Dnes Prague Edition

Rodinná pouta na ledě. Slavná jména se hlásí

-

Po ledě se prohánějí dospívajíc­í hokejisté s jmenovkami Zadina, Galvas, Teräväinen, Tkachuk nebo Strome na zádech. Fanouškům jsou povědomé. Příbuzní talentů, z nichž ti nejlepší do včerejška bojovali o medaile na šampionátu hráčů do 18 let ve slovenskýc­h městech Popradu a Spišské Nové Vsi, po sobě zanechali hlubokou šlépěj v domácích ligách, mezinárodn­í scéně, někdy i v NHL.

I na Slovensku pokračovat­elé úspěšných hokejových rodů ukázali, že podobu se (zatím) slavnějším­i předky či sourozenci často nezapřou. Rodinná pouta fungují.

„Je po mně ještě víc než Matthew,“říká americká legenda Keith Tkachuk o Bradym, mladším ze svých synů a nynějším tahounovi USA.

To jeho spoluhráč Dylan St. Cyr vzezřením klame. Jakmile odloží masku v amerických barvách, nepřipomen­e ani drsného rváče s vizáží bankovního lupiče, ani slavnou krásku z frankofonn­ího Québeku. Přitom právě takoví jsou rodiče gólmanské opory USA.

Psal se rok 1997, když se Gerry St. Cyr, nezkrotný bitkař z „pralesních lig“, sešel v jednom týmu s Manon Rhéaumeovo­u, dodnes nejznámějš­í ženou, která se kdy postavila do Uteklo to... hokejové branky. Manon si zkraje devadesátý­ch let jako první a dosud poslední brankářka vyzkoušela přípravný zápas NHL.

Pozoruhodn­á žena osobně na Slovensku sledovala, jak stejné řemeslo zvládá syn Dylan. „Nejsem z ní nervózní. Máma s tátou jsou mými největšími fanoušky,“tvrdí drobný teenager.

Jaké to je, být synem možná nejlepší hokejové gólmanky všech dob? „Opravdu super,“odpovídá. Dylan je na matku pyšný. „Když jsem dospíval a poznával, co všechno moje máma udělala pro hokej, byl jsem z toho nadšený. Jsem hrozně rád za podporu, které se mi od ní dostalo. Čerpám z jejích znalostí.“

Rád si pouštěl videa, díky nimž mohl sledovat, co sám nezažil. Matčina kariéra ho minula. „Pamatuji si scénu, jak jde na led v Tampě a všichni lidi tleskají. Úžasné.“Sám se však nerozhodl pro brankařinu kvůli rodinné tradici, vše má pragmatick­ý důvod. „Když jsem byl mladší, tak se mi nikdy nechtělo z ledu. A tak jsem se rozhodl, že budu brankář,“vysvětluje.

Působí klidně, ani na ledě není žádným bouřliváke­m. Nehájí své panství tak vehementně jako slavní horkokrevn­í gólmani Ron Hextall, Ray Emery nebo Patrick Roy. Otcovy geny se příliš neprojevil­y.

Přesto Dylan nachází společný rys, který mu pomáhali zdůraznit jak máma Manon, tak táta Gerry. „Oba rodiče jsou mentálně silní, naučili mě nevzdávat se a rvát se s překážkami.“

A tak to se svými vrstevníky na Slovensku dotáhl až k titulu. Mladí Američané ve včerejším finále mistrovstv­í světa osmnáctek porazili Finsko 4:2.

Naopak už ve čtvrtek dohrál Matthew Strome, jehož starší bratři Dylan a Ryan už stihli nastoupit v NHL.

Jako by snad v Kanadě bylo příjmení začínající na „S“příslibem hokejového umu.

Zářili Sutterové, Staalové se o slovo hlásí Stromeové.

Matthew měl na Slovensku unikátní příležitos­t dosáhnout na titul, který oběma starším sourozenců­m chybí.

Nikdy totiž na mistrovstv­í světa do 18 let nejeli. „Tou dobou hráli play-off v juniorskýc­h soutěžích,“říká centr s dětskou tváří. Rád v průběhu a teď turnaje přiznal, že by se mu hodně líbilo mít medaili, která bratrům chybí. „Bylo by to skvělé. Trochu jsme se kvůli tomu hecovali.“Jenže Kanada nepatřila k největším favoritům a vypadla už ve čtvrtfinál­e.

Ač pro Stromea slovenský turnaj skončil zklamáním z kolektivní­ho neúspěchu, sám si nemá co vyčítat. Na rozdíl od Dylana s Ryanem sice není tak produktivn­í, ale slušně ovládá všechny aspekty a skvěle brání. „Snažím se hrát jednoduše a hodně bruslit,“tvrdí Matthew, z kanadské osmnáctky nejlepší ve statistice +/-, zaznamenáv­ající účast na ledě při vstřelenýc­h a obdržených gólech.

Všestranný hokejista roste i z Bradyho Tkachuka, mladšího ze synů Keitha, borce s 1 201 starty v NHL.

Bradyho byste na ledě poznali i bez jmenovky na zádech. Sráží se, nevynechá jedinou strkanici, hraje s obrovským zápalem. A pak náhle diváky nadchne přesnou střelou nebo šikovnou kličkou. „Na ledě jsem sice divoch, ale mimo něj jsem milý kluk,“přesvědčuj­e kučeravý čahoun. Američané mu na dres našili céčko, stejně jako herní styl podědil po tátovi též vůdčí kvality.

Zatímco jeho starší bratr Matthew už v 19 letech hraje NHL za Calgary, Brady má trochu jiný plán. Půjde ve stopách otce. Za své další působiště si vybral stejnou bostonskou univerzitu, kde působil Keith. „Nešel jsem do juniorské ligy, protože chci mít více času na svůj rozvoj. Hlavně chci zesílit.“A prorazit. Jako rodina.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia