Rozhovor: Tomio Okamura

Dnes Prague Edition - - Z DOMOVA - Artur Janoušek Václav Janouš

Nejpříznivější předvolební průzkumy činí z SPD Tomia Okamury čtvrtou nejsilnější stranu, která má jen o málo horší preference než druhá ČSSD a třetí KSČM. Okamura obráží města i venkov, kde se po svém setkává s lidmi na masových akcích, jako jsou poutě či sportovní utkání. Říká, že ve volbách chce získat přes deset procent. A když pak nenajde strany, se kterými bude schopný prosazovat svůj program, do vlády nepůjde.

Přesvědčte nás, proč volit vás?

Protože hnutí Svoboda a přímá demokracie navrhuje řešení ve všech zásadních oblastech. Co se týče seniorů, například navrhujeme svázat výši minimálního důchodu s minimální mzdou, to znamená od příštího roku by to bylo 12 200 korun. Navrhujeme, aby se důchody zvyšovaly všem stejnou částkou, nikoli procentem, jako je to nyní. Když zvyšujete procentem, tak vláda vždycky obelhává seniory, protože těm s vyšším důchodem přidá 200 korun, zatímco těm s menším jen pár desítek korun, což je ještě naštve. My chceme zvedat stejnou částkou, protože i náklady rostou všem stejně. Vláda vlastně říká, že chudší důchodce má mít méně tepla a více hladu.

Když přidáte chudším důchodcům, kde na to vezmete?

Chceme snížit maximální důchody. A pak máme program na podporu pracujících rodin s dětmi. To financování musí být vícezdrojové. Důchodový systém není dlouhodobě udržitelný a jsou tři cesty, jak ho změnit. Nebudeme zvyšovat daně. Naopak je chceme snižovat. Chceme zastropovat odchod do penze na 65 let. Třetí cesta je nastartovat porodnost a ta je správná, tedy porodnost slušných pracujících rodin.

Co je slušná rodina?

Tu otázku jsem čekal. Já to vezmu opačně. Parazitující je ten, kdo je práceschopný a dlouhodobě nepracuje.

Slovo parazit máte i ve volebním programu. To je expresivní slovo.

Správně, já nemám rád parazity. Navrhujeme zásadní přeskupení dávek, což pro stát nevyjde o moc dráž. Balík peněz od parazitujících přesměrujeme ke slušným a pracujícím. Navrhujeme, aby pracující rodič měl v případě narození prvního dítěte slevu 50 procent z daně z příjmu fyzických osob. V případě druhého dítěte by měl stoprocentní.

Váš návrh tedy je – kdo má dvě děti a pracuje, neplatí daně?

Ano, do 18 let věku dítěte. Odvody sociálního a zdravotního pojištění by ale platil dál. Nabízíme až 300tisícovou bezúročnou půjčku pro pracující rodiče, jejíž čerpání bude podmíněno pracovní minulostí alespoň jednoho z rodičů a čistým trestním rejstříkem obou. A jejich děti nesmějí mít neomluvené hodiny ve škole.

I kdyby dítě mělo jednu neomluvenou hodinu?

Můžeme se bavit o tom, jestli to má být jedna hodina, nebo deset. Ale hlavně při narození druhého dítěte by se mu vrátily dosavadní splátky.

Dobře, ale když dítě bude mít neomluvenou hodinu, jednu nebo deset, budou rodiče muset zaplatit úroky a splátky?

To dáváme k diskusi. Máme to rozpracované od experta, který byl členem důchodové komise za jinou stranu, ale tam byl nespokojený. Pojďme se bavit o parametrech, my dáváme k diskusi rámec. Je to naše představa, jak podporovat rodiny s dětmi a nastartovat demografickou křivku v České republice.

Opět, kde na to vezmete?

Přeskupíme finance. Zastropujeme dávky nepřizpůsobivým a notoricky nepracujícím, kteří si udělali svůj životní program z toho, že budou mít co nejvíc dětí a budou parazitovat na dávkách.

Jak zastropovat?

Hluboko pod úroveň minimální mzdy. Ale hluboko, hluboko.

Jak moc hluboko? Osm tisíc?

To je věc k diskusi. Já bych šel ještě níž.

S tím však ti lidé nevyžijí a následek bude ten, že půjdou krást a zvýší se kriminalita...

Ruku v ruce se sociální revolucí musí také fungovat vymahatelnost spravedlnosti. Motivovat policisty, zvýšit jim mzdy a rozpohybovat soudnictví. My jako jediná strana navrhujeme, aby soudci měli časově omezený mandát na čtyři až pět let, po nichž budou obhajovat svou práci. Chceme zavést hmotnou odpovědnost soudců, státních zástupců i politiků – hejtmanů a ministrů. Kdyby se přišlo na to, že zakázka je předražená, doplatil by politik rozdíl.

Vraťme se k nepřizpůsobivým. Jak zabráníte, aby v ghettech nenarostla kriminalita, když jim snížíte dávky?

Musíme z nepřizpůsobivých udělat co nejvíce přizpůsobivé. Třeba tím, že pro děti příjemců dávek ze sociálně vyloučených lokalit zavedeme povinný poslední ročník mateřské školy. Ne plošný pro všechny, ten chceme zrušit. Děti nepřizpůsobivých rodičů mnohdy nemají základní hygienické návyky ani neumějí česky.

Myslíte, že jim školka pomůže?

Když se jim budeme malinko víc věnovat, mohly by se začlenit mezi normální děti, neskončí ve zvláštní škole a je šance, že se zapojí do pracovního procesu. A kromě toho chceme, aby děti ze sociálně vyčleněných rodin absolvovaly pravidelné zdravotní prohlídky jednou za tři měsíce. Tohle je hodně třaskavé téma. Není to ani o hygieně, ale o zneužívání dětí. Pediatři o tom interně mluví. Třeba v romské komunitě je nadprůměrné množství lidí, kteří jsou mentálně postižení. Je to mnohem větší průměr než u neromských občanů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.