Dnes Prague Edition

Jak české děti utrácejí kapesné

Čím jsou školáci starší, tím častěji si vzájemně půjčují peníze. V průměru okolo 250 korun.

- Jana Divinová redaktorka MF DNES

Jedním z důvodů, proč lidé neumějí hospodařit s penězi, je nedostateč­né finanční vzdělávání v dětství. Slabou finanční gramotnost dětí nicméně nezanedbáv­á školský systém, ale rodiče. Právě na ně totiž děti v devíti z deseti případů spoléhají, že jim hospodařen­í s penězi objasní.

První přímá zkušenost mnoha dětí s penězi začíná kapesným, které je má naučit správně hospodařit. Je však třeba zvolit správnou částku i načasování a vyladit systém odměn.

Jak ukázal průzkum ČSOB, kterého se zúčastnilo 300 rodičů a jejich dětí ve věku od šesti do 18 let a který banka poskytla MF DNES, české děti dostávají první kapesné průměrně v devíti letech.

Tento věk se ale podle výpovědí rodičů snižuje. Rodiče patnáctile­tých dětí a starších totiž uvedli, že svým potomkům v průměru začali dávat peníze v jedenácti letech. Někteří rodiče mladších dětí naopak začínají s přidělován­ím kapesného už i sedmiletým a mladším dětem.

Podle psychologů je to správný krok. Za ideální milník, kdy dětem začít přidělovat vlastní peníze, totiž pokládají začátek školní docházky.

„Každé dítě školního věku by mělo dostávat kapesné. Díky němu se učí hospodařit s penězi a rozpoznáva­t jejich hodnotu. Děti by totiž často chtěly všechno, co vidí. Neznají ale hodnotu peněz a nedokážou rozlišit, co je drahé a co laciné. Kapesné je to má naučit,“vysvětluje psycholog a terapeut Rostislav Nesnídal.

Kapesné v Česku dostávají i dospívajíc­í děti mezi 15 a 18 lety, které by si v tomto věku klidně mohly přivyděláv­at na brigádách. Ke sponzorová­ní dospívajíc­ích ratolestí se přiznali rodiče 85 procent dětí. Rodiče zbývajícíc­h 15 procent uvedli, že dětem kapesné nedávají vůbec, protože jim koupí vše, co potřebují.

Co se výše kapesného týká, polovina šestiletýc­h až devítiletý­ch dětí dostává částku mezi 100 až 150 korunami. S touto částkou si děti musí vystačit různě dlouhou dobu. Čtvrtina z nich má sumu určenou na týden, druhá čtvrtina na měsíc. Starší potomky od patnácti let pak rodiče dotují částkami okolo sedmi set korun.

Dát dětem kapesné ovšem ještě nic neřeší. Důležitou součástí finanční výchovy dětí je také teorie. Rodiče by dětem měli průběžně a pečlivě vysvětlova­t, proč kapesné dostávají a jak s ním nakládat. Děti se totiž v průzkumu samy přiznaly, že s penězi umějí hospodařit jenom trochu. Uvedlo to 72 procent z nich. Většina by se to přitom ráda naučila.

Aby si starší děti peněz vážily, měly by kromě pravidelné­ho přísunu kapesného mít také možnost si peníze přivydělat. „U práce za odměnu je ale třeba dát si pozor na to, aby s dospělým dítě nazačalo manipulova­t a nechtělo pracovat jen za peníze. Jako člen domácnosti by mělo mít své pravidelné povinnosti, na které se odměna nevztahuje,“doporučuje Nesnídal.

Peníze nad rámec kapesného si děti v Česku přivyděláv­ají nejčastěji za práci v domácnosti a na zahradě. Mnozí rodiče pokládají za příležitos­t k mimořádné odměně také dobré známky nebo výsledky ve sportu či jiné mimoškolsk­é aktivitě.

„Podle výsledků průzkumu Finanční gramotnost umožňuje svým dospívajíc­ím dětem ve věku do 14 let přivydělat si ke kapesnému až polovina českých rodičů. U dětí ve věku 15 až 18 let jsou to dokonce dvě třetiny,“uvádí výkonný manažer ČSOB zodpovědný za péči o klienty a pobočky František Klufa. „Většina těchto dětí možnost přivydělat si skutečně využívá,“dodává Klufa. Školáci si půjčují 250 korun

Trendem mezi školáky je vzájemné půjčování si peněz. Přiznala se k němu čtvrtina nejmladšíc­h dětí, polovina starších a dvě třetiny těch nejstaršíc­h. Děti si obvykle půjčují kolem 250 korun.

S půjčováním je spojena také negativní zkušenost, kdy dlužník peníze nevrátí. S tím se nejčastěji setkávaly děti mezi šesti a devíti lety. O něco lépe na tom byli starší dlužníci, kteří ve čtyřech případech z pěti své dluhy vrátili.

Z pochopení základních principů osobních financí mohou děti čerpat celý život. Čím více toho o financích pochopí v útlém věku, tím jednodušší to pro ně bude, až se budou v průběhu života rozhodovat o tom, jak s penězi naloží.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia