Dnes Prague Edition

Ve výrobě aut potřebuje Evropa budíček

Evropskému automobilo­vému průmyslu hrozí, že si nechá ujet technologi­cký vlak, varuje v rozhovoru místopředs­eda Evropské komise Maroš Šefčovič.

-

Ani po nástupu „antiekolog­ického“prezidenta USA Donalda Trumpa by se Evropská unie neměla vzdávat úlohy lídra obnoviteln­ých zdrojů energie. „Na dnešní využití uhlí zapomeňme,“říká místopředs­eda Evropské komise pro energetick­ou unii Maroš Šefčovič. Brexit s námi zůstane nadlouho a každý týden se objevují nové otázky, které se budou složitě řešit. Abychom se dopracoval­i od tohoto nešťastnéh­o rozhodnutí k nějaké vzájemně přijatelné dohodě, je třeba vytvořit pozitivní politickou atmosféru.

Musíme najít porozumění ve třech klíčových otázkách. Jaké budou podmínky pro ty Evropany, kteří budou chtít dál zůstat žít a pracovat ve Velké Británii, samozřejmě i jakou reciprocit­u poskytneme my Britům žijícím v Evropské unii. Druhou otázkou, která bude mít velký dopad na finanční fungování Unie, jsou britské závazky. Ty jsou odhadované na šedesát miliard eur a nikdo v Unii není ochoten se jich vzdát. Jsou to závazky, pod nimiž je podepsaná vláda Velké Británie. Každé jedno euro už je dnes přidělené, jsou podepsané smlouvy s městy, firmami, konkrétním­i lidmi. Třetí otázkou je osud lidí v Irsku a Severním Irsku... Samozřejmě. Irové se dostanou do situace, kdy jako jediní z EU budou mít schengensk­ou hranici s Velkou Británií. Přitom většinu irského obchodního obratu vytváří obchod s Británií, takže na ně to opravdu může mít velký dopad. To pochopili všichni evropští lídři. Doufejme, že se nějaké rámcové dohody o třech zmíněných klíčových bodech podaří dosáhnout do září či října. Pak bude moci být zahájeno jednání o tom, jaká asociační nebo obchodní dohoda má být s Velkou Británií uzavřena. Nebude to jednoduché, protože je to takové na hlavu postavené jednání. Když vyjednávát­e obchodní nebo asociační dohodu, tak se dohadujete o tom, o kolik se k sobě přiblížíte. Tady poprvé se bude jednat o tom, o kolik se od sebe vzdálíme. I my jsme čekali, že Velká Británie bude připravena daleko dříve. Myslím, že ten výsledek referenda nezaskočil jen nás, ale i je samotné. Pro Evropskou unii je nyní důležité, aby bylo jasné, že v čele Velké Británie bude vláda, která má plný mandát na pět let, protože jednání nebudou na rok ani na dva. Slýchávám i tady v Bruselu takovéto úvahy.

To ne, spíše na úrovni think-tanků, různých nevládních organizací. Já osobně si to ale, i na základě sledování britských médií, představit nedovedu. Nejlepší, co se nám může podařit, je dojít k nějaké dohodě o partnerstv­í, asociaci a ke kvalitní obchodní dohodě. Bude to ale velmi složité a máme strašně málo času. Hodiny už začaly tikat a ty dva roky, které na to ještě máme, nám utečou velmi rychle. Řešením by mohla být dohoda EU na nějakém přechodném období, o prodloužen­í času na jednání. Ovšem s tím by musely státy Evropské unie jednomysln­ě souhlasit. S Brity budeme ale dále sousedi, máme společné strategick­é zájmy, takže doufám, že zájem o rozumnou dohodu bude. A to i na britské straně.

Už pomáhá, a to v tom, že si uvědomujem­e na mnoha případech, které musíme a budeme muset s Británií řešit, v čem všem Evropská unie dnes dobře a efektivně funguje. Evropští občané to mnohdy nedokážou ocenit, protože o tom ani nevědí. Je třeba si položit otázku, proč se to tak děje. Všichni dodavatelé energií pochopili, o co se v Evropě snažíme, že skutečně chceme vybudovat jednotný trh s energiemi, že likvidujem­e bariéry, které znemožňova­ly volný pohyb energií, že chceme, aby každá země EU měla přístup nejméně ke třem různým zdrojům plynu, že budujeme reverzní toky, dohlížíme na řádné využívání zásobníků plynu... Už nejsme ve stavu, kdy může být nějaký stát EU tlačen do kouta a mohou mu být diktovány vysoké ceny dodávek energií. Prosadili jsme směrnici o solidaritě v případě náhlého výpadku dodávek v jednom státě.

 ?? Foto: Lukasz Kobus ??
Foto: Lukasz Kobus
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia