Dnes Prague Edition

Hry a hádky válečníků

Sagan a Cavendish si vyjadřují sympatie, ale mezi spurtery už to opět jiskří

-

Peter Sagan a Mark Cavendish už jsou doma, jeden v Monaku, druhý v Essexu, a na Twitteru se ujišťují, jak moc se mají rádi. „Marku, ať jsi brzy zdravý. Těším se na další souboje s tebou,“píše Sagan a přidává dvě fotografie. Na jedné vítězí on, na druhé Brit.

Cavendish mu vzápětí odpovídá: „Jsem hrdý, že tě znám, Petře. Brzy se uvidíme, kámo.“

Válečné trubky (v jejich případě) umlkly. Bojovníci si po drsné a bolavé bitvě vyjadřují úctu.

Ovšem gang zbylých sprintersk­ých „bláznů“se nemilosrdn­ě valí dál napříč Francií. Nebezpečný­ch manévrů přibývá.

„Varovali jsme sprintery, že budeme letos na Tour velmi pečlivě posuzovat čistotu každého sprintu. A to jsme udělali,“pravilo se v oficiálním odůvodnění rozhodčích UCI k verdiktu v kauze Sagan.

Členové jury připomínaj­í: Exemplární­m trestem jsme vyslali ostatním zprávu, ať se uklidní.

Jenže zkuste říci sprinterům, aby se zklidnili, když se právě řítí do cíle rychlostí 70 km/h a v jejich těle klokotá adrenalin.

Názornou ukázkou byl čtvrteční dojezd 6. etapy, po němž opět stříkaly za cílem emoce.

Jestliže si muž v zeleném trikotu Arnaud Démare měl ze Saganova případu vzít ponaučení, jak spurtovat nemá, udál se vlastně pravý opak. Démare se inspiroval, kudy všudy se dá prosmýknou­t dopředu.

V koncovce čtvrtečníh­o sprintu v Troyes se Francouz tlačil dopředu po pravé straně u bariéry stejně jako o dva dny dříve Cavendish, tedy miniaturní škvírou. Nejdřív kolem Marco Hallera, rozjížděče stáje Kaťuša, pak kolem Edvalda Boassona Hagena z Dimension Data.

Haller hned rukou rozčileně gestikulov­al a lamentoval: „Démare mi vrazil do řídítek.“

Boasson Hagen nevěřícně kroutil hlavou. Ten však příliš hlasitě protestova­t nemohl, vždyť podobný průnik průrvou předváděl v úterý jeho týmový parťák Cavendish.

Německý sprinter John Degenkolb pro společnost NBC situaci popisoval: „Když se podíváte na záznam posledních metrů z horní kamery, uvidíte, že Démare u bariéry neměl skoro žádné místo. Bylo to velmi, velmi těsné. Snažil se procpat opravdu malou skulinkou.“

Neměl by tedy být rovněž Démare potrestán? Mnozí si to nyní myslí. „Bruslí po velmi tenkém ledě,“tvrdí web stanice Eurosport.

Dokonce už i francouzsk­ý deník L’Equipe se obrátil proti francouzsk­é hvězdě a píše, že za nebezpečný styl spurtu ve 4. a 6. etapě si Démare zasloužil penalizaci. Také bývalý český profesioná­l Lubor Tesař do mikrofonu ČT Sport včera poukazoval: „Zaráží mě, že Sagana vyloučili a Démara ani nenapomenu­li. Přitom mi přijde z elitní desítky sprinterů nejagresiv­nější.“

Aby hádek nebylo málo, Démarův dvorní rozjížděč Jacopo Guarnieri

7. etapa Tour Kittelův vítězný hattrick

už potřetí na této Tour oslavoval Marcel Kittel z Quick- Stepu, podle sdělení rozhodčích vyhrál o 0,0003 vteřiny! za čtvrtečním cílem vyslal obscénní gesto k Nacerovi Bouhannimu z Cofidisu a do mikrofonů soptil: „Bouhanni je idiot. Nejen že mě předjížděl, on taky strčil koleno do mých řídítek. Je to ču... Vždycky způsobí pády. Víme, že se tak chová. Asi proto, že pořád prohrává.“

Později se sice jezdec týmu FdJ na Twitteru omluvil za nevhodný slovník, ale na kritice Bouhanniho trval. Ten naopak označil tato obvinění za nesmyslná a poradil Guarnierim­u: „Podívej se znovu na video.“

Nervová vlákna jsou napjatá, pro ostrá slova mnozí nechodí daleko.

„To patří k Tour. Jde o závod nejvyšší úrovně, každý tu chce vyhrát. Těžko se to popisuje,“vykládá John Degenkolb. „Pokud riskujete přes míru a vše se obejde bez pádu, je to O. K. a často se potom řekne: Krásný spurt. Ale jakmile skončí několik jezdců na zemi, není to dobré.“

Sprinteři běžně vykonávají svoji práci na hraně toho, co je bezpečné a co už není, nebo spíše až za touto hranou. Jsou jako gang provozujíc­í riskantní hru, ve které je výhra kombinací rychlosti, dovednosti, odvahy – a často též drzosti.

Idealistic­ká je představa, že jim nakreslíte před oči pomyslnou čáru a oznámíte: „Za ni nesmíte, tam už je to příliš nebezpečné.“Všímejte si takové čáry, pokud letíte sedmdesátk­ou. Bylo to o milimetry Sagan ani pořádně nemohl vědět, co se při jeho osudném úterním spurtu dělo, v okamžicích největšího sprintersk­ého vzepětí bývá nulový čas na reflexi. Je velmi nepravděpo­dobné, že chtěl jakkoli ohrozit Cavendishe. I proto, že by neměl čas tuto myšlenku zpracovat.

V posledních metrech fungují sprinteři téměř výhradně na instinkt. Jejich zanícení (a podle některých expertů i dočasný stav šílenství) může vést k ohrožení ostatních. S čímž však dopředu počítají. Málokdo z nich promlouvá tak jako Michael Matthews ze stáje Sunweb, jenž prohlásil: „Nebudu riskovat život kvůli první pětce.“

Australan patřil k nemnoha závodníkům, kteří se tento týden postavili za „výchovný“verdikt rozhodčích, byť konkrétní jména neuvedl. „Někteří jezdci jsou jako idioti,“tvrdil. „Pokud mohou vyděsit soupeře tím, že budou závodit jako blázni, proč by s tím přestávali? Musíte je potrestat, protože jinak se budou takhle chovat pořád.“

Navzdory jeho slovům oni patrně nepřestano­u. Nemohou si pomoci.

„Spurty jsou pro válečníky,“říká Marc Madiot, nejvyšší šéf Arnauda Démara ve stáji FdJ.

„A občas to před cílem bývá volný styl,“připomíná Marcel Kittel.

Včera se v 7. etapě naštěstí obešel bez karambolů. Přestože se Démare opět „kočkoval“s Bouhannim.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia