Zabijeme ho a ujedeme pryč

Neúspěšný pokus o vraždu vychovatele skončil před soudem

Dnes Prague Edition - - Front Page - Petr Ježek redaktor MF DNES

HOSTOUŇ Večer ho vylákají na místo, kde mu nikdo nepomůže, a v přesile svého vychovatele zabijí. Pak mu seberou klíčky od auta a z místa činu ujedou.

Tři chovanci ústavu u Hostouně na Domažlicku v sobotu vymysleli vražedný plán. Kluci mezi 16 a 17 lety. Nevyšlo jim to.

Vychovatel si zachránil život. Díky svým zkušenostem zabránil tomu, aby ho napadli všichni tři útočníci najednou.

Tak zní nejpravděpodobnější verze toho, co se v areálu bývalé pohraniční roty v hlubokých příhraničních lesích odehrálo.

Trojici stíhanou pro pokus o vraždu poslal včera domažlický soudce do vyšetřovací vazby.

Policie je skoupá na informace. „Vychovatel svým úsilím jednání zmařil,“uvedla pouze mluvčí Martina Korandová.

Ředitel výchovného ústavu nechtěl říct nic. „S dotazy se obraťte na tiskovou mluvčí ministerstva školství,“reagoval ředitel Jan Vojta.

Pokračování ze str. 1 Terapeutické středisko Medvědí kámen leží na samotě uprostřed lesa, dva kilometry od nejbližší vesnice. Vzniklo přestavbou budovy bývalé pohraniční roty.

V zařízení může dočasně žít až šestnáct nezletilých s dokončenou školní docházkou, kteří měli v minulosti problémy s chováním či s drogami.

U vstupu do areálu je dřevěná brána podobná těm, jaké bývaly u vjezdu do bývalých pionýrských táborů. Dřevěná závora ze slabého kmene stromu s betonovým závažím byla včera odpoledne spuštěná napříč přes cestu. Do areálu je zakázaný vstup.

Právě sem, téměř na konec světa si policisté přijeli pro tři zdejší chovance, které v pondělí obvinili z pokusu o vraždu.

Včera po poledni přivezli mladíky k domažlickému soudci. Každý jel v jiné policejní dodávce – oblečení a obutí do vysokých holin, kraťasů, triček. A ruce v želízkách.

Eskorta na chodbě bedlivě hlídala, aby při čekání mezi sebou mladíci neprohodili ani slovo. Dva z trojice se snažili před novináři schovávat tváře. V soudní síni zůstali chovanci necelé dvě hodiny. „Soud shledal důvodnost trestního stíhání a vyhověl návrhu státního zástupce. Důvodem k vazbě jsou obavy z útěku a možného ovlivňování svědků,“uvedl soudce Milan Anderle.

Policisté pak všechny převezli do věznice. Podle informovaného zdroje pocházejí dva obvinění z Čech, jeden se narodil v zahraničí.

Lidé mají z chovanců strach

Středisko Medvědí kámen patří pod výchovný ústav v nedaleké Hostouni. Nicméně i toto zařízení je pro místní téma k hovoru, často vypjatému. V hostounském zámečku žije necelá stovka neplnoletých chovanců. Řada z nich opakovaně utíká, krade. Před týdnem se odehrálo velké jednání mezi policisty, ústavem a vedením města.

„Policisté teď mají zvýšený dohled, objevují se v ulicích častěji, se začátkem školního roku se začala situace uklidňovat. Podle metodiky, jak ji vede výchovný ústav, letos měli 120 útěků. Policie to vede jinak, ta má od začátku roku nahlášeno z ústavu už 260 útěků,“popsal starosta Miroslav Rauch.

Policisté včera potvrdili, že opakovaně řeší krádeže nebo porušování domovní svobody, kterých se chovanci na útěcích dopouštějí. Jedna z místních žen včera popsala, že jí chovanci sprostě nadávali, když plela záhon.

„Byli sprostí, vulgární. Mám z nich docela strach. Kdyby v Hostouni nebyli, bylo by to asi lepší,“soudí žena.

Podle starosty je tamní výchovný ústav důležitým zaměstnavatelem, který dává práci desítkám lidí. „Děti nejsou ve výchovném ústavu za odměnu, ale za trest. A tady je podle našeho názoru kámen úrazu, protože by měly mít tvrdší režim. Zakázaná vycházka není trestem,“říká Rauch. „V posledním roce dvou problémy začaly narůstat. Je to i tím, že stále více rodin si děti z ústavu nebere domů ani o prázdninách. Letos tu zůstalo 35 nebo 40 dětí. Když měly volno, vymýšlely blbosti. Na druhou stranu se do města v poslední době nastěhovaly dvě problémové rodiny. Někdy je velice těžké rozlišit, zda něco udělaly děti z ústavu, nebo z rodin,“naznačuje starosta.

V Hostouni nešlo o první útok

Ministerstvo školství se podle svých slov „situací zabývá“. O konkrétních opatřeních ale zatím nemluví, odpovědi zůstavají v obecné rovině. „Budou přijata určitá opatření,“je oficiální vyjádření z tiskového odboru ministerstva.

Přitom to nebyl první tak závažný útok. V Hostouni už v minulosti chovanci napadli a zranili vychovatelku.

Policisté mají od začátku roku nahlášeno už 260 útěků z ústavu v západočeské Hostouni. Situace se ale zklidňuje.

Foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ve vazbě V terapeutickém středisku Medvědí kámen může žít až 16 nezletilých chovanců s dokončenou školní docházkou, kteří měli problémy s chováním či drogami. Tři z nich (nahoře) se pokusili zabít svého vychovatele, aby mohli utéci. Nyní jsou ve vazbě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.