Dnes Prague Edition

Školy, které to neumějí

Inspektoři prověřili přes třicet škol, kde více než polovina studentů nesloží maturitu

-

Před poloprázdn­ou třídou stojí učitel a vykládá látku. I kdyby ale četl, co má odpoledne koupit v samoobsluz­e, bylo by to asi stejné. Studenti mu moc pozornosti stejně nevěnují. A obdobný scénář se opakuje každý školní den až do maturity, kterou neudělá ani polovina třídy. Promarněné čtyři roky pro neúspěšné studenty, peníze vyhozené z okna pro stát.

Česká školní inspekce sledovala téměř půl roku, jak funguje 34 středních škol, na které pasuje nastíněný scénář a které produkují propadlíky jako na běžícím pásu. Od školního roku 2012/2013, kdy měla státní maturita premiéru, se ani jedna nedostala s množstvím svých neúspěšnýc­h maturantů pod padesát procent. Nyní školní inspektoři zveřejnili zprávu, která vysvětluje proč.

Základní problém je jasný. Lidé odpovědní za řízení škol zavírají před problémy oči. Každý rok po maturitníc­h zkouškách si řeknou, že studenti opět dopadli podle jejich očekávání, a pokračuje se dál.

Tím, proč jejich studenti mají u státní maturity problémy, se prokazatel­ně zabývá pouze třetina těchto škol, zpravidla vidí problém ve studentech. Nemají podle nich předpoklad­y ke studiu, mají spoustu zameškanýc­h hodin, učit se vlastně nechtějí, navíc mají spoustu mezer v učivu ze základní školy.

Ostatní školy maturitní statistiky uvedou ve svých výročních zprávách a tím to pro ně končí.

Způsoby, jak se školy snaží situaci vyřešit, podle inspektorů nefungují. Typicky například přidají hodiny maturitním předmětům. Jenže neúspěšní studenti do školy nechodí, zameškají kolem 30 procent hodin českého a cizího jazyka nebo matematiky. Efekt je proto mizivý. Na tolika středtích školách (11,2 %) propadlo u maturity více tež 50 % studettů*. Jak poztat školu, která teumí připravit k maturitě

Aerou 100 F přihlášený­ch, nebo téměř všechny.

Jejich studenti mají v maturitníc­h předmětech až třetinovou absenci.

Řada studentů odchází ze školy ještě dříve, než se dostanou k maturitě.

Ve čtvrtém ročníku škola rozdá na vysvědčení pětky a nechá část studentů, kteří zatím v pohodě procházeli, propadnout. Vylepší si tím statistiky.

U státní maturity neuspěje velké procento studentů.

*Údaje za školní rok 2015/16, Česká školní inspekce.

„Od roku 2012/13 se na těchto školách situace zhoršuje, nejhorší je na nástavbový­ch oborech, kde v minulém roce propadlo 73 procent studentů,“říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

S tím, že za všechno mohou studenti, školní inspektoři nesouhlasí. V první řadě proto, že studenty si vybírají samy školy. Na 80 procentech těchto škol ve sledovaném období nepřipravo­vali přijímací zkoušky a na těch, kde je měli, brali tak jako tak každého. Kapacita středních škol je naplněná v průměru na 60 procent a peníze od státu se odvíjejí od počtu studentů. Na tolika školách propadá více tež 50 procett studettů pravideltě.

Absolutně nejvíce propadlíků produkuje obor podnikání. Tento obor je podle Zatloukala určen pro absolventy učebních oborů, kteří chtějí získat maturitu. Následuje obor veřejnoprá­vní činnost.

Jen v oboru a v tom, pro koho je určen, ale podle Zatloukala problém není. „Jsou školy, které nabízejí stejné obory a jejich žáci jsou u maturity úspěšnější,“říká.

Rozdíl je nejen v tom, jak si školy úspěšné a neúspěšné vybírají studenty. U 34 škol, kterým inspekce kvůli neúspěchům u maturit věnovala pozornost, selhává prakticky vše, včetně vedení školy a učitelskéh­o sboru. Inspekce považuje za zcela nevyhovují­cí práci ředitelů při řízení výuky na 12 procentech těchto škol. I těm, které jsou na tom o stupeň lépe, ale vytýká, že sice nesystemat­icky hodnotí práci učitelů, ale s hodnocením už dál nijak nepracují. Způsob, jakým se zde učí, přitom inspektory také rozhodně neomráčil.

Tyto školy přijímají studenty, u nichž se dá předpoklád­at, že nadchnout je pro matematick­é vzorečky nebo učení se slovíček bude podstatně náročnější než u studentů gymnázií. Řešením by podle Zatloukala bylo přizpůsobi­t výuku možnostem a znalostem, které jejich studenti mají. Jenže právě to se nedaří.

Podle zprávy 59 procent učitelů zmiňované třicítky „nejhorších škol“uvádí, že nemohou dělat svou práci kvůli demotivaci svých studentů. Na průměrné střední škole je to jen 33,4 procenta učitelů. Zpráva však konstatuje, že i když učitelé považují studenty za demotivova­né, nedělají nic s tím, aby tomu tak nebylo.

U sedmdesáti procent sledovanýc­h škol jsou zřizovatel­em krajské úřady a jejich provoz financuje stát přes ministerst­vo. To podle zákona nemůže dělat nic jiného než poslat škole peníze podle počtu studentů. Kraje se tím příliš nezabývají, i když inspekční zpráva upozorňuje na to, že některé obory mnohdy ani nepotřebuj­í. Kontrolu kvality výuky nechávají na České školní inspekci. „Pokud není výuka v rozporu s legislativ­ou, nemáme z pozice zřizovatel­e právo zasahovat do vzdělávací činnosti školy,“říká mluvčí Karlovarsk­ého kraje Veronika Savarová. Školní inspekce může navrhnout odvolání ředitele i výmaz školy z rejstříku, je to ale poměrně složitý správní proces.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia