Dnes Prague Edition

Františku, proč jenom?

Jan Rajnoch vypráví také o tom, jak musel před lety v depresích utéct z Turecka

-

Kope divizi za Motorlet. Kromě toho pomáhá komentovat fotbal pro televizi 02 a pravidelně objíždí mateřské školky, kde učí děti všeobecném­u tělocviku. Jak správně dotočit kotrmelec, jak chytnout florbalovo­u hokejku, jak udělat dřep, jak čutnout do míče.

„Je nádherné, když člověk vidí, jak se děcka zlepšují,“říká Jan Rajnoch.

Zase se cítí šťastný: „Po kariéře jsem našel nový smysl života.“

Bývalý reprezenta­ční obránce dvakrát v kariéře cítil, že je na dně, a když se v neděli oběsil František Rajtoral, naťukal na Twitter: „O psychickýc­h problémech sportovců se moc nemluví, nikdo to neřeší a nikoho to nezajímá... A pak to takhle dopadá.“

Proboha ne! Kdybych tušil, tak Rajtymu letím okamžitě na pomoc. Psali jsme si o obyčejných starostech, ale ani náhodou jsem necítil, že by se odhodlával ke krajnímu řešení. Je mi z toho strašně smutno. Před šesti lety jsem kvůli tomu utíkal z Ankary prakticky bez rozloučení. Sice máte telefon, můžete komukoli V hlavě se vám honí hrozně moc myšlenek

zavolat, ale stejně jsem se cítil osamocený, bez podpory, bez člověka, kterému řeknu, co se děje.

Myslím, že je jedno, kde zrovna hrajete. Vždyť já se ještě do Turecka

dvakrát vrátil. I když Turci mají pro Evropana složitou mentalitu, já si nemůžu stěžovat. Jen ta Ankara mi nesedla. Kdyby si pro mě nepřijel brácha... Neříkám, že by to dopadlo špatně, ale potřeboval jsem domů. Stavy úzkosti se stupňovaly a nevěděl jsem, jestli mě fotbal vůbec baví. Jestli chci na další trénink. Já, který fotbal miluju? Strašné. Ale jsem přesvědčen­ý, že takové problémy neřeší jen sportovci. No právě, větší pozornost a větší tlak nahrává větším problémům. Jak to tak v Turecku bývá, přišly změny. Najednou z Ankary zmizeli moji nejbližší spoluhráči, změnil se majitel, nebyly peníze a přišel trenér, který byl náročný na pochopení. Všechno se začalo sypat. I hlava.

Nejdřív si opakujete: Vydrž, jsi přece nejsilnějš­í chlap na světě! A tak držíte, držíte, držíte a najednou zjistíte, že jste rozložený jako puzzle. V hlavě se vám honí hrozně moc myšlenek. Naštěstí mě podržela rodina, přátelé a vyhledal jsem odbornou pomoc. Nestydím se za to. Naopak si myslím, že mi pomohlo, když jsem to ventiloval. I před veřejností. To bohužel nevím. Každopádně my jsme si byli dost podobní. Citliví, emotivní. Uměli jsme se radovat z maličkostí a fňukat kvůli blbostem. Strašně mě mrzí, že odešel. To, co obyčejným lidem. Musíte mít správně nastavenou hlavu, František Rajtoral

abyste proplouval­i šťastně. V životě určitě a ve sportu tuplem. Když se něco podělá, tak ať je to pořádně, co? Najednou jsem nevěděl, co bude dál. Blížil se konec kariéry. Blížil se konec života, na který jsem byl zvyklý. Co teď? Najít si novou motivaci, nový cíl.

Tak hrozí deprese, smutek, prázdno. Je důležité o tom mluvit a nenechávat frustraci v sobě. Vůbec by mi nevadilo, kdyby ve fotbalovýc­h odborech vznikla jakási linka bezpečí, která pomůže. Těm, kteří mají trable v kariéře, a hlavně těm, kteří pak zůstanou s prázdnýma rukama.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia