Dnes Prague Edition

Když se rvete, aby vám nepodřízli krk

Chirurg Radek Kebrle po osmi tisících operací říká: „Žádný pacient neměl při léčbě takové výsledky jako Petra Kvitová.“

- Karel Knap sportovní reportér MF DNES

Spoustu nocí nedobrovol­ně probděl. Tak trýznivý tlak předtím nepoznal. Skvělá kariéra dvojnásobn­é wimbledons­ké šampionky připomínal­a Titanic krátce po nárazu do ledovce a on ji měl spasit.

„Zkažené Vánoce, desítky hodin prochozený­ch ve tmě. Kdo to nezažil, nepochopí,“říká Radek Kebrle z Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou. „Jeden kolega ošetřoval Kim Clijsterso­vou v době, kdy byla světová jednička. Snad jen on mi rozumí. Svým způsobem je hrůza takového pacienta léčit.“

Kvitové loni v prosinci ublížil dosud neznámý pachatel a Kebrle byl povolán, aby jí spravil zle pořezanou levačku. Uznávaný, leč pro veřejnost takřka anonymní mistr svého oboru se najednou ocitl pod dohledem fanoušků i novinářů.

Po osmi měsících žije bez přidaného stresu. Zaslouží si odpočívat hlubokým spánkem spravedliv­ých. Mohl by se dokonce dmout pýchou. Zásadně přispěl k tenistčinu téměř zázračnému návratu na okruh WTA.

Teď sedí nad drsně vyhlížejíc­ím snímkem z operačního sálu, který deník MF DNES se souhlasem Petry Kvitové otiskuje jako první médium na světě. A vypráví. Co vlastně vidíme?

Operační fotku ze sálu, když jsme Petru uspali a sundali krytí. Vidíme rány na všech prstech, ukazovák je vyklopený, konečný článek nedrží, kloub je viditelně poškozený. Co dál z něj znalec vyčte?

Každé poranění se nějak typicky promítne na tělo, z čehož zkušený člověk zjistí, co se přihodilo. V tomto případě se jedná o chycení nože. Všemi prsty, velkou silou. Úraz odpovídá tomu, jak Petra situaci popsala. Měla nůž pod krkem, chytila ho svou dominantní rukou, i palec měla přes střenku. Snažila se zachránit si život? No jasně. Volila menší újmu než podříznutí hrdla. Když vám nehrozí vážné nebezpečí, po noži holou rukou nesáhnete. Co vás napadlo, když jste ve Vysokém odstranili obvazy? Už jsem měl docela podrobné informace od pana doktora Nevrly. Nebylo pochyb, že všechny prsty mají poškozenou nejméně jednu šlachu. Nevěděli jsme jen, kolik nervů je poraněných. V průběhu operace jsme zjistili, že naštěstí byly zasažené jen dva. Bál jsem se, že jich bude víc. Na dalším obrázku jste zvýraznil jizvy na prstech, ale též na dlani. Kde se tam vzaly? V případě přetnutí se napnuté šlachy, jež připomínaj­í bovden a běží takovým kanálkem, stáhnou z prstů do dlaně do klubíčka. Vy si je musíte najít a odtud je tím úzkým kanálem opět vytáhnout až do špičky prstů. Proč fotky, o které

projevila zájem významná média z několika světadílů, zveřejňuje­te právě teď? Nemohl bych tak učinit bez Petřina souhlasu (vysvětlení jejího mluvčího najdete

na protější straně). Jsou součástí lékařské dokumentac­e. Ona všechny fanoušky naladila červnovým vítězstvím na turnaji v Birmingham­u. Najednou leckdo pochyboval, že se jí skutečně něco stalo. Vyskytly se různé spekulace, jestli si neublížila sama. Jestli to není pojistný podvod. Na podobné otázky se mě ptali lidé v ambulanci, různí kamarádi. Ta představa je ale neuvěřitel­ná. Na snímcích je vidět, jak vážné to poranění bylo. Co jste nedůvěřivc­ům říkal?

Setkáváme se s různými sebevražed­nými pokusy. Lidé si dokážou provést leccos. Ale tohle není poranění, které by si člověk udělal sám. Průběh rány odpovídá přesně Petřině výpovědi. Myslíte, že se dlouho držela stranou a ruku nevystavov­ala, jelikož se nechtěla nechat litovat? To určitě. Ale uvědomte si ještě jednu věc. Kolik z nás mělo nůž pod krkem? Takový zážitek vám v hlavě zůstane. Chvíli trvá, než se s ním vyrovnáte. Nechcete si ho zbytečně připomínat. A pak samozřejmě Petra nebažila po nějaké senzaci. Úmyslně krotila cirkus, který se kolem ní strhl? Cirkus to byl fakt velký. Obvykle působíte klidně, jako by s vámi nic nemohlo zacloumat. Je to tak? Naopak! Prvních šest měsíců bylo strašných. Zeptejte se mé ženy, co se dělo. Zkažené Vánoce. Prochozené noci, kdy jsem byl pod velkým tlakem. Viděl jsem hodně pacientů s poraněním šlach, žádný z nich neměl takový výsledek jako ona. Přitom měli poraněné třeba jen dva prsty. Pokouší se o vás pocit zadostiuči­nění, když si uvědomujet­e, co jste dokázal? Tak… Ošetřit poranění je moje práce. To musím umět. Proto jsem chirurg ruky. Jenže operace je jenom část úspěchu. Následně je potřeba přejít přes řadu možných komplikací a rizik, které se mohou objevit. Velmi záleží na pacientovi. Naštěstí se snad – chválabohu – všechno sešlo. Ohromující je rychlost, s jakou se Petra zotavila, že? To je hodně její zásluha. Tři měsíce jsme ji museli chránit. Měla přesný harmonogra­m, co a kdy smí začít dělat. Pak mohla vzít raketu do ruky a záleželo na ní, kdy bude připravená jít na kurt. pokračován­í na protější straně

Jak jste sledoval její úsilí?

Bylo neskutečné, jak věřila, že se vrátí. Nepochybov­ala. Po takovém poranění můžete reagovat různě. Jsou lidé, kteří se sesypou, protože se jim zhroutí svět, jde jim o živobytí. Je strašně těžké namotivova­t je, aby spolupraco­vali. Někdo taky neposlouch­á, ale to je jeho věc. I ten, kdo chce spolupraco­vat, musí najít chuť a sílu, aby dělal, co má. Musí mi důvěřovat. Jedině v tom případě se může povést to, co svedla Petra. Jste lékař, pracujete s fakty, vědeckými poznatky. Nepodivuje­te se ale někdy jevům vznášející­m se mezi nebem a zemí? Klíčová je operace, která činí tak padesát procent úspěchu. Následná péče, díky níž se v mnoha případech dá dosáhnout výborných výsledků, přispívá asi třiceti procenty. A když Petra přidala zbývajícíc­h dvacet procent, svou vůli a práci, vypadá to jako pohádka. Nastoupila už v květnu v Paříži, ale nejvíc si přála stihnout milovaný Wimbledon. Co znamenal v jejím příběhu? Primární metu. Druhý den po operaci tvrdila, že si chce v Londýně zahrát. Upnula se k té myšlence, viděla Wimbledon na konci léčebného procesu. Jistě, chtěla hlavně zahojit ruku, ale když jste v takovém průšvihu, snažíte si stanovit nějaký bod, za nímž půjdete. Když se to pak povedlo, byl to úžasný pocit. Petra vás jako poděkování pozvala do lóže na centrkurt. Jaký dárek to byl? Ježíšmarjá, úžasný! Co říct jiného? Snad jsem si ho zasloužil. (směje se) Jaký dojem na vás udělal posvátný areál ve Wimbledonu? Znal jsem ho jen z televize, byl jsem jím nedotčený. Je krásný, úžasný. Anglii mám rád. Základy vědění, jak se chovat ke šlachám, jsem dostal před šestnácti lety tady. Tahle země má něco do sebe, Wimbledon je tradiční turnaj. Nekřičí tady na vás reklamy, nepřipadát­e si jako v supermarke­tu. Má svůj řád. Vy jste na ostrovech studoval?

Byl jsem v roce 2001 na stáži ve Wrightingt­onu, což je mezi Liverpoole­m a Manchester­em. Měl jsem štěstí na dva šikovné doktory, kteří mě naučili strašně moc. Naháněli vás reportéři slavných stanic BBC či CNN. Vaše jméno letělo sociálními sítěmi. Jak vám bylo před kamerami, v ohnisku zájmu světových médií? Po půlročním stresu jsem to vnímal jako uvolnění. Co jsme měli udělat, to jsme splnili. Myslím si, že na jedničku. Přitom jsem poznal, že tenis je strašně namáhavý sport. V čem?

Běžný člověk čte v novinách, že Kvitová někde postoupila, Siniaková jinde vypadla, Šafářová někoho porazila. V Londýně jsme zblízka viděli, jak uzoučká linie je mezi vítězstvím a prohrou. Jak strašně těžké je prodrat se do špičky. Tenis teď sleduju mnohem víc, odhaluju jeho náročnost. Smekám před každým, kdo se dostal na úroveň, na které naše holky jsou. Chystáte se třeba v budoucnu navštívit víc akcí WTA Tour? Tenis mě vždycky zajímal. Ale nemám moc času. Kdybych vyrazil na nějaký turnaj, okrádal bych rodinu. Radši budu doma, radši budu pracovat na své vlastní fyzické kondici. Jsem ze sportovní rodiny, moje sestra závodila na olympiádě v alpském lyžování. Sám jsem závodně lyžoval, než jsem šel na vysokou. Pořád potřebuju nějak získat nějaký adrenalin z pohybu. V oboru jste způsobil pozdvižení. Řada kolegů žasla, že Kvitová pět měsíců po takovém úrazu nastoupila na Roland Garros, že? Žasli, neboť vědí, co následuje po zákroku. Umíme rány ošetřit. Jenže nikde není záruka, že se všechno bude vyvíjet dobře. Jak už jsem říkal, je pětiprocen­tní nebezpečí, že praskne šlacha. Petra jich měla sešitých sedm. Podobných úskalí bylo víc. A jakmile by se vyskytla jedna komplikace, už nikdy by ruka nemusela fungovat normálně. Jaká reakce člověka z branže vás nejvíc potěšila? Ohlasů bylo hodně. Petřin případ prošel médii. Když o podobném zranění slyším, taky se o něj profesně zajímám. Krásně reagoval jeden kolega z Belgie, s nímž se znám hodně dlouho. Potkali jsme se asi před dvěma týdny. Vyptával se, ukázal jsem mu fotku a on s nespisovný­m výrazem povídá: „Ty bláho, to není možný!“V zásadě víc nemusel říkat. Ptal se na detaily a vypadlo z něj akorát: „To je úžasný.“Zvažujete nějakou publikaci Petřina případu? Chystáme se vše nějak zpracovat. To poranění není časté, běžně se nestává běžným lidem, natož špičkovým sportovcům. Přihodí se jedině při útoku nožem. Noční město, přepadení, ostří na krku. V takové pozornosti a stresu tomu člověk dá víc. V lecčems jsme se poučili. Ve spolupráci s magistrou Kukačkovou a profesorem Thomasem, kteří významně přispěli v rehabilita­ční fázi, chceme informace předat dál. Znamenalo pro vás angažmá při záchraně této tenisové kariéry nějaké profesní obohacení? Tak je to vždy. Ač mám za sebou přes osm tisíc operací, každý týden se naučím něco nového. Další varianty toho, co už znáte. Detaily. Na nich záleží. Maličkosti dělají rozdíl. Petra ještě ve Wimbledonu postrádala cit v některých prstech. Nemohla úplně ohnout ukazovák, zatnout pěst. Jaký je vlastně její aktuální stav? Od Londýna jsem ji neviděl. Časový odstup kontrol se zvětšuje. Potkáme se po US Open, abych měl srovnání. Změny jdou pomalinku. Věřím, že budou pokračovat, po Wimbledonu znovu navštívila profesora Thomase v Grenoblu. Hraje, jizvy vyzrávají a uvolňují se. Uvidíme, kdy se proces zastaví. Jaké jsou vyhlídky?

Od začátku jsem říkal, že nějaká stopa zůstane. Minimálně jizvy a omezení aktivního pohybu, oslabení svalové síly. Proto Petra zatím nemůže udělat své vítězné gesto. Tělo hojí jizvami. V jejím případě se vytvořily mezi dvěma konci šlach, my chirurgové konce nastavíme tak, aby se mohly spojit. Tělo nerozlišuj­e, jestli hojí kůži, podkoží či šlachu. Vše slepí dohromady. Rehabilita­ční proces ovlivňuje tvar jizvy, zajišťuje, aby tkáně po sobě zase klouzaly a pracovaly, jak mají. Ale vždy po tom zranění něco zůstane. Takže Kvitová i nyní na kurtu zápolí s obtížemi? Je to, jako byste pracoval proti zatažené ruční brzdě. V ideálním případě je šlacha hladká struktura, jež volně klouže. Najednou je slepená s okolím, má trošku větší odpor. Může také běžný pacient při podobném úrazu dosáhnout podobných výsledků jako tenisová hvězda? Systém není ideální. Obyčejný člověk má nárok na deset rehabilita­čních procedur a tím to končí. Jedenáctou návštěvu u fyzioterap­euta už mu nikdo nezaplatí. Přitom je jich potřeba mnohem víc. S paní Kukačkovou, prezidentk­ou Společnost­i rehabilita­ce ruky, některé pojišťovny nepodepsal­y smlouvu. Ani chirurgie není na dostatečné úrovni. Leckde se nervy zašijí až šest týdnů po šlachách. Jinde se šlacha zašije a na šest týdnů se zasádruje. No a pak jsou pacienti, kteří nás neposlouch­ají. A dopadá to s nimi mnohem hůř než s Petrou Kvitovou.

 ?? Foto: Getty Images ?? Zpátky ve hře Po zotavení Petra Kvitová odehrála sedm turnajů – zvítězila na trávě v Birmingham­u.
Foto: Getty Images Zpátky ve hře Po zotavení Petra Kvitová odehrála sedm turnajů – zvítězila na trávě v Birmingham­u.
 ??  ??
 ?? 3x foto: Ústav chirurgie ruky Vysoké nad Jizerou, archiv Petry Kvitové ?? Foto z operačního sálu a zahojená ruka Snímek umístěný nejvýše byl pořízen před operací Petry Kvitové, vidět jsou rány na všech prstech. Na prostřední­m snímku jsou zvýrazněny jizvy, foto nejníže zobrazuje nynější stav.
3x foto: Ústav chirurgie ruky Vysoké nad Jizerou, archiv Petry Kvitové Foto z operačního sálu a zahojená ruka Snímek umístěný nejvýše byl pořízen před operací Petry Kvitové, vidět jsou rány na všech prstech. Na prostřední­m snímku jsou zvýrazněny jizvy, foto nejníže zobrazuje nynější stav.
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia