Špitál za vraždy nemůže

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA -

Je to už jedenáct let, kdy nemocniční ošetřovatel Petr Zelenka tajně podával v havlíčkobrodské nemocnici pacientům lék na ředění krve heparin. Pacienti, kteří leželi na ARO, začali po léku masivně krvácet a zemřeli. Během několika měsíců takto zavraždil sedm lidí a v deseti případech se o to pokusil. Dnes si odpykává doživotní trest.

Rodina se po jedné z obětí několik let domáhala odškodnění na nemocnici, teprve v úterý padl definitivní verdikt. Vrchní soud v Praze podle zjištění MF DNES potvrdil, že nemocnice nenese za činy Petra Zelenky zodpovědnost a platit odškodnění nemusí.

„Vrchní soud potvrdil loňský závěr soudu v Hradci Králové, který taktéž zamítl žalobu jako neodůvodněnou,“ Na doživotí let uplynulo potvrdila MF DNES mluvčí nemocnice Petra Černo.

Rodina oběti heparinového vraha požadovala po nemocnici 8,8 milionu korun jako odškodnění. Je přesvědčená, že nemocnice za úmrtí pacientů nesla spoluodpovědnost.

„Byl až několikátou obětí. Proto si myslíme, že už dávno měla být nastavena pravidla tak, aby se to neopakovalo. Nemocnice v Havlíčkově Brodě nepostupovala lege artis (podle pravidel oboru – pozn. red.),“uvedl loni právní zástupce rodiny oběti Jan Bunganič.

S tím ale nemocnice nesouhlasí. „Naši lékaři postupovali lege artis a dělali maximum, aby zjistili, proč dochází na oddělení ARO k nevysvětlitelným krvácivým stavům. Jen díky primáři ARO Pavlu Longinovi došlo k odhalení konání Petra Zelenky. Lékaři konzultovali krvácivé stavy s kolegy na fakultních pracovištích,“uvedla mluvčí nemocnice.

Civilní žaloby podali v předchozích letech i další pozůstalí, celkem šlo o sedm žalob. Ve všech případech je soudy zamítly.

V prosinci 2006, kdy vyšly heparinové vraždy najevo, přitom vedení kraje ředitele nemocnice Josefa Pejchla ihned odvolalo. Za neohlášení Zelenkovy vraždy dostal Pejchl dokonce podmínečný trest, který však odvolací soud v Pardubicích v říjnu 2008 zrušil.

Zelenka působil v havlíčkobrodské nemocnici jako vedoucí sesterských směn na ARO. Jeho kamarád v médiích vypověděl, že se těžce vyrovnával se svou homosexuální orientací a měl problémy s alkoholem.

V květnu 2006 se Zelenka pokusil o první vraždu – muži podal heparin, s odstupem času celkem třikrát po 5 ml injekčně. Muž však přežil. První obětí se stal muž ve věku 68 let, kterému podal Zelenka heparin dvakrát.

Petra Zelenku zadržela policie v prosinci 2006. Odhalil ho primář nemocnice Pavel Longin, který srovnal rozpis služeb s daty krvácení pacientů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.