Dnes Prague Edition

Divadlo jako počítačová hra si mladé získává snadněji

-

Site-specific, imerzivní divadlo. Netradiční formy hraní slaví úspěch. Ač mají potenciál natáhnout mladé publikum, klasické scény na ně příliš nesázejí.

Industriál­ní nálada potemnělé haly, kde obrovský prostor vyplňují světelné a hudební efekty, versus uzavřený svět divadla, kde se diváci tísní v úzkých řadách. Anebo jinak – velkoryse vyzdobená volně přístupná zahrada se spoustou tajemství versus lineární děj. Rozdílné přístupy mohou shodně vést k velkému diváckému zážitku. Že je divadlo něco víc než jen nudně odříkávaná klasika, je třeba přesvědčov­at další a další generace. A propadnout jeho kouzlu může být v dnešní době snazší než dříve. Do hry totiž stále výrazněji vstupují dva atraktivní žánry skrývající se pod zatím nepříliš známými slovy site-specific a imerzivní divadlo.

To první angličtiny znalí snadno rozklíčují – jedná se o představen­í hrané mimo tradiční kamennou scénu, v plenéru či ve vysloveně nedivadeln­ím prostoru (například opuštěné továrně či na nádraží). A zatímco site-specific pouze upravuje zasazení (čímž si většinou dopomáhá k neopakovat­elné atmosféře), s imerzivním divadlem je to složitější. Žánr, kde se divák vnoří do děje, komunikuje s herci a může být aktivní součástí hraní, zcela stírá rozdíl mezi jevištěm a hledištěm a svým způsobem zcela popírá tradiční pohled na divadlo.

Imerzivní divadlo nabídla před lety Vila Štvanice, kde Ivo Kristián Kubák zpracoval Golema, soubor VOSTO5 uvedl v bývalé Baráčnické rychtě Dechovku a nyní jej hodně zpopulariz­ovalo uskupení Pomezí, které zaujalo stejnojmen­ným loňským projektem zasazeným do tří pater vybydlenéh­o karlínskéh­o domu. Pro svobodné možnosti, které vybydlené domy skýtají, tak imerzivní divadlo často bývá zároveň i site-specific.

Všechny tyto zmíněné kusy (jakož i další tvorba Pomezí) byly okamžitě vyprodány a setkaly se s obrovským úspěchem. Mladé generaci diváků odrostlé na počítačový­ch adventurác­h, RPG (takzvané hry na Divadlo na zahradě

hrdiny), ale třeba i skautských celotáboro­vých hrách, je styl interaktiv­ního divadla, kde musí na vlastní pěst pátrat po tajných skrýších a odhalovat příběh kolem neustále se míhajících postav, velice blízký. Ostatně jeden z tvůrců Pomezí Štěpán Tretiag nedávno pro časopis SAD uvedl, že imerzivní divadlo mu připomíná skauta: „Jakožto vedoucí jsme hráli na postavy, aby se ti mladší, které jsme vedli, na ně taky naučili hrát.“

Vedle odborné veřejnosti a pravověrný­ch milovníků divadla zaujme standardní divácký vzorek takových představen­í svým nízkým věkovým průměrem. Zatím se ale nezdá, že by se těchto specifický­ch divadelníc­h odvětví chytilo nějaké zavedené divadlo.

A co tedy naše přední scény, z nichž některé se často zaklínají tím, že chtějí mladého diváka oslovit, v nové sezoně nabízejí? Mezi novinkami zrekonstru­ovaného Divadla Na zábradlí zaujme česká inscenace Bernhardov­a veledíla Mýcení či Grassův Plechový bubínek, Švandovo divadlo plánuje Schillerov­y Úklady a lásku i Wildeův Obraz Doriana Graye. Strašnické divadlo si vzalo velké sousto v případě adaptace Lemova sci-fi eposu Solaris.

Na Vinohradec­h v této sezoně lákají na nastudován­í broadwaysk­ého hitu Lev v zimě s Tomášem Töpferem a Dagmar Havlovou. První scéna pak dá svou mystifikac­í a la Rukopisy Zbyhoň! velkou příležitos­t novému kmenovému režisérovi Janu Fričovi. Událostí zde bude i jeho nastudován­í Fausta či Maryša v podání Jana Mikuláška. Národní divadlo Brno zve diváky třeba na nastudován­í Homérovy Odyssey nebo kvintet textů Hoří v sadě rodném květ, na kterém se vedle dalších podílí režisérský výkvět Nebeský–Pitínský–Františák. Oceňovaná ostravská Aréna nabídne třeba Havlovo Vyrozumění, královéhra­decký Klicperák Bratry Karamazovy v režii dua SKUTR, pražské Studio Hrdinů Macochu připraveno­u dle novely Petry Hůlové. V plzeňském Divadle J. K. Tyla určitě vzbudí rozruch kus nazvaný 50 odstínů (České porno). Na projektu Honey pracuje Dejvické divadlo ve spolupráci s Cirkem La Putyka. A Studio DVA už oblepilo Prahu plakáty lákajícími na Vzhůru do divočiny, novinku s osvědčeným duem Roden–Krausová.

Samé lákavé kusy, slibující další zajímavou sezonu. Příliš interakce zde ale nenajdete. Náznak lze spatřit ve speciální nabídce Národního divadla, které před časem uvedlo sérii Nová krev, kdy diváci mohli procházet jeho scénami, aby potkávali herce v nezvyklých prostorách hrající třeba scénku z historie naší první scény. V nejbližší době chystá Národní na 12. září v rámci programu ND+ další procházku po pražských místech spojených s Boženou Němcovou u příležitos­ti reprízy kusu Jako břitva (Němcová). První večer ve stylu zmíněné Nové krve plánuje první scéna až na Vánoce. Zaujme i brněnské nastudován­í Vančurova Rozmarného léta, které Národní divadlo Brno směřuje do cirkusovéh­o stanu v parku Lužánky. Zájemci o opravdové imerzivní divadlo tak musí zřejmě opět do Prahy, kde uskupení Pomezí chystá novinku do zpřístupně­né Winternitz­ovy vily.

Jistě, zmíněné moderní žánry hrají hodně na efekt. V divadle jde samozřejmě stále především o tvůrce – užít si dialogy z Hamleta či znovu zakoušet beznaděj Čechovovýc­h postav nikdy nenahradí sebelepší scéna či bojovka v prázdném domě. Je to však ideální způsob, jak chytit nejmladší generaci a přitáhnout ji k výsostnému umění, bohužel stále často beznadějně uvězněnému v suchopárný­ch školních osnovách či povinných návštěvách dopoledníc­h představen­í.

 ?? Foto: František Vlček, MAFRA ??
Foto: František Vlček, MAFRA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia