Praha chce chytře řídit dopravu a využít odpad

Dnes Prague Edition - - Praha -

PRAHA Město se chce v oblasti chytrých technologií zaměřit na inteligentní řízení dopravy, elektromobilitu, energetické úspory, chytré a ekologické využití odpadů nebo sběr a analýzu dat. Vyplývá to ze schválené koncepce Smart Prague. V tomto volebním období Praha vyhradila na takzvané smart projekty 600 milionů korun, některé už fungují nebo se na nich pracuje.

Schválený dokument obecně stanovuje priority města z hlediska moderních technologií v období do roku 2030. Jde o šest obecně formulovaných oblastí, kde Praha hodlá využít zahraničních zkušeností. Jsou jimi mobilita, chytré budovy a energie, turistický ruch, zpracování odpadů, zlepšení života pro obyvatele a datová oblast.

Smart projekty bude v Praze zastřešovat městská společnost Operátor ICT. Podle člena představenstva společnosti Vladimíra Zadiny firma v tomto volebním období pravděpodobně nevyužije více než polovinu z 600 milionů, které může z městského rozpočtu čerpat.

Podobu koncepce kritizují pražští Piráti. „Z této koncepce vůbec nevyplývá to zásadní, tedy co se bude dělat,“uvedl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Podle jeho stranického kolegy Ondřeje Profanta dokument působí jako soupis nápadů a vizí, které by v budoucnu mohly nebo nemusely být. „Zarážející je také úplné vynechání tématu e-governmentu, tedy elektronické komunikace s úřady,“dodal. (ČTK) V Praze by mohla v následujících letech vzniknout téměř třicítka nových tramvajových tratí. Pražští zastupitelé včera schválili koncepci, z níž to vyplývá. První tratě by mohly vzniknout do pěti let, zbylé do roku 2030. Koncepci rozvoje vypracoval dopravní podnik (DPP) a má tři části. První skupina zahrnuje projekty, které jsou v souladu s územním plánem a jsou v pokročilém stadiu přípravy. Předpoklad zahájení prací je do pěti let. V této části počítá DPP s vybudováním tří tratí a dvou tramvajových smyček. Ve druhé skupině jsou zahrnuty projekty, které jsou součástí územně plánovací dokumentace, případně jsou u nich projednávána schválení záměru či pořizování změny územního plánu. Cílem je, aby tyto projekty bylo možno provést do roku 2030. Skupina označená trojkou obsahuje výhledové záměry, u kterých je základním cílem vyřešit například zanesení do územního plánu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.