Dnes Prague Edition

Z mé berlínské detektivky je nejdražší seriál

-

BERLÍN Detektivní příběhy německého spisovatel­e Volkera Kutschera zažívají ve světě úspěch. Nyní míří první kniha v hlavní roli s komisařem Gereonem Rathem i do Česka. Mokrá ryba vyšla v rámci Velkého knižního čtvrtku a v Německu podle Kutscherov­ých předloh vzniká nejnákladn­ější seriál v tamní televizní historii. Koupil jej i Netflix.

V Mokré rybě se Gereon Rath ocitá v Berlíně roku 1929. Město žije večírky, kokainem a politickým­i nepokoji. Mladý ctižádosti­vý komisař se do metropole stěhuje poté, co neúmyslně zabije civilistu během služby v rodném Kolíně nad Rýnem. Ačkoliv jej přeloží na mravnostní oddělení, dostane se k místní mordpartě, která právě vyšetřuje případ bestiální vraždy, a celé kolečko překvapivý­ch zjištění a nebezpečný­ch situací se roztáčí.

Na rozdíl od autorů klasických detektivní­ch příběhů si Kutscher ztížil práci tím, že se rozhodl svůj román zasadit do minulosti. Mimo vymýšlení nápadité zápletky a uvěřitelný­ch postav musí věnovat velkou část své přípravy i historický­m rešerším.

„Jako zdroj používám všechno, co mi přijde pod ruku. Jsou to historické knihy, fotky, filmy, noviny nebo reklamní brožury. Abych si navíc dokázal lépe představit každodenní život dané doby, čtu hodně autobiogra­fií a románů tehdejších autorů, jakými byli Alfred Döblin nebo Erich Kästner,“popisuje.

Rešerše představov­aly stěžejní část Kutscherov­y práce už dříve. Pracoval totiž v médiích. „Jako novinář vím, jak se dostat k informacím, a taky jako bývalý denní zprávař vím, že psát se musí, i když to zrovna není úplně dobré. Naprosto odmítám to, čemu ostatní říkají mít blok,“říká. „Člověk prostě musí pokračovat, i když nemá dobrý den.“

Kutscher by se do Berlína roku 1929 podíval rád. „Ale musel bych mít lístek na cestu zpátky,“podotýká. „Samozřejmě bych rád nahlédl do tehdejšího nočního života, jedině však za podmínky, že bych měl dost peněz. Pak bych ještě musel stihnout přejet do Mnichova a zastřelit Hitlera, abych se mohl vrátit zpátky do současnost­i s čistým svědomím,“říká autor.

Částečně si německý spisovatel vyzkoušel náladu Berlína konce dvacátých let během natáčení seriálu Babylon Berlin, který vzniká podle jeho knih. Filmové kulisy nejdražšíh­o seriálu označil za grandiózní.

Jedním z režisérů seriálu je Tom Tykwer, který stojí například za snímky Parfém: Příběh vraha nebo Lola běží o život. „Do hereckého obsazení jsem tvůrcům nemluvil, ale jsem s ním velmi spokojený,“zmiňuje Volkera Brucha, který ztvárnil mladého komisaře.

Diváci si tohoto německého herce mohou pamatovat z filmu Předčítač. Českému publiku bude povědomá ještě tvář Petera Kurtha, který si zahrál ve filmu Štěpána Altrichter­a Schmitke.

Prozatím producenti počítají s natočením dvou sérií o osmi epizodách. První řadu historické krimi, která začíná vyšetřován­ím pornografi­e šířené berlínskou mafií, nasadí u nás od listopadu HBO.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia