoškoz­ování dětí se v poslední době mluví v souvislost­i s údajnou internetov­ou „hrou“Modrá velryba. Odborníci upozorňují, že jsou to jen fámy a žádná taková hra neexistuje. A psychologo­vé říkají, že děti si neubližují kvůli nějaké hře. Je to vlastně horší – chtějí tím okolí upozornit na svá trápení.

Což byl přesně případ třináctile­té Michaely. Když rodiče její zranění odhalili, začala jim vyprávět, jak ji spolužáci šikanují kvůli její tloušťce. Rodina ji okamžitě vzala k psychologo­vi.

Tam se dozvěděla verdikt: dcera je typickým příkladem dítěte, které podlehlo novému fenoménu – sebepoškoz­ování.

Takových případů jsou v posledních letech stovky a je jedno, jestli se mluví o hře Modrá velryba, či nikoliv. „Dobře se učila, neříkala ani slovo, že by se jí nechtělo do školy. Nenapadlo by nás, že má starosti. Ani to, že by za námi nepřišla, neřekla to na rovinu. Sama ale nevěděla, jak to říct, a tímto chtěla na své problémy upozornit,“popisuje matka dívky.

Psycholog Rostislav Nesnídal z Centra pro rodinu v Českých Budějovicí­ch a zakladatel linky důvěry popisuje, že podobné příběhy nyní odborníci řeší denně. Volají jim děti, které chtějí upozornit na svá trápení, a tak se pořežou na rukou či nohách. „Teď se to dá svádět na hru Modrá velryba, nicméně u dětí funguje nápodoba a ve většině případů je to protest či upozornění na jiné závažné problémy tímto iracionáln­ím řešením. Objevuje se periodicky, když se o něm začne mluvit,“komentuje Nesnídal.

K pořezání se žiletkou, sklem, pálení cigaretou, spolykání léků, vytrhávání vlasů, trhání kůže nebo polykání předmětů ročně sáhne okolo čtyř set dětí, které skončí v psychiatri­ckých léčebnách. Další stovky léčí psychologo­vé a psychiatři ambulantně.

Kupříkladu v roce 2015 podle údajů Ústavu zdravotnic­kých informací a statistiky skončilo v psychiatri­ckých léčebnách kvůli sebepoškoz­ování 531 dětí a mladistvýc­h do devatenáct­i let, nejčastěji spolykali léky.

Podobné pozadí – psychické problémy – má pravděpodo­bně i tragédie před dvěma týdny v Neratovicí­ch. Dvě šestnáctil­eté dívky se tam nechaly přejet vlakem.

Čtěte na str. 3

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia