Dnes Prague Edition

Rybářské výpravy. Soudy je u kartelů měří různě

-

Firmám podezřelým z kartelů se nelíbí, že ÚOHS hledá další informace.

Pro právní laiky je to poněkud legrační pojem, fishing expedition, překládaný jako rybářské výpravy. V rozhodován­í o kartelech ale hraje hlavní roli.

Když Úřad pro ochranu hospodářsk­é soutěže (ÚOHS) hledal v kanceláříc­h stavebních firem dokumentac­i ke konkrétní zakázce, u které měl podezření na kartel, při razii narazil na dokumenty prokazujíc­í domluvu i u jiných zakázek a zahrnul je do řízení.

Provedl tak podle názoru brněnského krajského soudu to, čemu se v oboru říká nedovolená rybářská výprava, tedy v podstatě sběr informací, na které neměl nárok.

„Žalovaný se dopustil závažné procesní vady, neboť překročil rozsah místních šetření, která z hlediska svého průběhu a zajištěnýc­h dokumentů neodpovída­la původnímu podezření,“uvedl brněnský krajský soud ve svém verdiktu.

Jenže tuzemské soudy, dokonce i stejné, mají na tuto činnost rozdílné názory. Zatím poslední verdikt se týká sporu ÚOHS a státního nákladního dopravce ČD Cargo.

Zaměstnanc­i ÚOHS provedli v říjnu loňského roku razii ve firmě, kde chtěli získat doklady zejména k projektu Italia Express, kde měl ÚOHS podezření na kartelové dohody.

ČD Cargo obratem napadlo postup ÚOHS u soudu. Krajský soud v Brně však žalobu zamítl. Tento týden nabylo právní moci i rozhodnutí Nejvyššího správního soudu na kasační stížnost ČD Cargo.

„Nejvyšší správní soud dále souhlasí s krajským soudem v tom, že vymezení předmětu šetření, jak je provedl žalovaný (ÚOHS), není zcela bezvadné, tato skutečnost však nevyvolává nezákonnos­t celého místního šetření,“napsal v rozhodnutí Nejvyšší správní soud. ČD Cargo zastupuje v tomto případu někdejší místopředs­eda ÚOHS Robert Neruda.

K Nejvyššímu správnímu soudu upíná proto ÚOHS i naděje v případě rozsudku rušícího obří pokutu za kartel stavebních firem. V rozhodnutí totiž NSS píše, že by ÚOHS neměl předmět šetření vymezovat ve formě uzavřeného výčtu.

Předseda ÚOHS Petr Rafaj tvrdí, že podobný postup zvolili i v jiných případech, které nakonec skončily vítězstvím ÚOHS.

Kartel stavebních firem se ale vymyká všem případům, které ÚOHS dosud řešil, především výší pokuty. Bez ohledu na aktuální vracení pokuty včetně úroků potvrdil to, co se o trhu s veřejnými zakázkami v Česku dlouho vědělo: některé stavební firmy se domlouvají, s jakou cenou do soutěže půjdou. To ukázalo i další šetření, kde se firmy už dobrovolně přiznaly, aby jim ÚOHS snížil pokutu.

Stavební firmy potvrdily, že budou od státu chtít peníze nazpět i s úroky, celkem by mělo jít o desítky milionů korun. Jen Skanska, která dostala půlmiliard­ovou pokutu, vyčíslila úrok na více než 60 milionů korun. Peníze nebude platit ÚOHS, ale celní správa. Ta byla i výběrčím pokuty.

ÚOHS k celému případu už dříve uvedl, že rozhodnutí krajského soudu považuje za špatné. „Z pohledu úřadu je díky získaným podkladům nepochybné, že kartely se staly a že tímto jednáním byly de facto ukradeny veřejné prostředky státu,“uvedl ÚOHS ve svém prohlášení.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia