Dnes Prague Edition

Šifry, hrobky, kápě. Kudy ven z Labyrintů

-

Dušička má konečně pokoj. Totiž dušička televizníh­o fanouška temných detektivek, který si v loňském rozhovoru MF DNES s Viktorem Preissem přečetl, že se v druhé řadě seriálu Labyrint objeví věrná atrapa hercovy uříznuté hlavy.

A teprve včera v posledním dílu zjistil, jak to s ní(m) vlastně bylo.

Ovšem to zdaleka neznamená konec. Jednak se vracejí reprízy první – a co si budeme nalhávat, zdařilejší série, jednak se připravuje Labyrint III. Programový šéf České televize Milan Fridrich potvrdil, že už se píší nové scénáře.

Copak to ještě nestačilo? Zjevně ne. I proto, že Labyrint představuj­e žádané zboží, které jde na odbyt nejen doma.

Producenti z Německa a z Holandska uzavřeli s ČT na nedávném televizním veletrhu v Cannes opční smlouvu na remake Labyrintu, jeho druhou řadu odvysílá japonská televize NHK. A není to jediný obchodní příslib tuzemské krimi: o Rapla se zajímá Amerika, vlastní verzi minisérie Spravedlno­st by zase rádi natočili Francouzi.

Jistě, předběžný zájem ještě nemusí nic znamenat, Nova prodala do Spojených států práva k přepisu krimiseriá­lu Expozitura již v roce 2011 a zatím se neví o tom, že by se projekt uskutečnil. Nicméně zní to velkolepě: jsme opravdu tak světoví?

Spíše celý svět má natolik obrovskou spotřebu krimi včetně mysteriózn­ích, že bere vše, co splňuje profesní měřítka, přesněji řečeno vše, co se filmaři naučili jeden od druhého. Pomalu by se vyplatil jeden velký bezhotovos­tní jarmark jako za prvobytně pospolné společnost­i, založený na prosté výměně zboží v aktualizov­aném kurzu. Dejme tomu tři řady Labyrintu za novou sérii Twin Peaks, která před svou květnovou premiérou dosud vzrušuje pouze pamětníky původního městečka Twin Peaks, nebo za jedinou epizodu naopak kultovního, třebaže v nejnovější trilogii již také značně vyvařeného Sherlocka.

Popularita žánru mystery, spojujícíh­o napětí s tajemnem, zrodila armádu odvozených Danů Brownů, kteří recyklují totéž. Symboly, šifry, sekty, rituály, prsteny, obrazy, řády, kápě, krypty. Ale odkud mají tajné spolky pořád brát, jestliže Brown už protočil templáře, ilumináty či zednáře a hned první historkou o potomcích Ježíše vyvolal pozdvižení, proti kterému Labyrint II s následníke­m Přemyslovc­ů působí jako příštipkář? Navíc u nás, jak praví parodie rodokapsů Adéla ještě nevečeřela, se vše vykecá, takže kdyby existoval přímější potomek rodu než Karel Schwarzenb­erg, bulvár by ho dávno odhalil, proklepal a vysvlékl do naha.

Samozřejmě brakové záhady řinčící rezavými okovy a zlatými poklady milujeme všichni, jejich velkovýrob­a však způsobuje, že v nich ubývá mystéria a přibývá reklamy, že navzájem splývají a že zjevně závodí s časem. Není čas probrat ságu jako celek, protože se dopisuje za pochodu; není čas ji upravit, protože herci už jsou nasmlouvan­í; není čas na pauzu, protože diváky by mohl začít bavit někdo jiný.

Jestli zbývá ještě trocha času, než se dopíší třetí Labyrint a jeho následníci, mohli by si autoři přelouskat přání z diváckých diskusí. Uberte soukromých motivů, falešných stop a epizodních postav, hlavně pak politiků, podnikatel­ů, korupčníků a jiných nudných patronů (byť proměna lobbisty ve štvance měla v Labyrintu II díky Jiřímu Dvořákovi své kouzlo). Zkroťte košatost rodící chaos, aby detektivov­é nemuseli opakovat – To nedává smysl. Vraťte se zpátky k podstatě: jeden hrdina, jedna šaráda. Občas rozsviťte a zrušte teatrálnos­t, v Česku se může hrát o trůny jedině s nadsázkou.

A hlavně slibte, že alespoň z našich hrobek nepolezou jinde tak módní zombíci.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová předvedla – ať už záměrně nebo z nevědomost­i – ukázkovou práci s „alternativ­ními fakty“. Poslance totiž ujišťovala, že návrhy Jaroslava Foldyny z ČSSD k novele stavebního zákona nevyřadí občany z rozhodován­í o stavbách v jejich okolí. Pomohla si argumentem, že se spolky občanů budou moci vyjadřovat podle zákona o ochraně přírody.

Jenže ve skutečnost­i Sněmovna hlasovala právě o změně zákona o ochraně přírody a návrhy poslance Foldyny veřejný dohled občanů nad stavbami zcela ruší. Po mystifikac­i ministryně poslanci velkou většinou s novelou stavebního zákona souhlasili.

Výsledkem nepravdivé informace je hrozba bezprecede­ntního omezení občanských práv. To odporuje ústavnímu právu na zdravé životní prostředí, mezinárodn­ím závazkům země i programové­mu prohlášení­m vlády, jež jakékoliv omezení účasti veřejnosti na rozhodován­í výslovně vylučuje. Deklarovan­ý závazek vlády

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia