Nanočástice železa nyní vyhledávají nádory prsu

Dnes Prague Edition - - PRAHA -

Vyšetření rakoviny prsu postoupilo opět o krok dál. V Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí vyměnili jako první v metropoli radioaktivní kontrastní látku za železo. PODOLÍ Rakovina prsu paří mezi jedno z nejčastějších smrtelných onemocnění žen. I proto odborníci její diagnostice a léčbě věnují velkou pozornost. Novinkou je značení a vyhledávání uzlin zachycujících nádorové buňky pomocí nanočástic železa. Ty nahradily radioaktivní kontrastní látku.

Jednou z prvních pacientek, které tuto metodu podstoupily, je paní Eva z Prahy (43). „Na nádor v prsu mi lékaři přišli během preventivního vyšetření. Neměla jsem žádné potíže. Nádor je ale třeba odstranit a s ním i záchytnou uzlinu,“říká Eva, která novou metodu značení podstoupila před několika dny. Při odstraňování strážných uzlin (jinak zvaných záchytných či sentinelových), umístěných v podpaží, je problém v tom, že je nelze nijak odvodit od místa, kde se nádor nachází, navíc strážná uzlina nemusí být jen jedna.

Každá část lidského těla je protkána sítí lymfatických žláz, které se sbíhají k lymfatickým uzlinám. Když vznikne nádor, tak se z něj do krevního a lymfatického systému začnou uvolňovat nádorové buňky. „Úkolem záchytných uzlin je tyto buňky vychytat a zabránit tomu, aby se nádor šířil dál do těla a zakládal metastázy. Odstranění uzlin je tak důležité i proto, aby se z nich pochytané Fakta MUDr. Karel Rauš O operacích buňky nešířily lymfou dál,“vysvětluje mamochirurg Karel Rauš z Ústavu pro péči o matku a dítě. Odhalení a laboratorní vyšetření sentinelové uzliny ovlivňuje i následný způsob léčby.

„Běžně se uzliny značí radioaktivní kontrastní látkou, která se ženě vstříkne do prsu. Nově je možné tuto látku nahradit kontrastní látkou s nanočásticemi železa. V obou případech se látka dokáže navázat jen na ty uzliny, které pochytaly nádorové buňky, do nepostižených uzlin nepronikne,“říká lékař.

Nová metoda je podle jeho slov pro pacientky výhodná z mnoha důvodů. „Radioaktivní látku mohou aplikovat pouze lékaři na oddělení nukleární medicíny. Při použití nanočástic železa nyní ženám odpadá cesta na toto oddělení, protože kontrastní Na operačním sále

látku můžeme aplikovat přímo zde,“popisuje Rauš.

S použitím radioaktivní látky souvisí i označení problematické uzliny. Půl hodiny po vstříknutí látky do prsu ženy podstupují celotělové snímkování, které ukáže dráhu, kudy látka do uzlin putuje. V případě nanočástic železa toto odpadá.

Výhodou je i to, že látka v těle vydrží déle, pokud by došlo k oddálení operace o den dva, není nutné, aby pacientka nepříjemnou aplikaci látky podstupovala opakovaně. Odejmutí uzliny probíhá během operace, kdy lékař odstraňuje nádor.

„Nádor byl malý a byl blízko sentinelové uzliny, a tak mám na prsu jen jednu jizvu,“popisuje Eva. Pokud by byl nádor blíže hrudní kosti, musel by lékař udělat drobný řez ještě v podpaží.

Hledání uzliny se v mnohém podobá práci hledačů kovu. „Řezem v kůži zavedeme sondu do oblasti podpaží. Jakmile se sonda začne blížit k uzlině, ve které je nakumulovaná látka, tak sonda začne vydávat zesilující akustický signál.

Výhoda nové metody je i v tom, že navázaná látka obsahující železo uzlinu zbarví lehce do hněda, takže máme i zrakovou kontrolu nad tím, jakou uzlinu a kolik uzlin máme odstranit,“doplňuje lékař. Následná rekonvalescence a léčba žen vychází z množství odebrané prsní tkáně a množství odebraných uzlin.

Pokud to situace umožní, ve všech případech chirurgické léčby nádoru se lékaři snaží odebrat jen nutné množství tkáně prsu. Tkáň ve větším rozsahu preventivně lékaři neodstraňují. „V mém případě je jen malý rozdíl mezi zdravým prsem a prsem odoperovaným. Takže o žádné úpravě jeho vzhledu neuvažuji,“dodává Eva. Ne vždy ženy ale takové štěstí mají. „Ve všech případech se snažíme, aby ženy byly zákrokem postiženy co nejméně. Odebrání tkáně děláme tak, aby pacientky měly šanci následně podstoupit rekonstrukci prsu,“dodává lékař.

K rekonstrukci se žena může odhodlat se souhlasem onkologa. Samotná rekonstrukce probíhá v oddělení plastické chirurgie. „Výsledky plastických chirurgů jsou velmi dobré. Nově vytvořený prs ženám vrací sebevědomí a vrací je zpět do normálního partnerského, rodinného i pracovního života,“doplňuje lékař. Radnice Prahy 12 chystá na příští rok úpravy Sofijského náměstí. Cílem je zatraktivnit místo, které obyvatelé městské části považují za centrum Modřan. Cena úprav by neměla přesáhnout 32 milionů korun, které městské části poskytl pražský magistrát. Kromě drobných oprav se Sofijské náměstí neupravovalo od 80. let. U náměstí se kříží kolejová a autobusová městská hromadná doprava, kolem náměstí je například pošta, poliklinika a nákupní centrum. Nyní se připravuje projektová dokumentace. Při úpravách by měla být zachována základní průchodnost místa. Návrhy úprav, k nimž se mohli obyvatelé Modřan vyjádřit v rámci Fóra udržitelného rozvoje, počítají s možnostmi, že by na náměstí vznikl prostor pro venkovní kluziště nebo letní kino. Na náměstí by se mohly konat i adventní koncerty. V současnosti plochu náměstí zmenšují záhony, které jsou podle radnice nekoncepčně řešeny. Podle radního Františka Adámka (ČSSD) je stále možné, že by byl na náměstí umístěn Památník československého exilu. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.